iMagazine

Cała rodzina w chmurze

07/06/2016, 14:14 · · · 4

Wyobraźcie sobie rodzinę: mama, tata, nastoletni syn i kilkuletnia córka. Wszyscy używają sprzętu Apple, wszyscy mają osobne konta, dzieci oczywiście do swoich kont nie mają podpiętych kart kredytowych. Nagle syn koniecznie chce kupić i ściągnąć na swojego iPhone’a najnowszą część Avengersów. A córka – w ulubionej grze dokupić nowe ubranka dla Barbie. Oczywiście któreś z rodziców może udostępnić dzieciom swoje konto, lecz nie byłoby to rozsądnym rozwiązaniem, chociażby z tego powodu, że dzieci mogłyby wyczyścić limit karty kredytowej, kupując niepotrzebne gry, muzykę, filmy. Co więc w takiej sytuacji zrobić?

family

Z pomocą przychodzi Family Sharing – opcja, która pojawiła się już w iOS 8. Do chmury rodzinnej możemy dodać do sześciu członków (organizator + pięć dodatkowych osób), którzy będą mogli między sobą udostępniać zakupione aplikacje i gry, książki, muzykę i filmy. Płatności całej rodziny są dokonywane jedną kartą, a zakupy z kont oznaczonych jako konta dzieci muszą być zatwierdzane przez rodziców. Własne Apple ID może także legalnie dostać dziecko poniżej 13 roku życia – w tym przypadku będzie to od razu konto z ograniczeniami zakupu. Ale to nie wszystko. W ramach Family Sharing można udostępniać sobie nawzajem także albumy ze zdjęciami oraz prowadzić wspólny kalendarz.

zakup_dziecka_do potwierdzenia

Konfiguracja chmury rodzinnej jest bardzo prosta. Wystarczy, że jedna dorosła osoba (organizator) zaprosi resztę członków i zgodzi się płacić za wszystkie zakupy. Funkcje Family Sharing zostaną automatycznie skonfigurowane na urządzeniach członków grupy. W ramach grupy od razu będą dostępne wszystkie aplikacje, gry, piosenki, filmy i książki kupione wcześniej przez którąkolwiek z osób należącą do chmury – pojawią się one w zakładce „Purchased”. Opłatami za wszystkie nowe zakupy będzie obciążane konto organizatora. Aby dzieci nie wyczyściły konta, kupując wszystko, jak leci, organizator dla ich kont może włączyć funkcję „Czy mogę to kupić?”. Rodzic wówczas dostaje powiadomienie, gdy dziecko zainicjuje transakcję i może ją zatwierdzić lub odrzucić. Co ciekawe, dotyczy to także materiałów bezpłatnych, tak więc rodzic ma pełną kontrolę nad tym, co ściąga dziecko i może odrzucać nienadające się dla niego treści.

Wraz z chmurą rodzinną automatycznie tworzy się kalendarz rodzinny. Wszyscy członkowie grupy mogą go przeglądać oraz dodawać i zmieniać terminy spotkań. Można też między sobą przesyłać przypomnienia. Kolejną opcją, która na pewno przyda się rodzicom, jest automatyczna informacja, gdzie akurat znajduje się członek grupy. Rodzic od razu widzi, czy dziecko bezpiecznie dotarło do szkoły, czy do znajomego. Można oczywiście tymczasowo ukryć swoje położenie, tak więc nie trzeba się obawiać stałej inwigilacji.

Następną ciekawą opcją chmury rodzinnej jest wspólny album ze zdjęciami. Pojawia się automatycznie po utworzeniu konta i każdy z członków rodziny może do niego dodawać swoje zdjęcia i filmy wraz z komentarzem.

Korzystam już od dawna z Family Sharing. Najbardziej podoba mi się opcja współdzielenia zakupów oraz album rodzinny – i to są chyba dwie podstawowe funkcje używane przez nas na co dzień. Dzięki chmurze zaoszczędzamy mnóstwo pieniędzy, ponieważ aplikacje, gry i filmy kupujemy tylko raz dla wszystkich podpiętych pod chmurę kont.


Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 5/2016


Patrycja Rudnicka

A woman of mystery and power, whose power is exceeded only by her mystery.

iPatrycjaR

Dodaj komentarz

Mariusz Piaścik napisał(a):

jedynym mankamentem jest to, że nie da się podpiąć pod konto organizatora więcej niż 1 karty kredytowej. Nie zawsze chce się użyć „tej karty”.

Patryk Staśkiewicz napisał(a):

Dokładnie, korzystam głównie przez subskrypcję rodzinną AM i też mnie to irytuje. IMO idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość wyboru przez dorosłych członków Chmury Rodzinnej czy chcą użyć swojej karty czy karty organizatora :)

Mariusz Piaścik napisał(a):

O to właśnie chodzi :)

Jan Kuśmierski napisał(a):

Jedyne, czego nie mogę ogarnąć w Family Sharing jest brak możliwości współdzielenia zakupów w aplikacji.
Co z tego, że współdzielę aplikacje, jak zakupów w niej zrobionych już współdzielić nie mogę :(

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK