iMagazine

1Password i aktualizacja haseł

01/02/2016, 12:44 · · · 9

1 lutego jest przez niektórych uznawany za Światowy Dzień Zmiany Haseł. Jakby nie było, warto poświęcić czas na aktualizację haseł w różnych serwisach. Pokażę Wam jak w łatwy sposób można to wykonać przy pomocy 1Password na OS X.

Na wstępie trzeba zaznaczyć jedną rzecz – 1Password nie oferuje uniwersalnego przycisku do automatycznej zmiany naszego hasła. Owszem, w internecie można znaleźć takie rozwiązania, ale moim zdaniem nie warto im ufać. I choć aktualizacja haseł w 1Password odbywa się pojedynczo, to i tak w zdecydowanej większości przypadków jest szybsza niż ręczne ich przepisywanie, szczególnie jeśli do tego celu użyjecie skrótów klawiszowych. Poniżej przykładowa procedura z wykorzystaniem Evernote.

Na początku z listy danych logowania wybieramy którąś z zapisanych pozycji i klikamy w link, który automatycznie otworzy przeglądarkę i nas zaloguje. Najszybciej zrobić to skrótem Alt ⌥+Cmd ⌘+Return ↩.

Następnie przechodzimy do ustawień profilu/konta, gdzie powinna znajdować się możliwość zmiany hasła. Bo przecież takie coś powinno być w standardzie, prawda?

Często jest tak, że przed aktualizacją hasła musimy podać stare. W tym celu otwieramy 1Password mini (domyślny skrót to Alt ⌥+Cmd ⌘+\). Poniżej pola wyszukiwania powinna pojawić się witryna, w której aktualnie przebywamy, czyli w naszym przykładzie – Evernote.

Kopiujemy stare hasło skrótem Shift ⇧+Cmd ⌘+c i wklejamy je w odpowiednie pole.

Kolejnym krokiem jest wygenerowanie nowego hasła. Znowu więc otwieramy 1Password mini (Alt ⌥+Cmd ⌘+\) i strzałkami na klawiaturze wskazujemy Generator haseł (by go otworzyć wystarczy wcisnąć strzałkę w prawo ).

Możemy tam skonfigurować, jak bardzo hasło ma być skomplikowane. Jeśli natomiast mieliście to już ustawione wcześniej, wystarczy wcisnąć Return ↩, by automatycznie wypełnić pola z nowym hasłem.

Ostatnim krokiem jest zapisanie zmian na stronie konta. W tym momencie powinniśmy otrzymać od 1Password podobny monit:

Potwierdzając go 1Password automatycznie uaktualni dane o nowe hasło.


Postępując według powyższego schematu możemy zaktualizować resztę haseł, choć musimy wziąć pod uwagę to, że nie na każdej stronie będzie działało to tak samo.


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Marcin Nowicki napisał(a):

super porada i duże ułatwienie wielkie dzięki. klika razy podpytywałem może uda wam się zebrać kilka pomysłów pod jednym tytułem jak funkcjonować z iurządzeniami o pojemności 16 gb.

Mateusz Alaszewicz napisał(a):

Wymienić na 64gb 😃

Marcin Nowicki napisał(a):

nie zawsze można – kasa. Poza tym wiele osób kupuje na podstawie porad sprzedawców a ci nawet z salonów potrafią opowiadać głupoty. w wyniku czego człowiek kupuje 16 gb ipada i szybko zaczyna mu brakować miejsca

Marcin Nowicki napisał(a):

Najłatwiej ale wiele osób działa na 16 GB i może są sposoby aby robić to sprawniej. Ja już za rada Wojtka wymieniłem na 6s 64gb

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK