iMagazine

Kilka słów o CarPlay

03/03/2016, 16:41 · · · 3

CarPlay testowaliśmy z Wojtkiem Pietrusiewiczem kilka miesięcy temu. Bardzo staraliśmy się, aby coś z tego materiału wyszło sensownego…ale CarPlay, wtedy, okazał się kompletną porażką z naszego punktu widzenia. Do tego stopnia, że stwierdziliśmy, że szkoda nam czasu na zajmowanie się tym tematem, choć samochód, który dostaliśmy do testów, VW Golf R, był absolutnie niesamowity.

Minęło trochę czasu. Pojawiły się poprawki, niektóre drobne inne większe, i tym razem Tom Piotrowski podesłał nam swoje wrażenia. Oddaję głos.

Apple Carplay DL

Po dwóch tygodniach z Apple CarPlay podchodzę do tematu mniej emocjonalnie, a chyba bardziej realnie. Z góry dodam, że koncepcja ma potencjał i podobnie jak było z Apple Watch, trzeba do niej dorosnąć. Jeszcze nie jestem na „pełnym pułapie”, ale zaczynam rozumieć, dlaczego sprawy mają się tak, a nie inaczej. Apple, wydaje mi się, słusznie obrało drogę uczynienia CarPlay prostym serwisem. Bardzo prostym, bo przy jednoczesnej jeździe samochodem i obsłudze interfejsu, nie ma wiele czasu na skomplikowane procedury, nie mówiąc o tym, że podział koncentracji między drogą, a CarPlay mógłby okazać się niebezpieczny.

Apple Carplay Maps

Ponieważ mialem okazję zaznajomić się wstępnie z CarPlay już kilka miesięcy temu, to widzę pewne różnice i usprawnienia, które Apple wprowadziło. Nawet w ostatnich tygodniach kolejne bety iOS 9.3 sprawiły, że opcji przybyło lub się poprawiły.

Apple CarPlay to jest w zasadzie wyświetlacz wybranych aplikacji iOS’u, z ikonami powiększonymi do kulfoniastych rozmiarów i uproszczony tak, aby pogadać z Siri, włączyć mapę, wykonać rozmowę telefoniczną, posluchać muzyki, podkastów. To wszystko działa, choć do pewnych ustawień należy wrócić do iPhone i tam to skonfigurować. Nawigację nadal łatwiej zaprogramować na iPhonie niż z ekranu CarPlay.

Apple Carplay Nadgryzieni Podcast

Największym mankamentem pozostaje integracja CarPlay z pozostałymi systemami samochodu. W moim brzdącu M-B A45, CarPlay uniemożliwia na przykład łatwy dostęp do radia czy nawet drugiego MP3 playera. Mam iPoda podłączonego do alternatywnego gniazdka i aby go odsłuchać, muszę odłączać kabel USB z iPhone. Niestety CarPlay automatycznie się nie rozłącza.  Obawiam się, że tego typu problemy pozostaną na długo, a kto wie, czy nie na zawsze. Nie bardzo wierzę też, aby producenci samochodów, którzy do dzisiaj kontrolowali wszystko, łącznie z deską rozdzielczą, chcieli pomóc Apple CarPlay w lepszej integracji.

Zobaczymy, na razie CarPlay potrafi zrobić wrażenie „WOW!” na tych, którzy siadają u mnie na fotel pasażera…a przynajmniej dopóty, dopóki sami nie zauważą mankamentów.

3

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Tom PiotrowskiDominik ŁadaiOSadministrator.com Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iOSadministrator.com
Gość

Wydaje mi się, że producenci samochodów bardziej rozwijają MirrorLink. Owszem, nie zawsze działa, niektóre funkcje są zablokowane (nie wiadomo dlaczego), ale coraz więcej modeli stosuje to (przynajmniej w teorii) bardziej uniwersalne rozwiązanie.

Dominik Łada
Gość

Teoretycznie CarPlay tez ma „wiele modeli” a w praktyce są to pojedyncze sztuki. Nawet Volvo chwalilo sie, ze ma CarPlay w najnowszym XC90, a jak go dostaliśmy do testow, to…CarPlay miał zacząć działać dopiero za kilka miesięcy, a uruchomienie go miało niemało kosztować…nawet nie wiem czy juz w końcu ruszyło.

Tom Piotrowski
Gość
Tom Piotrowski

Teoretycznie nic nie powinno powstrzymywać producentów samochodów od uruchomienia CarPlay w całej gamie pojazdów. W końcu to jest nic innego jak tylko wyświetlacz dla iPhone z udostępnieniem przycisków, pokręteł czy w niektórych modelach ekranu dotykowego. Niedomagania CarPlay w 90% wynikają z ograniczeń które narzuca sam Apple. Właśnie spędziłem pół godziny na czacie z Apple Support. Mapa w nawigatorze CarPlay ustawia się w kierunku północnym i nie ma żadnej możliwości aby to zmienić na kierunek jazdy. Apple zaproponował mi abym napisał do nich „zapotrzebowanie na funkcję” To jeszcze jeden przykład na to że CarPlay jest ciągle w lesie, co nie oznacza jednak że używanie go w obecnym stanie nadal trochę frajdy dostarcza.