Podstawy OS X – 1.5 – Opcje Widoku Findera
W poprzednim artykule na temat Findera (i pierwszym z serii „Podstawy OS X”) nie poruszyłem kwestii definiowania ustawień sortowania plików w poszczególnych folderach, na co zwróciliście mi uwagę w komentarzach, a zatem śpieszę z wyjaśnieniami.
Opcje Widoku
Jak dowiedzieliście się z poprzedniego artykułu, Finder ma kilka możliwości wyświetlania plików. Osobiście korzystam z widoku listy – najbardziej mi odpowiada, głównie ze względu na fakt, że widzę więcej szczegółowych informacji na temat zawartości. Niezależnie od tego, jaki preferujecie, jest kilka zmian, które możecie wprowadzić.
Najważniejszą rzeczą, o której powinniście pamiętać, to fakt, że każdy folder osobno zapamiętuje swoje ustawienia. Jeśli więc chcecie, aby tylko ~/Zdjęcia/
były sortowane od najnowszych do najstarszych, to wystarczy tak folder ustawić – zostanie to dla niego zapamiętane. Zmian w sposobie sortowania możecie dokonać, wchodząc do menu Edytuj, w którym należy przytrzymać klawisz Alt/Option (⌥) i następnie przejść do submenu Sortuj oraz zaznaczyć wymaganą opcję.
W przypadku innych typów widoków, na przykład ikon, można dodatkowo skorzystać z opcji ich aranżowania – wystarczy wejść do tego samego miejsca w menu, ale bez przytrzymywania klawisza ⌥, i wybrać żądaną opcję.
Zapamiętanie ustawień widoku dla wszystkich folderów
Po pierwszej instalacji systemu zawsze ustawiam sobie domyślny widok wszystkich folderów. Robię to w następujący sposób:
- Otwieram nowe okno Findera.
- Ustawiam jego rozmiar i miejsce na ekranie.
- Zamykam okno Findera.
Te trzy powyższe kroki spowodują, że każde nowe okno będzie się otwierało w tym samym miejscu – pisałem już o tym w pierwszej części tego cyklu. Następnie:
- Otwieram nowe okno Findera.
- W preferencjach Findera ustawiam, aby nowe okna otwierały się w folderze domowym (
~/moridin/
) – zakładka Ogólne → Nowe okna Findera pokazują → moridin (lub Twoja nazwa użytkownika). To tylko moje ustawienie – można oczywiście pozostać przy domyślnym Wszystkie Moje Pliki lub jakimkolwiek innym. - Ustawiam widok listy (oczywiście każdy ustawia zgodnie ze swoimi upodobaniami) w menu Widok → Jako Lista (skrót ⌘2).
- Klikam kolumnę z Nazwą, aby sortować pliki alfabetycznie, od A do Z.
- Otwieram okno Ustawień Widoku (menu Widok → Pokaż Opcje Widoku; skrót ⌘j).
- Ustawiam, które kolumny chcę widzieć w dziale Pokaż Kolumny.
- Na górze okna Opcji Widoku zaznaczam opcje Zawsze otwieraj w widoku listy oraz Przeglądaj w widoku listy.
- Następnie na dole klikam przycisk Używaj jako ustawienia domyślne.
Dzięki temu każdy folder w moim Finderze przejmuje te ustawienia jako domyślne. Jeśli teraz będę chciał zmienić opcje widoku dla wspomnianego ~/Zdjęcia/
, to ta zmiana będzie dotyczyła tylko tego folderu.
Nowe ustawienia domyślne dotyczą tylko folderów, które mają ustawione widok listy (na bazie mojego przykładu). Oznacza to, że każdy rodzaj wyświetlania – ikon, listy i kolumn (ale nie Cover Flow) – ma niezależne ustawienia, które pamięta.
Uwaga – Jeśli z jakiegoś powodu jakiś folder otworzy się w innym widoku niż domyślny, należy do niego wejść, otworzyć Opcje Widoku (⌘j) i odznaczyć opcje Zawsze otwieraj w widoku listy oraz Przeglądaj w widoku listy.