Alfred i usuwanie aplikacji
Dawno nie zamieszczałem tekstu poświęconego workflows z Alfreda. Dziś chciałbym to nieco nadrobić na przykładzie współpracy Alfreda z inną aplikacją.
Jak zapewne wiecie, aplikacje na OS X instaluje się banalnie – w większości przypadków wystarczy przeciągnąć je do folderu /Applications
. Jeśli zaś chodzi o odinstalowywanie, jest równie łatwe – po prostu przeciągamy program, którego chcemy się pozbyć do Kosza. W tym momencie moglibyśmy już zapomnieć o aplikacji, ale…
No właśnie, niemal każda aplikacja, którą uruchomiliśmy pozostawia po sobie ślad w systemie, na przykład w postaci plików konfiguracyjnych. Czasami może to stanowić pewnego rodzaju problem – jeśli okaże się, że program jest uszkodzony, to właśnie takie pliki mogą powodować jego nieprawidłowe działanie. Co wtedy robić?
Można takie pliki odszukiwać ręcznie (jeśli znamy ich lokalizacje), pomocny może się okazać Terminal (jeśli wiemy, jak szukać). Istnieją jednak specjalne aplikacje, które pomagają usunąć programy wraz z ich pozostałościami. Kompleksowym rozwiązaniem jest choćby CleanMyMac, który posiada takie narzędzie. Jeśli jednak ktoś nie potrzebuje tylu możliwości, to polecam darmowy AppCleaner.
No dobrze, to już piąty akapit tego wpisu, a jeszcze nic nie było o Alfredzie. Jaki ma związek z AppCleanerem? Taki, że Alfred może współpracować z różnymi aplikacjami na różne sposoby. W dzisiejszym przykładzie pomoże szybciej odnaleźć aplikację do usunięcia.
Zasada działania workflow jest bardzo łatwa – wpisujemy słowo kluczowe del
, a po spacji nazwę programu. Po zatwierdzeniu uruchomi się AppCleaner, który będzie gotowy do usunięcia wskazanej aplikacji i jej plików.
Workflow dostępny jest bezpośrednio z poziomu okna Alfreda jako File Filter, ale także jako File Action z poziomu wewnętrznej przeglądarki plików. W obu przypadkach akcja będzie dostępna tylko w odniesieniu do programów, widżetów Dashboard’u oraz wtyczek, czyli trzech głównych elementów, które AppCleaner pozwala usunąć.
Workflow Uninstall with AppCleaner jest autorstwa Jonasa Eriksena i możecie go pobrać stąd → link.
Komentarze: 1
dało by się taki workflow dla CleanMyMac 3 stworzyć ?