iMagazine

Przeniesienie zapisków z Evernote do Notatek

29/06/2016, 22:23 · · · 14

Krzysiek Stambuła poinformował Was dziś o dość dziwnym kroku Evernote – ograniczeniu darmowego konta i podniesieniu ceny za konto płatne. Jest to o tyle dziwne, że istnieje wiele alternatyw, nawet darmowych, które pozwalają na przechowywanie różnych informacji w podobny sposób do Evernote. Jednym z przykładów są Notatki – domyślna aplikacja, którą znajdziemy zarówno w macOS jak i iOS.

Nadchodzące aktualizacje systemów od Apple mają dodatkowo usprawnić działanie Notatek, między innymi o możliwość działania na tych samych zapiskach przez wiele osób. To oraz krok Evernote na pewno sprawi, że wielu z Was zapewne chciałoby się przesiąść na rozwiązanie oferowane przez firmę z Cupertino. Okazuje się, że da się to zrobić i to nawet dość łatwo, jeśli tylko macie zainstalowany macOS (zwany jeszcze OS X) w wersji przynajmniej 10.11.4 oraz aplikację Evernote dostępną za darmo z Mac App Store.

Proces kopiowania danych z Evernote do Notatek sprowadza się ogólnie do pięciu kroków:

  1. W Evernote zaznaczamy wszystkie notatki z poziomu menu EdycjaZaznacz wszystko (lub korzystając ze skrótu Cmd+a). Ewentualnie możemy przejść do poszczególnych notatników, jeśli chcemy zachować ich porządek i dopiero tam zaznaczyć wszystkie zawarte notatki.
  2. Z menu Plik wybieramy Eksportuj notatki…
  3. Pojawi się okno, w którym ustalamy nazwę eksportowanych notatek, miejsce ich zapisu oraz format – plik XML o rozszerzeniu .enex. Zapisujemy i ewentualnie czekamy chwilę na pobranie zawartości danych.
  4. Otwieramy aplikację Notatki.
  5. Z menu Plik wybieramy Importuj notatki… i wskazujemy zapisany chwilę wcześniej plik.

To w zasadzie tyle. Podczas importu zobaczymy jeszcze monit informujący o tym, że wygląd niektórych notatek może się różnić od oryginału. Całe szczęście na tym etapie ciągle mamy jeszcze kopię zapasową w Evernote, więc można wszystko posprawdzać.

Co prawda aplikacja Notatki nie oferuje nam tyle opcji, co Evernote, jak choćby rozpoznawanie tekstu, ale podejrzewam, że dla wielu zwykłych użytkowników będzie to wystarczające.

źródło9to5Mac

14

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


14
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
Sebastian BagińskiDominik ŁadakwMichaelxddArek Kożuch Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur Skoczylas
Gość
Artur Skoczylas

Aby ich ta pazerność nie zgubiła :)

kaefpe
Gość

Raczej ich zgubi. Ja preferuję zawsze natywne rozwiązania nad te wymagające instalowania aplikacji trzecich ;)

Michał Newiak
Gość

CZy tytuł nie powinien był „Przeniesienie zapisków z…”?

Maciej Skrzypczak
Gość

Sprawdziłem i według słownika PWN poprawne są obie formy. :)

http://sjp.pwn.pl/szukaj/zapiski.html

Michał Newiak
Gość

Ale jednak zmieniłeś :D

Maciej Skrzypczak
Gość

Bo jak innych ma to razić, to czemu nie zmienić. :)

Maciej Buchert
Gość

Warto dodać, że można to zrobić z poziomu iPhone’a czy iPad’a :) Mianowicie wyeksportowany plik z Evernote należy udostępnić do systemowych notatek. Rozpocznie się wtedy importowanie notatek.

Mariusz Piaścik
Gość

No właśnie. Doskonały moment do korzystania z systemowych notatek. Szczerze mówiąc trochę dziwię się ludziom, którzy korzystają z miliona zewnętrznych aplikacji, choć te systemowe wcale nie są najgorsze.

Arek Kożuch
Gość

Nie lepszy darmowy OneNote? Ma przynajmniej opcję rozpoznawania tekstu z notatek :p

Michaelxdd
Gość
Michaelxdd

Najgorszą wadą Applowskich notatek jest to, że pisanie w przeglądarce na komputerze z Windowsem zarówno w Chromie jak i Mozilli jest to, że nie wszystkie polskie litery działają i dzieją się różne dziwne rzeczy, gdy używamy skrótów. Także nie możemy z nich skorzystać w przeglądarce na Androidzie (próbowałem kilka razy i nie wiem, ale nie chce mi się zalogować do iCloud). Także jeżeli chodzi o notatki i dostępność na każdej platformie, to notatki Applowskie też nie są idealne.

kw
Gość
kw

Bez przesady: od kiedy Notatki mają te same funkcjonalności co Evrn? Można nadawać tagi i przypomnienia? Dzielenie notatek na notatniki jest możliwe?

Dominik Łada
Gość

Dzielenie notatek na notatniki jest możliwe.

Tagi i przypomnienia jeszcze nie, ale iOS 10 wprowadza kilka ulepszeń.

Maciej Skrzypczak
Gość

Żeby podzielić notatki na notatniki najlepiej musisz wyeksportować z Evernote notatki z poszczególnych notatników. Aplikacja Notatki tworzy nowy notatnik za każdym razem, gdy importujemy do niej nowe archiwa.

Sebastian Bagiński
Gość

Przenoszę. Sami się o to prosili a i tak używam Evernote nieregularnie.