iMagazine

iPad jest komputerem

03/08/2016, 10:29 · · · 93

Przez ostatnich kilka lat pojawiło się sporo opinii, że współczesne tablety i smartfony nie są komputerami. Nic bardziej mylnego.

Nasz własny Paweł Okopień nawet wczoraj pisał na ten temat, przy okazji nowej reklamy Apple (wytłuszczenie moje):

Przyznam się, że mam bardzo mieszane uczucia co do nazywania iPada Pro komputerem. Dwa tablety Apple z oznaczeniem Pro rzeczywiście charakteryzują się sporymi możliwościami, ale wciąż iOS nie oferuje oprogramowania znanego z OS X, czy systemów Windows. Wiem, że wielu osobom iPad jako komputer w zupełności by wystarczał, ale sporym problemem jest przyzwyczajenie. Sam poważnie zastanawiam się nad zakupem, któregoś z iPadów Pro i zabieraniem w podróże wyłącznie tabletu.

Po pierwsze, te dwa wytłuszczenia sobie przeczą. Problem wynika z tego, że wielu z nas myśli, że komputerem jest coś, na czym my możemy wykonywać naszą pracę. Bullshit.

Najłatwiej zacząć od Wikipedii:

Mimo że mechaniczne maszyny liczące istniały od wielu stuleci, komputery w sensie współczesnym pojawiły się dopiero w połowie XX wieku, gdy zbudowano pierwsze komputery elektroniczne. Miały one rozmiary sporych pomieszczeń i zużywały kilkaset razy więcej energii niż współczesne komputery osobiste (PC), a jednocześnie miały miliardy razy mniejszą moc obliczeniową.

Skoro komputerem było kiedyś urządzenie, które nie potrafiło nawet stworzyć dobrego arkusza kalkulacyjnego w Excelu, to czy można to nazywać komputerem? Idźmy zatem dalej:

Komputer od typowego kalkulatora odróżnia zdolność wykonywania wielokrotnie, automatycznie powtarzanych obliczeń, według algorytmicznego wzorca zwanego programem, gdy tymczasem kalkulator może zwykle wykonywać tylko pojedyncze działania. Granica jest tu umowna, ponieważ taką definicję komputera spełniają też kalkulatory programowalne (naukowe, inżynierskie), jednak kalkulatory służą tylko do obliczeń numerycznych, podczas gdy nazwa komputer najczęściej dotyczy urządzeń wielofunkcyjnych.

Pamiętam, że istniały kalkulatory ze zmienionym oprogramowaniem, które teoretycznie zamieniały je w komputery. Ograniczone, ale niemniej jednak.

To, co odróżnia współczesne komputery od wszystkich innych maszyn, to możliwość ich programowania, czyli wprowadzenia do pamięci komputera listy instrukcji, które mogą być wykonane w innym czasie.

iPada można oprogramować. Ba! Zrobiono to nawet! iOS-a używamy od 2007 roku. Zadebiutował w iPhone’ie. Czy to oznacza, że on też jest komputerem? Zdecydowanie!

Większość współczesnych komputerów opartych jest na tzw. architekturze von Neumanna (od nazwiska Johna von Neumanna), tj. składa się z trzech typów podstawowych elementów:

  • procesora – podzielonego na część arytmetyczno-logiczną czyli układu, który faktycznie wykonuje wszystkie konieczne obliczenia oraz część sterującą (często obok CPU obecny jest także GPU, czy procesor dźwięku).
  • pamięci RAM – (od ang. Random Access Memory) czyli układy scalone, które przechowują program i dane (umożliwia to m.in. samomodyfikację programu) oraz bieżące wyniki obliczeń procesora i stale, na bieżąco wymienia dane z procesorem
  • urządzeń wejścia/wyjścia – które służą do komunikacji komputera z otoczeniem.

Sekunda, spojrzę tylko pod ekran… Już jestem. Ogłaszam wszem i wobec, że mój iPad ma procesor, ma RAM i ma więcej niż jedną metodę na komunikację z otoczeniem.

Jest zatem komputerem. Tak sam jak iPhone i dokładnie tak samo jak Apple Watch. Oraz zegarki z Android Wear. No i nie zapominajmy o smartfonach z Androidem.


Komputerem nie jest urządzenie, za pomocą którego możemy wykonywać dane zadanie. Definicja komputera jest znana od dawna. Pamiętam mojego pierwszego IBM-a PC XT z 8-bitowym procesorem Intel 8088, taktowanym częstotliwością 4,77 MHz. Megaherztów!!! Nie gigahertzów! Miał DOS-a – system operacyjny, który nie miał środowiska graficznego. Nie potrafił obrabiać zdjęć. Nie potrafił montować filmów. Nie potrafił nawet stworzyć dokumentu Wordowego, bo takowy wtedy nie istniał. Czyli potrafił wykonywać zdecydowanie mniej niż mój iPad, iPhone, a nawet niż Apple Watch, a pomimo tego był komputerem.

Każdy komputer ma inne możliwości. Powiedzenie, że iPad nie jest komputerem, bo nie potrafi zrobić X, to tak jakby powiedzieć, że MacBook nie jest komputerem, bo nie mogę za jego pomocą wyrenderować filmu pełnometrażowego w 8K (bo jego procesor jest za słaby i ma za mało RAM-u). Albo, że nie jest komputerem, bo nie mogę za jego pomocą wrzucić zdjęcia na Instagrama (bo Instagram nie przewiduje takiej możliwości).

Bzdura.

To wszystko są komputery. Kwestią jest tylko dobranie takiego, który odpowiada naszym potrzebom.


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

rybak17 napisał(a):

Teraz wszystko jest komputerem:

– tablet
– telefon
– telewizor
– samochód
– pralka
– lodówka
– dom czy nawet buda dla psa w wersji smart.

W potocznym rozumieniu jest to nadal PC (skrzynka) albo laptop.

kwawer napisał(a):

a gdzie mac (komputer) nie jest PCetem. Na niektórych grach jest rozróżnienie PC i MAC

rybak17 napisał(a):

Co to za różnica czy PC ma windowsa, linuksa czy macOSa?
PC = personal computer

iPad Pro nadal nie może być komputerem osobistym dla całej rodziny.

kwawer napisał(a):

komputery mac nie są zwykle wiązane z pc, w mojej opinio to błąd ale tak jest. Prawdopodobnie wywodzi się to z dawnych czasów, kiedy maci miały swoje procki i nie można na nich było uruchomić windowsa (inna architektura), teraz to zostało już ujednolicone. Jednak do tej pory wiele osób mówi (potocznie) rozróżnia te urządzenia.

rybak17 napisał(a):

Tak się przyjęło kiedyś za czasów PPC, obecnie hackintosh nie robi na nikim wrażenia.

kwawer napisał(a):

zależy w jakim gronie osób się obracasz

rybak17 napisał(a):

Pewnie tak bo to pojęcie się zakorzeniło. W każdym razie nie wymieniałem Mac bo to też PC/laptop.

kwawer napisał(a):

super artykuł, takie lubie, prostuje rzeczy których ludzie nie rozumieją

Kim napisał(a):

Apple chce byśmy uwierzyli, że iPad to pełnoprawny laptop. To jest istota problemu, a nie definicje. Dziwny ten tekst.
.

Moridin napisał(a):

A popatrz na to z drugiej strony: na laptopie nie zrobisz wielu rzeczy które zrobisz na iPadzie. Czy to oznacza, że laptop nie jest pełnoprawny?

rybak17 napisał(a):

Jakich?

Moridin napisał(a):

Nie nagrasz nim wideo. Nie zrobisz nim zdjęcia. Nie masz piórka do pisania, rysowania czy innych czynności z nim związanych. Nie zabierzesz go ze sobą pod wodę, aby nurkować. Mnóstwo przeróżnych zastosowań do których laptop się nie nadaje.

rybak17 napisał(a):

Jak nie? Jest kamerka FaceTime i PhotoBooth od 2005-2006 roku montowana na stałe. Zawsze można kupić lepszą na USB albo podłączyć monitoring. MacBook ma USB ;-)

Do rysowania kupiłem siostrze tablet od wacoma, świetnie się nadaje i współpracuje z większą ilością oprogramowania niż iPad.

iPada też nie zabierzesz pod wodę bo nie jest wodoodporny.
Do robienia zdjęć podwodnych iPad Pro średnie się nadaje.

iPad Pro był by fajniejszy jak mógłbyś mieć z żoną dwa konta użytkowników ze swoim bałaganem i kontami iCloud.
Zakładam że macie tyle tych komputerów że dwa iPady Pro w domu nie są wam tak bardzo potrzebne.

Moridin napisał(a):

Ludzie kręcą iPadami filmy które wygrywają na festiwalach. Daj znać jak zrobią to MacBookiem. ;-)

rybak17 napisał(a):

Telefonem komórkowym też ale na pewno nie iPadem Pro bo to za duża kobyła do kręcenia filmów.

Moridin napisał(a):

IPadem Pro 9.7″ oraz wcześniej poprzednikami.

rybak17 napisał(a):

To zwykłe tablety z aparatami. Ciekawe czy filmy były na nich obrobione i przygotowane.

Moridin napisał(a):

Tak. W FilMiC Pro i innych apps.

Pawciu napisał(a):

Jakby był jakiś zdeterminowany gościu, który by pokazał, że się da to też by wygrał festiwal. tylko po co?
Równie dobrze traktor można nazwać limuzyną. Ma silnik, cztery koła, kierownicę, więc teoretycznie spełnia definicję samochodu.

Moridin napisał(a):

P.S. Jeśli rysowałeś na ekranie iPada a Wacomie to wiesz że tego się nie da porównać. Mam oba.

rybak17 napisał(a):

Testowałem oba rozwiązania i wiem że jest to zupełnie inna technologia. Wacom ma wiele modeli w różnych cenach, w tym też z tego co pamiętam tablety z wyświetlaczami. Natomiast rysować można na jednym i na drugim.
Wątpię jednak że profesjonaliści pracujący na programach od Adobe szybko przesiądą się na iPady Pro.

Moridin napisał(a):

Pixar się przesiadł.

rybak17 napisał(a):

I nie mogę się doczekać tego efektów.

Moridin napisał(a):

👍🏻

Pawciu napisał(a):

I nie zaparzysz nim kawy…

Od kiedy funkcje aparatu/kamery są wyznacznikiem definicji laptopa?

Laptop raczej służy do obróbki zgrywanych materiałów a nie do ich produkcji.

Moridin napisał(a):

Nie zrozumiałeś poprzednich komentarzy.

Pawciu napisał(a):

Zrozumiałem. iPad jest bardzo ograniczony, nie otworzysz w nim nawet dwóch dokumentów w Pages obok siebie.
Często chcę otworzyć jakieś dwie umowy w osobnych oknach, jedną którą przygotowuję, drugą jakąś wcześniejszą.
Na iPadzie to jest niewykonalne. Tak prosta i banalna czynność, która była już 20 lat temu w Windowsie.

rybak17 napisał(a):

Wina mało rozbudowanej wielozadaniowości. Myślę że to nadrobią z czasem po porzuceniu staruch urządzeń z 1GB RAM.

janek napisał(a):

Drogi rybaku, sporo w Tobie zacięcia i dziwnego naciągania faktów (laptopy chwalisz zewnętrznym oprogramowaniem, a wodoodpornego etui iPadowi odmawiasz). Przeczytaj jeszcze raz tekst Wojtka. Przyjemność pracy (pracy, bo jestem ilustratorem, grafikiem) na iPadzie w porównaniu do Cintiqa jest kilkukrotnie większa. Co więcej, Photoshop jest zdecydowanie gorszym programem do malowania niż Procreate.

rybak17 napisał(a):

Ja się cieszę że jest takie urządzenie jak iPad Pro i że w wielu zastosowaniach jest wygodniejszy od laptopa czy komputera stacjonarnego oraz wypełnia pewną lukę.

Ale nadal na samym iPadzie nie da się pracować. Może kiedyś wraz z rozwojem techniki kiedy w domu będzie się dało podłączyć monitor, klawiaturę itp. A sam system pozwoli użytkownikowi na więcej. Już teraz nowy iOS poprawia obsługę skrótów klawiszowych co wydawało by się standardem w komputerach domowych.
Zobaczysz że w ciągu kilku lat wiele braków tego typu zostanie nadrobionych.

Szczepan napisał(a):

No ale nikt nie mówi, że laptop jest tabletem, a tu ktoś stara się nas przekonać, że iPad jest komputerem. Semantyka, tylko i wyłącznie, nie wiem natomiast w jakim celu ktoś stara się takiego jak ja usilnie przekonać, że iPad da mi to samo, co daje mi MacBook (bo w moim odczuciu i sposobie użytkowania sprzętu, po prostu tego nie daje).

rybak17 napisał(a):

Chcą przekonać starszych ludzi i tych mniej obeznanych.

Michał Gałuszka napisał(a):

Bardzo trafny argument z tym Macbookiem i Instagramem. Jako ciekawostkę dodam, że Macbook (ani iMac) nie najadają się również do komunikacji elektronicznej z TU Warta w kwestii likwidacji szkody. To można robić tylko przez aplikację mobilną (skąd inąd bardzo dobrą i bardzo wygodną).

rybak17 napisał(a):

To tego nie potrzeba tabletu, wystarczy smartphone pewnie nawet z androidem.

Moridin napisał(a):

Ale nie możesz postować.

rybak17 napisał(a):

W takim razie wystarczy telefon.

Mając iPhone, komputer z macos i windowsem oraz Kindle nie widzę żadnego praktycznego zastosowania dla iPada.

Trzy modele już sprzedawałem z tego powodu próbując różnych podejść.

Jeszcze żebym mógł kupić jednego i używać wspólnie z narzeczoną ale do iPada można przypisać tylko jedno konto.

Moridin napisał(a):

Rozmiar ekranu często ma znaczenie, chcociażby dla komfortu. Ale generalnie tak, iPhone wystarczy.

rybak17 napisał(a):

25” 2560×1440 z odblokowanym skalowaniem w macOS jest dla mnie wystarczająco komfortowe :-)

sokol363 napisał(a):

Mnie nadal śmieszy, że iPad Pro nie ma stockowego kalkulatora :D

Moridin napisał(a):

Jest w App Store.

Andrzej napisał(a):

Czy na możesz napisać nowa aplikacje na ipad-a ? Bez komutera nie będzie mozliwe stworzenie nowego programu na ios. W momencie kiedy będzie możliwa kompilacja oprogramowania można nazwać sprzęt komputerem

Krzysztof Lancaster Kotkowicz napisał(a):

Na jakiej podstawie używasz własnej definicji, zamiast powszechnie stosowanej?

Andrzej napisał(a):

nie używam żadnej definicji tylko zadaje pytanie czy jesteś wstanie stworzyć na IPadzie np program o nazwie kalkulator i wrzucić go Apple Store. Jeśli tak to jest dla mnie komputer.

Krzysztof Lancaster Kotkowicz napisał(a):

No to jest właśnie używanie własnej definicji. Definiujesz komputer jako maszynę na której możesz stworzyć i skompilować program. A to nie jest definicja zgodna z ogólnoprzyjętą.

Andrzej napisał(a):

Może w takim razie należny zmienić definicje i będzie wszystko jasne :) Moim zdaniem bez sprzętu na którym mogę stworzyć i skompilować program Ipad by nie istniał. Najprostsze układy cyfrowe także posiadają cechy komputera ale bez sprzętu gdzie stworzysz program nie zrobią niczego są martwe. Dasz im możliwość tworzenia staja się komputerem. Może powinno się rozróżniać te dwa urządzenia. Jedno komputer zdolny do tworzenia oprogramowania, drugi komputer do pracy :)

Krzysztof Lancaster Kotkowicz napisał(a):

Ale definicja jest jak najbardziej poprawna. Dlaczego należałoby ją zmienić na podstawie dodatkowych czynników?

Istnieje bardzo dużo kategorii komputerów do których oprogramowanie tworzy się na innych komputerach bo same nie są do tego zdolne.

Nikt raczej nie płacze, że komputer samochodowy nazywa się komputerem samochodowym.

I teraz kluczowe pytanie: Czy Raspberry Pi jest komputerem, czy nie?

Andrzej napisał(a):

Wiele definicji było zmienianych ze względu na dodatkowe czynniki wiec czemu nie zmienić i tej. Skoro istnieją różnice czemu nie doprecyzować definicji.

Raspberry Pi to maszyna gdzie masz wgranego Linuxa jako system operacyjny, co pozwoli Tobie na tworzenie czegoś nowego. zrobisz to samo z Ipadem będziesz miał te same możliwości stanie się pełno wartościowym komputerem.

Krzysztof Lancaster Kotkowicz napisał(a):

Czekaj, czekaj. Raspberry Pi nie ma wgranego Linuxa z defaultu. Potrzebujesz komputera, by ściągnąć obraz SD na kartę pamięci, zainstalować go na nim i uruchomić.

Notabene, na swoim iPadzie 2 jestem w stanie odpalić GCC i kompilować dowolne open source’owe oprogramowanie. Czy to go czyni komputerem?

rybak17 napisał(a):

Wystarczy inne Raspberry Pi z odpowiednimi akcesoriami.
Komputery długo też nie miały wgranego windowsa na starcie.

Możesz też kupić gotowca z zainstalowanym linuksem pewnie.

iPad jest komputerem ale wypaczonym przez ograniczenia w iOS i politykę Apple. Bez macOS nie napiszesz obecnie aplikacji na iPada.

rybak17 napisał(a):

Na Raspberry Pi da się programować ;-)

Krzysztof Lancaster Kotkowicz napisał(a):

na iPadzie też.

rybak17 napisał(a):

Na jeżynie napiszesz program i odpalisz na jeżynie.

Na iPadzie nie da się napisać programu i odpalić na iPadzie. Trzeba kupić Mac i wgrać xCode.
Brak xCode na iPada Pro jest tutaj problemem.

Krzysztof Lancaster Kotkowicz napisał(a):

Nieprawda, na iPadzie 2 mam dostęp do GCC i mogę sobie swobodnie kompilować własnoręcznie napisane oprogramowanie.

Czy w tej sytuacji czyni go to komputerem?

Moridin napisał(a):

Masz Swift Playgrounds już. Kwestia czasu aż będzie taka możliwość. Nie ma przecież bariery technologicznej.

rybak17 napisał(a):

Mam nadzieje.

Do tego iOS wzbogaci się o możliwość zakładania kont użytkowników jak na macOS, Windowsie, Linuksie czy nawet nowszych wersjach Androida.

Oraz pozwoli instalować przeglądarki z własnym silnikiem.

Wtedy będzie to dla mnie normalny komputer ;-)

rybak17 napisał(a):

Technologicznej nie ma, barierą jest samo Apple, które sprawia że na wiele rzeczy trzeba jeszcze poczekać.

Moridin napisał(a):

Słowo klucz z Twojego komentarza: „dla mnie”.

Dla mnie Multipla to nie samochód, a jednak jest. ;-)

Moridin napisał(a):

Zródło tej definicji możesz podać?

Andrzej napisał(a):

Tak jak pisałem wcześniej nie przedstawiam żadnej definicji tylko zadaje pytanie. Może należy rozszerzyć definicje tak jak dałeś przykład z samochodem. Kiedyś był po prostu samochód a teraz combi i SUV to samochody a jednak maja rożne definicje. Czemu nie zmienić tej dotyczącej komputera o dodatkowe warunki.

Krzysztof Lancaster Kotkowicz napisał(a):

Widzisz, ogólna definicja samochodu zawiera w sobie też bardziej szczegółowe definicje SUVa i kombi, jako rodzajów samochodów.

Tak samo jak ogólna definicja komputera zawiera w sobie definicje tablet computer, pocket pc, oraz supercomputer, jako rodzajów komputerów.

Andrzej napisał(a):

W takim razie nie nazywajmy iPada ogólnie komputerem tylko tablet komputer i sprawa załatwiona. Ogólnie taka dyskusja nigdy nie będzie miała końca bo każdy ma własne zdanie co do zadań jakie powinienn spełniać komputer. I może dla uniknięcia takich dyskusji należałoby sprecyzować do jakiej grupy należy iPad do jakiej laptop itp.

Krzysztof Lancaster Kotkowicz napisał(a):

Dlaczego nie? Szersza definicja zawsze zawiera obiekty w definicjach precyzyjnych.

iPad to tablet computer, co oznacza, że jest też komputerem. Tak samo jak skrzynką na biurku w korpo, Twój smartfon, czy komputer sterujący Twoim smart TV.

I dokładnie tak samo jak moja 23.letnia Amiga 1200, mechaniczny Collosus stojący w muzeum w Bletchley Park (to ważne, on nawet nie ma monitora czy klawiatury) czy Xbox stojący pod telewizorem. To wszystko są komputery.

Ba, nawet w Twoim samochodzie jest komputer sterujący wtryskiem. Jak go nazwiesz?

Andrzej napisał(a):

Tak jak pisałem dyskusja nie mająca końca. A komputer w samochodzie nazwałbym programowalnymi układem scalonym.

Krzysztof Lancaster Kotkowicz napisał(a):

Ale komputer w samochodzie składa się z kilkunastu takich układów… ;)

I tak, jest to dyskusja bez końca, bo zawsze pojawi się taki Andrzej, który uzna że powszechnie przyjęte definicje są bez sensu i się z nimi nie zgadza, bo są bez sensu.

Na szczęście większość ludzi jednak je uznaje – w przeciwnym wypadku każdy mówiłby innym językiem, niezrozumiałym dla drugiego człowieka.

Andrzej napisał(a):

Nigdzie nie napisałem ze powszechnie dostępne definicje sa bez sensu. Stwierdziłem ze należy dokładnie sprecyzować o czym dokładnie rozmawiamy. Oczywiście macie w zupełności racje IPad jest komputerem z definicji ogólnej komputera, ale może jednak powinno sie sprecyzować jakim komputerem jest IPad.

Krzysztof Lancaster Kotkowicz napisał(a):

Napisałeś na samym początku:

„W momencie kiedy będzie możliwa kompilacja oprogramowania można nazwać sprzęt komputerem”

Andrzej napisał(a):

Zgadza sie. I tu był mój błąd brak precyzji w definicji słowa komputer. Dlatego uważam ze powinno sie to doprecyzowac w moim przypadku powiniennem dopisać ze nie jest to jeszcze komputer który pozwala na tworzenie oprogramowania dla siebie samego. Może wkrótce to sie zmieni i będzie można dodać także ta funkcjonalność do IPada.

rybak17 napisał(a):

Przesiądź się na komputer sterujący wtryskiem z iPada ;-)

Krzysztof Lancaster Kotkowicz napisał(a):

To, że różne komputery mają różne zastosowania nie zmienia tego, że są komputerami ;)

rybak17 napisał(a):

Jak syn Cię poprosi kiedyś o komputer to kupisz mu Amige 1200, iPada Pro czy to co więszość społeczeństwa bierze z komputer czyli laptopa/PC?

Krzysztof Lancaster Kotkowicz napisał(a):

To zależy.

Moridin napisał(a):

Bo miałbyś setki definicji. Bez sensu.

Andrzej napisał(a):

Tak jak mamy definicje owocu ale także co to jest jabłko.

steveminion napisał(a):

„wciąż iOS nie oferuje oprogramowania znanego z OS X, czy systemów Windows”
Hm, zatem urządzenie wyposażone w Linuxa też nie jest komputerem :)

Mateusz Gryc napisał(a):

A ja – pisałem już o tym na TT, ale powtórzę tu, żeby zostało na kartach historii – uważam, że niepotrzebnie spłyciłeś tę dyskusję do tego, czy iPad wpasowuje się w wikipediową definicję „komputera”. I bardzo nie zgadzam się ze słowami:

„Problem wynika z tego, że wielu z nas myśli, że komputerem jest coś, na czym my możemy wykonywać naszą pracę. Bullshit.”

bo to jest właśnie rdzeń tej dyskusji. Jeśli chcesz, możesz ją łatwo wygrać, w niepotrzebnie butny sposób edukując innych w kwestii terminologii. Tylko że mam wrażenie, że Ci, którzy nie uważają iPada za komputer, z terminologią problemów nie mają i to jest obchodzenie problemu.

Zastanawia mnie np. dlaczego nie ma takiego ciśnienia na powszechne nazywanie (czy „przyjęcie do wiadomości”), że smartfony są komputerami – chociaż przecież są. Ale z jakiegoś powodu nie mają takiego kompleksu względem reszty komputerowej rodziny.

Myślę, że kluczowy jest tu punkt odniesienia. Marketing nam powiedział, że tablet zastępuje ten stojący na biurkach sprzęt, na którym pracujemy i się bawimy – a części użytkowników nie zastąpił. I to jest rdzeń i źródło problemu (a nie, jak to nazywasz „bullshit”), a spłycanie tego do kwestii samej terminologii w zasadzie nie wnosi niczego.

Dla mnie iPad czy ogólnie „tablet” jest po prostu innym typem urządzenia. Jak smartfon nie jest telefonem, a smart watch zegarkiem. I nie ma w tym nic złego. Mało tego – tej „inności” względem tego, co znamy z biurek, warto być świadomym – by wycisnąć z niego jak najwięcej, bez rozczarowania.

Moridin napisał(a):

Niepotrzebnie butny (…)

„Chłyt małketginowy” dla własnej przyjemności – miałem takie a inne myśli, więc przelałem je na papier. Bez cenzury.

Może nie zastępować wielu osobom. Nie zmienia to jednak faktu. Ostatnio przeczytałem gdzieś na Twitterze, że „każdy tablet nadaje się tylko do fejsbunia”. Wyglądało jakby mówił za wszystkich.

a smart watch zegarkiem.

Bardzo mało osób tak na to patrzy. Jestem w #TeamSmartWatchToNieJestZegarek.

Reszta: Yep.

Pawciu napisał(a):

iPad, iPhone, Apple Watch to wszystko małe komputery w typowej definicji.
iPad to taki zamiennik komputera na którym wszystko (oprócz rysowania) wykonasz wolniej i mniej wygodnie.
To jak wiązanie buta jedną ręką (w dodatku lewą). Jak ktoś się uprze i nauczy to da się, ale po co jak można to zrobić szybciej i wygodniej?

Moridin napisał(a):

„Wszystko wolniej” – nie zgadzam się z tym bo to nieprawda.

Pawciu napisał(a):

Obróbka zdjęć – tragedia. Jest Lightroom, ale nawet nie obsługuje korekty perspektywy, w końcu niedawno dodali local adjustment, choć działają inaczej niż w pełnym Lightroomie, nie można pomalować pędzlem jakiegoś obszaru i na nim wprowadzić korekt.
Nie można wyeksportować obrobionego pliku do pełnego Photoshopa, ten zestaw od Adobe to tylko proteza. To tylko pokazuje jak ułomny jest iPad. Co z tego, że ma super szybki procesor wydajnością dorównujący MacBookowi Air, skoro możliwości są strasznie ograniczone.
Cokolwiek mam do wykonania średnio 2-3 razy szybciej zrobię to w komputerze niż w iPadzie.
Przykładów mógłbym mnożyć, ale słucham podaj jakiś który potwierdzi, że to nieprawda.

Powiedzmy, że chce obrobić wybrane przez klientów zdjęcia zgrać je na dysk, wpakować w jeden plik .zip i wystawić przez FTP klientowi do pobrania.
Nie dość, że wykonanie tego na iPadzie jest niemal niemożliwe, lub wymaga ogromnej wiedzy, jakiego oprogramowania użyć do tych prostych czynności, to dodatkowo jest to bardzo niewygodne i uciążliwe.
Nie znajduję takiej czynności, którą na iPadzie mógłbym wykonać równie szybko jak na komputerze. Nie mówię o takich zadaniach jak np. zapisanie jakiejś informacji w systepowej aplikacji Notatki.

janek napisał(a):

To, że TY zrobisz to szybciej nie jest równoznaczne, że wszyscy zrobią. „Wszystko” jest skrajnym nadużyciem, bo niektóre rzeczy zrobię szybciej na iPadzie. Nie mogę się nadziwić ile osób w tej dyskusji opowiada o sobie. Jeśli wygodniej pracuje Ci się na maku – świetnie. Jeśli jesteś rozgoryczony ograniczeniami iPada – szkoda. Nie ma to jednak żadnego wpływu na uznawanie iPada za komputer. Wasze smutki, że czegoś się nie da na iPadzie są zupełnie poza tematem. W tym momencie nie wyobrażam sobie iPad only, ale moje doświadczenie nie ma związku z tym artykułem. O co wam chodzi z tym smęceniem? ;)

Pawciu napisał(a):

Nie możesz się nadziwić ile osób pisze o sobie. A o czyich doświadczeniach mają pisać jak nie o swoich? To tak oczywiste, że nie ma sensu tego dalej tłumaczyć.

Autor pisze o swojej pracy inni piszą o swojej. Ja też piszę o tym co ja mogę zrobić na nim a co mogę na Macbooku. Oprócz autora i paru jeszcze wyjątkach, wszędzie spotykam się właśnie z opiniami, że jest to mało wygodny komputer do pracy. Lub jeżeli jest wygodny, bo można leżeć sobie na kanapie i pracować to dość mocno ograniczony możliwościami.

Rozgoryczony jego ograniczeniami nie jestem, chociaż irytuje mnie dziwne podejście do pracy skupiające się na programach zamiast na dokumentach. Trend był taki, że aplikacje są transparentne, celem jest dokument a nie program w którym go otwieram. Klikam w dokument i na nim pracuję. W iPadzie gdy mam PDF w Dropboxie, to nie mogę go otworzyć, muszę go zaimportować do jakiegoś programu. Skupiać się muszę bardziej na programach a nie na treściach. Jeżeli zaimportuję go do iBooks to tam wykona się jego kopia. Jeżeli za drugim razem zaimportuję go do PDF Reader, to wówczas ten program też zrobi jego kopię. Jeden plik będzie w 3 miejscach (Dropbox, iBooks, PDF Reader).
Robi się bałagan, dokumentu nie można zapisać na dysku i edytować go w dowolnym programie.
Ograniczeń jest bardzo dużo.

Jeżeli ktoś woli sznurować buty jedna ręką w dodatku lewą, to jego sprawa ja twierdzę, że szybciej i wygodniej jest dwiema rękoma, tak samo twierdzę, że szybciej i wygodniej zrobię niemal wszystko na Macbooku a nie na iPadzie.

igru napisał(a):

Potocznie Komputer to Mac albo PC, tak samo jak potocznie kaloria to kilokaloria. Jeśli iPad ma mi zastąpić KOMPUTER, rozumiem że ma zastąpić mojego PC albo Macbooka, a nie np. Raspberry Pi, czego nawiasem mówiąc nie zrobi.

Tomasz napisał(a):

Ten artykuł jest po to, aby sprostować oczywiste (nie dla każdego), że iPad jest komputerem. Z resztą jaki tablet nie jest…
Rozbieżność tyczy się głównie zastosowań sprzętu. Porównywać MacBooka i iPada, to trochę tak, jakby porównywać np. Hodnę Hornet i Civic. Owszem motocykle są świetne, można wyciągnąć wiele frajdy z jazdy. Niektórzy są w stanie stosować filozofię motorcycle only, może nawet wykorzystywać je w pracy. Jednak większość wybiera samochód, bo praktyczniejszy, wygodniejszy, bezpieczniejszy itd. Jeżeli ktoś ma moto, to raczej jako uzupełnienie samochodu. Dokładnie tak samo jest z tabletami. W niektóre dni nie odpalam nawet MacBooka, bo wszystko mogę na iPadzie sobie sprawdzić, czy nawet pograć. Nie wyobrażam sobie dziś życia bez iPada, a jeszcze bardziej iPad only.

Mariusz Piaścik napisał(a):

Świetny wpis. Mam takie same przemyślenia. Też pamiętam swój pierwszy komputer PC, który miał procesor około 4 MHz, też miał DOS, żarł więcej prądu niż dzisiejsze lodówki, nic nie potrafił, a mimo to był… komputerem…

Pawciu napisał(a):

Przypuszczałem, że już nowego wpisu na blogu nie będzie, po odpowiedzi Microsoftu na reklamę iPada jako komputera, więc proszę :)

Tak komputerem można nazwać dzisiaj iPhone’a a nawet mój stary HTC Wizard znany w Orange jako SPV M3000 wyprodukowany w 2005 – 2 lata przed iPhonem.

To był też mały komputerek, jednak nigdy nikt poważny nie nazwałby go pełnoprawnym komputerem. Oprócz oczywistych rzeczy jak klient mailowy, przeglądarka internetowa pozwalał na zalogowanie się na FTP, edycję plików, co było mi potrzebne w pracy, ale nie wygłupiłbym się żeby nazywać to coś mianem pełnoprawnego komputera do czego chce nas przekonać Apple w swojej reklamie, chociaż według przytoczonej w artykule definicji komputerem on był, podobnie jak moja Nokia 9300, której używałem.

Niestety na tych sprzętach, podobnie jak na iPadzie zwykłym i Pro – który niczym się nie różni nie odpalę pełnych aplikacji jak Photoshop, Lightroom, Inndesign, Premiere itp.
iPad to iPad.

Moridin napisał(a):

Gdyby to była chociaż dobra reklama. Ale nią nie jest. Słabizna. Google Photos to dobra reklama.

Pawciu napisał(a):

Jest dobra, nie gadaj ;-)
Google Photos świetna, wcześniej jej nie widziałem. Chyba sobie to zainstaluję, żeby zwalniać miejsce w telefonie.
Ta reklama jest zupełnie inna niż Google Photos to raczej dzisiejsza odpowiedź Microsoftu na serię Get a Mac.

Moridin napisał(a):

Właśnie nie jest dobra – przy Google Photos siedziałem z zapartym tchem i czekałem co dalej. Get a Mac były śmieszne. Ta jest nudna. Zero emocji.

Pawciu napisał(a):

OK, ale seria Get A Mac też nie była emocjonująca i nie oglądało się jej z zapartym tchem czekając co będzie dalej :)
Ta jest napewno mniej ciekawa, bo to tylko riposta do reklamy Apple.
Moim zdaniem trafna.

Moridin napisał(a):

Dla mnie była. 🙂 Wywoływała emocje. Microsoftowa jak na razie chyba żadna u mnie tego nie zrobiła.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK