iMagazine

W iOS 10.3 Apple prosi o pomoc w zbieraniu danych

31/01/2017, 21:20 · · · 4

Najnowsza wersja iOS, która jest obecnie w fazie betatestów, oprócz wspomnianych przez Norberta zmian, wprowadzi również możliwość udostępniania pewnych danych.

Przechodząc kolejno do Ustawień → Prywatności → Analytics znajdziemy suwaki, za pomocą których zezwolimy bądź zabronimy na wysyłanie różnych danych do Apple i twórców aplikacji. W pierwszej becie iOS 10.3 pojawiła się nowa opcja, która odnosi się do udostępniania danych z usług iCloud (tj. iCloud Drive, Zdjęć, Poczty, Notatek, Kalendarza i innych).

Według Apple otrzymane dane (oczywiście te, które nie naruszą naszej prywatności) mają posłużyć do ulepszenia działania inteligentnych usług, jak choćby Siri. Apple korzysta tu z opisywanego przez Wojtka „differential privacy”:

„Differential Privacy” (…) to matematycznie potwierdzona metoda na uzyskiwanie statystycznych danych z wielu różnych źródeł i wyciągania z nich esencji, bez jednoczesnej możliwości zidentyfikowania źródła tych danych. Polega na hashowaniu tych danych, rozkładania ich na podpróbki i na wstrzykiwaniu „szumu” (celowo błędnych danych).

Oczywiście udostępnienie tych danych zależy wyłącznie od nas. Co prawda w źródle tego wpisu znajduje się ankieta odnośnie chęci przystąpienia do takiego udostępnienia, ale chcielibyśmy zapytać Was, Drodzy Czytelnicy, czy będziecie skłonni zezwolić Apple na udostępnienie informacji o swoich danych?

Czy będziesz skłonny udostępnić Apple dane o użyciu usług iCloud?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Z jednej strony tak naprawdę nie wiemy, co Apple rozumie pod pojęciem danych, które nie naruszają naszej prywatności i zapewne wielu z Was nie będzie chciało się nimi dzielić. Z drugiej jednak, takie dane mogą w znacznym stopniu przyspieszyć proces uczenia się inteligentnych usług pokroju Siri (a może i jakiegoś domowego asystenta Apple, o którym chodzą różne pogłoski), co w rezultacie może się przełożyć na dużo lepszą współpracę urządzenia z nami. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że kiedyś Siri nie tylko zacznie wreszcie mówić po naszemu, ale będzie umiała odnaleźć się w Polsce.

Źródło 9to5mac

4

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
538GreaTskYMariusz PiaścikBrian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Brian
Gość
Brian

Ja tam zostaję przy 10.2 z jailbreakiem.

Mariusz Piaścik
Gość

Nie wiem czy będziecie udostępniać swoje dane, czy nie, ale ja po wyrażeniu zgody na to przy instalacji iOS nie mogę tej funkcji jej wyłączyć. Kiedy przesunę suwak, po chwili wraca do „włączone”

GreaTskY
Gość
GreaTskY

Mam to samo.

538
Gość

Ja osobiście nie mogę tego wyłączyć….