iMagazine

Przeniesienie zapisków z Evernote do Notatek

29/06/2016, 22:23 · · · 14

Krzysiek Stambuła poinformował Was dziś o dość dziwnym kroku Evernote – ograniczeniu darmowego konta i podniesieniu ceny za konto płatne. Jest to o tyle dziwne, że istnieje wiele alternatyw, nawet darmowych, które pozwalają na przechowywanie różnych informacji w podobny sposób do Evernote. Jednym z przykładów są Notatki – domyślna aplikacja, którą znajdziemy zarówno w macOS jak i iOS.

Nadchodzące aktualizacje systemów od Apple mają dodatkowo usprawnić działanie Notatek, między innymi o możliwość działania na tych samych zapiskach przez wiele osób. To oraz krok Evernote na pewno sprawi, że wielu z Was zapewne chciałoby się przesiąść na rozwiązanie oferowane przez firmę z Cupertino. Okazuje się, że da się to zrobić i to nawet dość łatwo, jeśli tylko macie zainstalowany macOS (zwany jeszcze OS X) w wersji przynajmniej 10.11.4 oraz aplikację Evernote dostępną za darmo z Mac App Store.

Proces kopiowania danych z Evernote do Notatek sprowadza się ogólnie do pięciu kroków:

  1. W Evernote zaznaczamy wszystkie notatki z poziomu menu EdycjaZaznacz wszystko (lub korzystając ze skrótu Cmd+a). Ewentualnie możemy przejść do poszczególnych notatników, jeśli chcemy zachować ich porządek i dopiero tam zaznaczyć wszystkie zawarte notatki.
  2. Z menu Plik wybieramy Eksportuj notatki…
  3. Pojawi się okno, w którym ustalamy nazwę eksportowanych notatek, miejsce ich zapisu oraz format – plik XML o rozszerzeniu .enex. Zapisujemy i ewentualnie czekamy chwilę na pobranie zawartości danych.
  4. Otwieramy aplikację Notatki.
  5. Z menu Plik wybieramy Importuj notatki… i wskazujemy zapisany chwilę wcześniej plik.

To w zasadzie tyle. Podczas importu zobaczymy jeszcze monit informujący o tym, że wygląd niektórych notatek może się różnić od oryginału. Całe szczęście na tym etapie ciągle mamy jeszcze kopię zapasową w Evernote, więc można wszystko posprawdzać.

Co prawda aplikacja Notatki nie oferuje nam tyle opcji, co Evernote, jak choćby rozpoznawanie tekstu, ale podejrzewam, że dla wielu zwykłych użytkowników będzie to wystarczające.

źródło9to5Mac


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Artur Skoczylas napisał(a):

Aby ich ta pazerność nie zgubiła :)

kaefpe napisał(a):

Raczej ich zgubi. Ja preferuję zawsze natywne rozwiązania nad te wymagające instalowania aplikacji trzecich ;)

Michał Newiak napisał(a):

CZy tytuł nie powinien był „Przeniesienie zapisków z…”?

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Sprawdziłem i według słownika PWN poprawne są obie formy. :)

http://sjp.pwn.pl/szukaj/zapiski.html

Michał Newiak napisał(a):

Ale jednak zmieniłeś :D

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Bo jak innych ma to razić, to czemu nie zmienić. :)

Maciej Buchert napisał(a):

Warto dodać, że można to zrobić z poziomu iPhone’a czy iPad’a :) Mianowicie wyeksportowany plik z Evernote należy udostępnić do systemowych notatek. Rozpocznie się wtedy importowanie notatek.

Mariusz Piaścik napisał(a):

No właśnie. Doskonały moment do korzystania z systemowych notatek. Szczerze mówiąc trochę dziwię się ludziom, którzy korzystają z miliona zewnętrznych aplikacji, choć te systemowe wcale nie są najgorsze.

Arek Kożuch napisał(a):

Nie lepszy darmowy OneNote? Ma przynajmniej opcję rozpoznawania tekstu z notatek :p

Michaelxdd napisał(a):

Najgorszą wadą Applowskich notatek jest to, że pisanie w przeglądarce na komputerze z Windowsem zarówno w Chromie jak i Mozilli jest to, że nie wszystkie polskie litery działają i dzieją się różne dziwne rzeczy, gdy używamy skrótów. Także nie możemy z nich skorzystać w przeglądarce na Androidzie (próbowałem kilka razy i nie wiem, ale nie chce mi się zalogować do iCloud). Także jeżeli chodzi o notatki i dostępność na każdej platformie, to notatki Applowskie też nie są idealne.

kw napisał(a):

Bez przesady: od kiedy Notatki mają te same funkcjonalności co Evrn? Można nadawać tagi i przypomnienia? Dzielenie notatek na notatniki jest możliwe?

Dominik Łada napisał(a):

Dzielenie notatek na notatniki jest możliwe.

Tagi i przypomnienia jeszcze nie, ale iOS 10 wprowadza kilka ulepszeń.

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Żeby podzielić notatki na notatniki najlepiej musisz wyeksportować z Evernote notatki z poszczególnych notatników. Aplikacja Notatki tworzy nowy notatnik za każdym razem, gdy importujemy do niej nowe archiwa.

Sebastian Bagiński napisał(a):

Przenoszę. Sami się o to prosili a i tak używam Evernote nieregularnie.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK