iMagazine

iOS 9 – najważniejsze nowości

18/09/2015, 11:40 · · · 28

Jeśli jeszcze zastanawiacie się czy zainstalować iOS 9 to proponuję obejrzeć wideo przygotowane przez chłopaków z kanału Upster na YouTube, prezentujące szybkie podsumowanie nowości w systemie.

iOS 9 dostępny jest od 16 września dla wszystkich posiadaczy iPhonów od modeli 4s i iPadów od modeli mini i 2.

Po początkowych problemach z pobraniem aktualizacji, spowodowanych „atakiem DDoS” użytkowników zniecierpliwionych oczekiwaniem, udało mi się zainstalować iOS9 na wszystkich domowych urządzeniach.

Jestem pod wrażeniem szybkości działania. Wydaje mi się, że większość funkcji działa szybciej nawet na starszym sprzęcie. Jedynym wyjątkiem jest nowy multitasking, który wg mnie minimalnie przycina.

O nowościach w iOS pisali już u nas zarówno Maciek jak i Michał, a większe opracowanie będzie niebawem w iMagu. Chciałem skupić się na kilku kwestiach, dzięki którym uważam, że iOS 9, w szczególności na iPadach, zaczyna być prawdziwą alternatywą dla klasycznego OS.

iOS 9 wprowadza w pełni funkcjonalny słownik języka polskiego. Wiele osób nie zwraca na to uwagi, ale dla wielu jest obowiązkowym dodatkiem. Od teraz, wzorem języka angielskiego i systemów stacjonarnych, podczas pisania tekstu podkreślane są na żywo wyrazy zapisane błędnie, a po ich zaznaczeniu system podrzuca nam sugestie poprawy. Mała rzecz, a cieszy.

Drugą funkcją, która bardzo przypadła mi do gustu to obsługa zewnętrznych klawiatur. W iOS 9 mają wreszcie większość skrótów znanych i często używanych przez wszystkich w systemach stacjonarnych – przełączanie się pomiędzy aplikacjami, scrollowanie ekranu strzałkami itp.

Kolejną rzeczą jest możliwość uruchamiania dwóch aplikacji na jednym ekranie, tzw Split View, ale też świetna opcja Slide Over (czyli wysuwanie do podglądu aplikacji z prawej strony ekranu) oraz PiP, czyli możliwość oglądania wideo lub prowadzenia konwersacji na Face Time w małym okienku podczas pracy np w Safari, Mailu czy Pages.

Ostatnią funkcją, a w zasadzie aplikacją, która zrobiła na mnie świetne wrażenie, są systemowe Notatki. Są zupełnie odnowione, umożliwiają robienie odręcznych notatek, dodawanie zdjęć itp. Bardzo realnie zastanawiam się nad przesiadką z Evernote, bo mam wszystko, wszędzie dostępne od ręki, bez dodatkowych abonamentów i ograniczeń w transferze itp. Jestem pewien, że Notatki są też specjalnie dostosowane do Apple Pencil – ale ponieważ iPad Pro nie jest produktem dedykowanym dla mnie, to raczej nie będę miał możliwości tego sprawdzić… chyba, że Apple zdecyduje się na wprowadzenie na rynek iPad Air 3 z 3D Touch.

Kończąc chciałem poruszyć jeszcze jedną kwestię. Wszyscy podniecają się, niektórzy wręcz niezdrowo, nową czcionką systemową – San Francisco. Well…do mnie jakoś nie przemawia. Ale pewnie niebawem się opatrzy i nie będzie mi już przeszkadzać.


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

delightmars napisał(a):

Gdyby jeszcze iPad Pro miał to 3D Touch

Martin Zalewski napisał(a):

Zostawili sobie na później. Żeby mieli co dodać do Pro2. ?

Rafał Chmielewski napisał(a):

Dla mnie super :)

Dariusz Nowak napisał(a):

Przepraszam ale jak włączyć ten słownik języka polskiego ? próbowałem wpisywać wyrazy z błędami w notatkach i wiadomościach ale nic mi nie podkreśla.

Dominik Łada napisał(a):

Nic nie włączałem. Po prostu po aktualizacji był włączony od razu domyślnie…

Piotr Szczygieł napisał(a):

Ciekawa sprawa z tym sprawdzaniem. U mnie na iPadzie (Air2) działa bez problemu, a na iPhonie (6) nie podkreśla – mimo zaznaczenia odpowiedniej opcji.

Dominik Łada napisał(a):

u mnie, całe szczęście, zarówno na iPadzie jak i na iPhonie zaznacza – jestem zadowolony;-)

Kamil Steć napisał(a):

u mnie na szczęście w iPhonie działa dobrze, natomiast na El Capitan bardzo często zmienia mi samoczynnie wyrazy na jakieś obce.. a wyjątkowo język OS X mam polski, podczas gdy iOS używam po angielsku..

