iMagazine

Back to My Mac i SSH

29/04/2015, 22:46 · · · 2

Jeśli macie uruchomioną na Waszym Maku usługę Zdalnie na moim Maku (Back to My Mac), to wiadomo, że dzięki niej można łatwo nawiązywać połączenia zdalne. Nie wszyscy jednak wiedzą, że umożliwia ona także nawiązywać połączenia przez SSH.

Nie zawsze potrzebujemy połączenia z ekranem naszego komputera. Dlaczego by nie mieć dostępu do Terminala. Aby to zrobić, musimy na innym Maku1 uruchomić Terminal i z menu Powłoka wybieramy Nowe połączenie zdalne lub korzystamy ze skrótu klawiszowego Shift+Cmd+k. Pojawi się okno do ustanawiania takich połączeń, gdzie na liście wybieramy Bezpieczna powłoka (SSH), a na liście po prawej powinien się pojawić nasz komputer.

Wtedy w polu użytkownik wpisujemy oczywiście nazwę naszego użytkownika, a następnie klikamy Połącz.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu na liście nie wyświetli się nasz komputer, mamy jeszcze jedno wyjście. W Terminalu musimy skorzystać z następującej komendy:

Jako wynik otrzymamy kilka informacji2:

Najbardziej interesuje nas numer na samym końcu – unikalny dla każdego konta iCloud. Na jego podstawie można zbudować specjalny adres według poniższego schematu:

Jeśli więc wasz komputer nazywa się macbook, a numer to 12345678, to adres powinien wyglądać tak:

Aby teraz połączyć się za pomocą SSH wystarczy, że do powyższego adresu dodamy nazwę naszego użytkownika i znaczek @, np.:

Źródło: CNET


  1. Drugi Mac musi być najprawdopodobniej połączony z naszym kontem iCloud.  ↩

  2. By przerwać działanie komendy, korzystamy ze skrótu Ctrl+c.  ↩


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Michał Wsiołkowski napisał(a):

1) co zrobić, jeśli w terminalu wyskoczyły mi 3 unikalne (różne) numery?
2) czy ten numer jest stały, tzn. czy można używać tego adresu do łączenia się z komputerem?

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK