iMagazine

iPad Pro coraz bliżej #iPadonly – cz. 2, iPad Pro Smart Keyboard

09/06/2016, 11:30 · · · 9

Niecały tydzień po kupieniu iPada Pro, zachęcony opinią Toma Piotrowskiego, kupiłem klawiaturę Smart Keyboard. Jestem fanem klawiatur do iPada. Wiecie o tym. Testuję je notorycznie. Jak tylko jakaś się pojawia, bardzo chcę ją sprawdzić. Takie moje małe hobby „w poszukiwaniu ideału”.

iPad Pro Smart Keyboard jest analogicznym rozwiązaniem do tego, które znamy z „dużego” iPada Pro. Namiętnie używa jej Wojtek i bardzo sobie ją chwali. Miałem okazję przetestować ją w biurze, dlatego bardzo byłem ciekaw, jak będzie sprawdzać się z mniejszym iPadem.

iPadPro9_ 44

iPad Pro Smart Keyboard jest rozwiązaniem „2-w-1”. Czyli mamy Smart Cover i klawiaturę, połączone w jedno akcesorium. Pierwotnie chciałem kupić tylko Smart Cover, bo używałem do tej pory świetnej klawiatury Logitecha Keys-to-go. Jednak po chwili spędzonej z klawiaturą Wojtka zaskoczyło mnie to, jak świetnie jest wykonana i jak przyjemnie się na niej pisze.

Jestem przyzwyczajony z innych klawiatur przeznaczonych do iPada, że klawisze są mniejsze. Nie inaczej jest w przypadku Smart Keyboard, jednak to nie jest problem — bardzo szybko można się przyzwyczaić i wygodnie pisać. Smart Keyboard ma bardzo przyjemny skok, ale jest dosyć… głośna.

iPadPro9_ 18

O dziwo najtrudniej było mi się przyzwyczaić do… faktury materiału, którym pokryte są klawisze. Ortalion? Coś w tym guście.

Niestety, zastosowany materiał powoduje, że klawiatura zwyczajnie się brudzi. Paproszki czy kurz mają tendencję do przyczepiania się do porowatej faktury klawiatury.

iPadPro9_ 10

Byłem bardzo sceptyczny na początku, jak będzie sprawdzać się przy pisaniu na kolanach, tak jak lubię. Jednak konstrukcja jest stabilna i wygodna, choć kąt nachylenia ekranu mógłby być minimalnie większy.

iPadPro9_ 15

Niestety, nie jest stabilna, gdy ją złożymy w pozycji do oglądania filmów. iPad ze Smart Keyboard stoi prawie pionowo, przez co muszę się zawsze nienaturalnie wyginać, aby wygodnie oglądać film. W końcu przestałem korzystać z tego ustawienia i filmy oglądam z rozłożoną klawiaturą — tak jest i wygodniej, i stabilniej.

iPadPro9_ 41

Jak już jesteśmy przy temacie składania klawiatury, muszę wspomnieć, że niestety mam poważny zarzut do projektantów. Jednej rzeczy kompletnie nie przewidzieli. Okazuje się, że to zły pomysł z umieszczeniem mikrofibry od spodu klawiatury — przyczepiają się do niej okruszki/cukier/brud, a potem po złożeniu trafia to bezpośrednio na ekran. Pal licho, jeśli ubrudzimy ekran, ale gdy dostaną się tam na przykład kryształki cukru, to możemy sobie go porysować. A przecież na stole, na którym głównie będziemy pisać, mogą być różne rzeczy.

iPadPro9_ 9

Jednej rzeczy bardzo mi brakuje w Smart Keyboard, a która jest w standardzie każdej innej klawiatury dostępnej na rynku – chodzi mi o klawisze funkcyjne. Zdecydowanie najbardziej brakuje mi na klawiaturze przycisku Home, ale też na przykład przycisków sterujących głośnością. Z części funkcji możemy korzystać, dzięki skrótom klawiszowym, ale nie ze wszystkich. Na przykład CMD+H nie działa tak samo jak przycisk Home. Wbrew pozorom bardzo często z tego korzystamy.

iPadPro9_ 28

W tym kontekście konkurencja dostępna na rynku wypada całkiem nieźle. OK, są to klawiatury na Bluetooth, a nie ze Smart Connectorem, ale mają wspomniane klawisze funkcyjne. Mają też unikalne cechy, których Smart Keyboard nie ma. Logitech Keys-to-go jest mała, poręczna i dodatkowo wodoodporna, także rozlanie na nią kawy nie jest jej straszne. Z kolei BrydgeAir ma podświetlane klawisze (czego bardzo mi również bardzo brakuje) i praktycznie nieograniczoną możliwość ustawienia kąta nachylenia iPada. Każda ze wspomnianych klawiatur ponadto działa nie tylko z iPadem Pro, ale też innymi iPadami i, jakby była taka potrzeba, to też z komputerem.

iPadPro9_ 31

Teraz, gdy piszę te słowa, to doszedłem do wniosku, że brakuje mi jeszcze jednej funkcji w klawiaturach zewnętrznych do iPada, niezależnie od producenta, bo jest to ograniczenie iOS. Chodzi mi o możliwość wykorzystania ich na przykład w grach.

iPadPro9_ 29

Taka obserwacja na koniec — odkąd mam klawiaturę Smart Keyboard, siłą rzeczy częściej korzystam z iPada w pozycji poziomej. Do tej pory iPada praktycznie w 100% używałem w pionie.

iPad Pro Smart Keyboard można już kupić w iSpot. Swoją ściągnąłem z Apple Store w Paryżu, bo bałem się, że nie będzie ich w Polsce przed zamknięciem numeru. Nie była to niestety w żadnym stopniu opłacalna operacja. Kupiłem ją dzięki Michałowi, ale po przeliczeniu na złotówki z euro wyszło to sporo drożej niż w iSpot — 770 złotych vs 699 złotych.

iPadPro9_ 11

iPad Pro Smart Keyboard jest niewątpliwie jednym z najciekawszych modeli klawiatur dostępnych na rynku. Świetnie się na niej pisze, jest lekka i kompaktowa, ale nie jest bez wad. Konkurencja na rynku jest spora i warto każdą przetestować przed zakupem, bo większość jest w podobnej cenie do Smart Keyboard, jeśli weźmiemy pod uwagę zakup Smart Covera.


Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 5/2016

iSpot_ipadpro


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

rybak17 napisał(a):

Klawiatura z kawałkiem szmaty wygląda tak tandetnie i praktycznie jak pierwszy brudzący się pokrowiec do iPada 1. Nie jestem fanem microsoftu ale ich rozwiązanie w Surface o wiele lepiej się prezentuje. Do tego ta cena.

Dominik Łada napisał(a):

Ten od Surface jednak bardziej przypomina Logitech Keys-to-go.

Smart Keyboard może wygląda…inaczej…na pewno nie tandetnie, ale uwierz mi, pisze się na niej genialnie. Wydałem na nią dużo i z perspektywy czasu nie żałuję żadnej złotówki. Ale ja jestem specyficzny – dużo piszę.

A cena…za klawiaturę do Surface zapłacisz bardzo podobnie – 649PLN

Marcin napisał(a):

Ja mówię NIE, ta klawiatura to kpina. Cover tak samo.

Dominik Łada napisał(a):

Pytanie – a miałeś ją w rękach i miałeś okazję choć przez chwilę na niej popisać? Tylko szczera odpowiedź.

Też takie miałem podejście na początku jak mi Wojtek zachwalał swoją do „dużego”, ale chwila pracy na niej i było wszystko jasne.

Marcin napisał(a):

Nie kupilem jej i nie pracowałem z nią kilku godzin. System składania, tak jak sam mówiłeś, materiał, nie potrafiłem jej tak ustawić, żeby nie odstawała od blatu, gdy iPad na niej stał. A nie kupilem, bo nie używam często klawiatur do iPada. Kiedy kupowałem Pro myślałem, że to się zmieni. Widzę, że system skladania jest nie do przeskoczenia dla mnie, a potem jak to wygląda złożone na tablecie też nie napawa optymizmem.

Gorąco wierzę w #iPadonly. Nawet przeczytałem m in książkę waszego kolegi o tym, ale ta klawiatura to nie jest coś, co mnie zbliża do zrezygnowania z laptopa.

PS Nie stać mnie na wydanie tyłu pieniędzy, za gadzet, gdzie mam tylko negatywne emocje korzystając z niego – nawet jeżeli są pobieżne na żywo. Jak dostałem iPada to się od niego uzależniłem, ale ta klawiatura, jest slaba.

Łukasz napisał(a):

Wybaczcie może głupie pytanie, rozumiem że na ipadzie można normalnie korzystać z klawiatury apple ( tej zwykłej do macos) chciałbym mieć ipada pro 12.9 na biurku (specjalna podstawka + klawiatura) i w każdym momencie idę z nim w teren czy na kanapę pooglądać komiksy :) dzięki za odpowiedź

Dominik Łada napisał(a):

Tak możesz korzystać z dowolnej bezprzewodowej klawiatury

Mariusz Piaścik napisał(a):

Wbrew pozorom wszystkie klawiatury od Apple są głośne. Mnie czasami też wkurza moja klawiatura w MBP. Air ma nieco bardziej miękką klawiaturę (naprawdę nie wiem czym sugerowało się Apple składając te dwa komputery i dlaczego zdecydowano się dać bardziej miękką do AIR). Nowy Macbook ma nieco inną klawiaturę, nie wymagającą już takiej dużej siły nacisku – ale znowu – jest koszmarnie głośna…

Piotr napisał(a):

Chcę kupić ipad pro 9.7. Czy może być on w oryginalnym case i jednocześnie można używać smart keyboard. Czy case nie będzie zasłaniał złącza smart connect.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK