iMagazine

Cała rodzina w chmurze

07/06/2016, 14:14 · · · 4

Wyobraźcie sobie rodzinę: mama, tata, nastoletni syn i kilkuletnia córka. Wszyscy używają sprzętu Apple, wszyscy mają osobne konta, dzieci oczywiście do swoich kont nie mają podpiętych kart kredytowych. Nagle syn koniecznie chce kupić i ściągnąć na swojego iPhone’a najnowszą część Avengersów. A córka – w ulubionej grze dokupić nowe ubranka dla Barbie. Oczywiście któreś z rodziców może udostępnić dzieciom swoje konto, lecz nie byłoby to rozsądnym rozwiązaniem, chociażby z tego powodu, że dzieci mogłyby wyczyścić limit karty kredytowej, kupując niepotrzebne gry, muzykę, filmy. Co więc w takiej sytuacji zrobić?

family

Z pomocą przychodzi Family Sharing – opcja, która pojawiła się już w iOS 8. Do chmury rodzinnej możemy dodać do sześciu członków (organizator + pięć dodatkowych osób), którzy będą mogli między sobą udostępniać zakupione aplikacje i gry, książki, muzykę i filmy. Płatności całej rodziny są dokonywane jedną kartą, a zakupy z kont oznaczonych jako konta dzieci muszą być zatwierdzane przez rodziców. Własne Apple ID może także legalnie dostać dziecko poniżej 13 roku życia – w tym przypadku będzie to od razu konto z ograniczeniami zakupu. Ale to nie wszystko. W ramach Family Sharing można udostępniać sobie nawzajem także albumy ze zdjęciami oraz prowadzić wspólny kalendarz.

zakup_dziecka_do potwierdzenia

Konfiguracja chmury rodzinnej jest bardzo prosta. Wystarczy, że jedna dorosła osoba (organizator) zaprosi resztę członków i zgodzi się płacić za wszystkie zakupy. Funkcje Family Sharing zostaną automatycznie skonfigurowane na urządzeniach członków grupy. W ramach grupy od razu będą dostępne wszystkie aplikacje, gry, piosenki, filmy i książki kupione wcześniej przez którąkolwiek z osób należącą do chmury – pojawią się one w zakładce „Purchased”. Opłatami za wszystkie nowe zakupy będzie obciążane konto organizatora. Aby dzieci nie wyczyściły konta, kupując wszystko, jak leci, organizator dla ich kont może włączyć funkcję „Czy mogę to kupić?”. Rodzic wówczas dostaje powiadomienie, gdy dziecko zainicjuje transakcję i może ją zatwierdzić lub odrzucić. Co ciekawe, dotyczy to także materiałów bezpłatnych, tak więc rodzic ma pełną kontrolę nad tym, co ściąga dziecko i może odrzucać nienadające się dla niego treści.

Wraz z chmurą rodzinną automatycznie tworzy się kalendarz rodzinny. Wszyscy członkowie grupy mogą go przeglądać oraz dodawać i zmieniać terminy spotkań. Można też między sobą przesyłać przypomnienia. Kolejną opcją, która na pewno przyda się rodzicom, jest automatyczna informacja, gdzie akurat znajduje się członek grupy. Rodzic od razu widzi, czy dziecko bezpiecznie dotarło do szkoły, czy do znajomego. Można oczywiście tymczasowo ukryć swoje położenie, tak więc nie trzeba się obawiać stałej inwigilacji.

Następną ciekawą opcją chmury rodzinnej jest wspólny album ze zdjęciami. Pojawia się automatycznie po utworzeniu konta i każdy z członków rodziny może do niego dodawać swoje zdjęcia i filmy wraz z komentarzem.

Korzystam już od dawna z Family Sharing. Najbardziej podoba mi się opcja współdzielenia zakupów oraz album rodzinny – i to są chyba dwie podstawowe funkcje używane przez nas na co dzień. Dzięki chmurze zaoszczędzamy mnóstwo pieniędzy, ponieważ aplikacje, gry i filmy kupujemy tylko raz dla wszystkich podpiętych pod chmurę kont.


Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 5/2016

4

Patrycja Rudnicka

A woman of mystery and power, whose power is exceeded only by her mystery.

iPatrycjaR

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Jan KuśmierskiPatryk StaśkiewiczMariusz Piaścik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariusz Piaścik
Gość

jedynym mankamentem jest to, że nie da się podpiąć pod konto organizatora więcej niż 1 karty kredytowej. Nie zawsze chce się użyć „tej karty”.

Patryk Staśkiewicz
Gość
Patryk Staśkiewicz

Dokładnie, korzystam głównie przez subskrypcję rodzinną AM i też mnie to irytuje. IMO idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość wyboru przez dorosłych członków Chmury Rodzinnej czy chcą użyć swojej karty czy karty organizatora :)

Mariusz Piaścik
Gość

O to właśnie chodzi :)

Jan Kuśmierski
Gość
Jan Kuśmierski

Jedyne, czego nie mogę ogarnąć w Family Sharing jest brak możliwości współdzielenia zakupów w aplikacji.
Co z tego, że współdzielę aplikacje, jak zakupów w niej zrobionych już współdzielić nie mogę :(