Tomasz Augustyn napisał(a):

Przy przełączaniu z 4G na 3G lub niżej podczas rozmowy zawiesza połączenie. Zawiesza, nie zrywa. W poprzednim systemie tego problemu nie było. iPhone 5s.

Dominik Łada napisał(a):

Hmm, a u którego operatora? U mnie jest ok. Mam tylko nadal ten sam problem w biurze – jestem na granicy zasięgu i jak przełącza mi się to muszę wyjmować i wkładać SIM bo jak straci zasięg to nie chce ponownie złapać. Mam Orange.

Tomasz Augustyn napisał(a):

Też Orange :/

Gregory House napisał(a):

Orange oraz T-Mobile mają obecnie wspólne maszty i stacje BTS , moim zdaniem jest gorzej niż dawniej , podobne efekty przebywania na granicy zasięgu kończą się ciszą w słuchawce , połączenie nie zrywa ale wisi bez dźwięku, podobnie ma się sprawa gdy próbujesz się połączyć potrafi kilka razy wywalić z sieci pisząc połączenie nieudane. Nadal mam iOS8 i ten problem w iPhone jest od zawsze u polskich operatorów.

Kamil Steć napisał(a):

przy ręcznym przełączaniu? czy automatycznym?

Dominik Łada napisał(a):

Automatycznym

Tomasz Augustyn napisał(a):

No jak przy ręcznym? Przełączałeś to kiedykolwiek w trakcie rozmowy?:)

zonatyidzieciaty napisał(a):

u mnie zaś nie działa wyszukiwarka – nie pokazuje kontaktów, appek, dokładnie niczego… Jak to naprawić?

bald napisał(a):

Ustawienia-Ogólne-Wyszukiwanie Sptlight-Sugestie Siri-włącz.

Natomiast nie wiem dlaczego nie pokazuje mi „Miejsca w pobliżu”. Może ktoś wie jak to włączyć?

zonatyidzieciaty napisał(a):

Dzięki ale… Mam włączone i nie działa (wyłączone również)…

dashite napisał(a):

Ta czcionka tez do mnie nie specjalnie przemawia… Ale to nie ode mnie zależy niestety :(

Paweł Piotrowski napisał(a):

Jak zaznaczać tekst nową metodą na iPhone 6? Czyżby zrobili to tylko dla iPadów? jeśli tak, to bzdura totalna…

Tomek O. napisał(a):

Hahahaha! Jak tam? Przy poniedziałku? Hahaha! Co tam na ikonce kalendarza? Nadal podoba Wam się iOS 9 i jego nowy font? Dla mnie syf i malaria: teraz dostrzegam, że to zawsze był jakiś mit i bajanie o cudowności designu Apple. Syf, syf i jeszcze raz syf. Poniedziałek na iOS 9 mi to uświadomił. Oczywiście mógłbym hejtować iOS 9 tylko w poniedziałki, bo w poniedziałki ikona kalendarza wygląda jak gówno, ale zbyt wiele się nazbierało (m.in. Muzyka w iCloud itp.) i hejtuję nie tylko w poniedziałki. Ludziki z Apple mają znikomą wrażliwość estetyczną, nic nie wiedzą o jakościach plastycznych i wartościach wizualnych. Każdy kto się zna, wie o tym od mniej-więcej Mac OS 10.3.

Tomek O. napisał(a):

Jaki syf, szczególnie w poniedziałki. Drugi raz to piszę, bo ktoś „zakochany w designie z Californi” raczył usunąć mój wcześniejszy wpis. Tym razem, załączam ilustrację. Rozumiem takie kwiatki w telefonie za 1500 zł, ale nie za 3000÷3500.

Moridin napisał(a):

Jak będziesz pisał rzeczowo, zachęcając innych do dyskusji to Twoje komentarze nie będą kasowane. Chodzi o formę i podejście, a nie treść.

Tomek O. napisał(a):

OK. I fajnie, że się przyznałeś, że to ty usunąłeś. Teraz cię ścignę (hahaha, żartowałem). Nie ukrywam, że mnie ruszyło to ostro, ale problem wynika z niedbałości polskiego działu kontroli jakości, tak mi napisano na zagranicznym forum. Może za mało jest polskich beta testerów, czy jak…?

Michał Zieliński napisał(a):

Podobno w 9.1 tego nie ma. Ale fakt, mocne niedopatrzenie.

Hania Urbaniak napisał(a):

Tragicznie jest w Mapach. Po zmianie czcionki nie mieści się na jednym ekranie czas podróży, liczba kilometrów do przebycia oraz godzina przyjazdu. Kiepsko :/

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK