iMagazine

Dział Utrzymania Klienta w Plusie złożył mi lepszą propozcyję

28/07/2017, 20:06 · · · 29

Przed paroma dniami pisałem o tym, jak czułem się pokrzywdzony przez Plusa za to, że pomimo mojej wieloletniej lojalności do tej sieci, oferowali mi mniej niż nowym klientom. Ekipa Plusa czuwająca na Twitterze zaprosiła mnie do kontaktu z Działem Utrzymania Klienta, co też uczyniłem – otrzymałem znacznie ciekawszą propozycję. No i teraz zadaję sobie pytanie – czy to jest propozycja z gatunku nie-do-odrzucenia?

Obecna taryfa w Plusie

„Abonament”, czyli to co siedzi w iPhonie, za 50 PLN:

 • darmowe SMS i rozmowy (chociaż zawsze i tak coś się dolicza, bo są numery 0-800 czy jakieś inne, które nie są tym objęte)
 • 5,5 GB internetu w Polsce (co miesiąc)
 • 2,6 GB internetu w roamingu (co miesiąc)

„Internet”, czyli to co mam w iPadzie, za 25 PLN:

 • 40 GB internetu w Polsce (co miesiąc)
 • 2,6 GB internetu w roamingu (co miesiąc)

W sumie płacę 75 PLN.

Nowa oferta od Plusa

„Abonament” jest bez zmian, czyli „wszystko w cenie”, za 50 PLN:

 • 7 GB internetu w Polsce (co miesiąc)
 • 2,6 GB internetu w roamingu (co miesiąc)

Do tego „internet” dla iPada za 20 PLN (taniej o 5 PLN):

 • 90 GB internetu w Polsce (co miesiąc)
 • 2,6 GB internetu w roamingu (co miesiąc)

To w sumie daje 70 PLN miesięcznie.

Alternatywnie mogę wziąć abonament za 60 PLN:

 • 14 GB internetu w Polsce (co miesiąc)
 • 3,1 GB internetu w roamingu (co miesiąc)

W komplecie z „internetem” dla iPada powyżej, w tej samej cenie, wychodzi o 5 PLN drożej niż dotychczas, bo 80 PLN. Zamiast tego mam o 8,5 GB internetu więcej w iPhonie oraz o 50 GB więcej na iPadzie. W sumie, przez 24 miesiące, każdego miesiąca będę miał do wykorzystania 104 GB internetu, rozłożone pomiędzy dwa urządzenia. Dodatkowo, za jednorazową kwotę 3 PLN, mogą mi zaoferować Mi-Fi od ZTE.

A jak się to ma do oferty nju?

W nju, aby mieć porównywalną ofertę, musiałbym wziąć abonament za 40 PLN i internet dla iPada za 20 lub 30 PLN. Przypomnę, że dane trafiają do wspólnej puli, więc można całość wykorzystać na dowolnym urządzeniu, np. tylko na iPhonie lub tylko na iPadzie (lub dowolnej kombinacji tych dwóch).

W obu przypadkach, do wykorzystania miałby 1.96 GB w roamingu – o 50% mniej niż w Plusie w droższym wariancie, którego realnie rozważam.

Wariant 1 za 60 PLN (40 + 20):

 • 0-6 miesięcy – iPhone: 20 GB; iPad: 20 GB; w sumie 40 GB (1.96 GB + 0,96 GB w roamingu)
 • 6-12 miesięcy – iPhone: 40 GB, iPad: 40 GB; w sumie 80 GB (1.96 GB + 0,96 GB w roamingu)
 • 12-24 miesięcy – iPhone: 50 GB; iPad: 50 GB; w sumie 100 GB (1.96 GB + 0,96 GB w roamingu)
 • po 24 miesiącach – iPhone: 60 GB; iPad: 60 GB; w sumie 120 GB (1.96 GB + 0,96 GB w roamingu)

Wariant 2 za 70 PLN (40 + 30):

 • 0-6 miesięcy – iPhone: 20 GB; iPad: 40 GB; w sumie 60 GB (1.96 GB + 1,46 GB w roamingu)
 • 6-12 miesięcy – iPhone: 40 GB, iPad: 80 GB; w sumie 120 GB (1.96 GB + 1,46 GB w roamingu)
 • 12-24 miesięcy – iPhone: 50 GB; iPad: 100 GB; w sumie 150 GB (1.96 GB + 1,46 GB w roamingu)
 • po 24 miesiącach – iPhone: 60 GB; iPad: 120 GB; w sumie 180 GB (1.96 GB + 1,46 GB w roamingu)

Jak widać, oferty są zdecydowanie bardziej wyrównane. W nju, w pierwszym wariancie, mam średnio 73,3 GB internetu przez pierwsze 24 miesiące, a w drugim średnio 110 GB.

nju ma jeszcze dodatkowo dwie zalety – umowa na czas nieokreślony oraz wspólna pula danych do wykorzystania w internecie. To ostatnie w szczególności mnie interesuje. Nawet bardzo.

Ma też minusy. Osobiście mam znacznie lepszy zasięg w Plusie niż Orange mojej drugiej połowy oraz szybsze transfery (często oboje mamy zasięg LTE, a tylko mi działa jakikolwiek transfer). To oczywiście subiektywne i zależne od miejsca zamieszkania oraz kierunków podróży. Lejek w Plusie jest też znacznie korzystniejszy – 512 Kbps vs. 64 Kbps (oba są nieużywalne, ale w Plusie przynajmniej Twittera odpalę).

Do tego dochodzi jeszcze kilka bardzo istotnych kwestii:

 • nju normalnie kompresuje zdjęcia z internetu i ponoć trzeba włączyć coś, co nazywają „APN: VPN”, aby mieć publiczny IP; niestety obsługa na infolinii nic o tym nie wiedziała
 • przez pierwszych 6 miesięcy bardzo bym cierpiał, mając jedynie 40 lub 60 GB internetu, co kończyłoby się na dokupywanie dodatkowych GB (9 zł za 9 GB)
 • nju nie oferuje żadnych pakietów roamingowych poza UE – korzystam z nich regularnie w Plusie

Pakiety danych

Plus co prawda oferuje pakiety danych, które można dokupić, ale ich minusem jest znaczna cena. 300 MB kosztuje 7 PLN, 500 MB za 9 PLN, 1 GB za 15 PLN lub 3 GB za 25 PLN. To ośmiokrotnie drożej niż w nju, gdzie 9 GB kosztuje 9 zł i jedyna nadzieja w tym, że nie będę musiał z nich korzystać w takiej ilości danych. Nie zmienia to faktu, że powinny być zdecydowanie tańsze.

Co zatem robić?

Na obecną chwilę jestem za przedłużeniem umowy w Plusie. Pomimo dwuletniej umowy, mam większe pole manewru w ramach niej, szczególnie przy naszych podróżach zagranicznych – w UE miałbym 3,1 GB danych na urządzenie, czyli w sumie 6,2 GB (zamiast 3,42 GB w nju) i możliwość wykupieniach pakietów do krajów spoza Unii. Cenowo różnica jest na tyle niewielka, że jestem w stanie ją przełknąć. Gdyby była opcja korzystania z jednej puli, to w ogóle nie zastanawiałbym się ani chwili…

Rewelacji nie ma i najbardziej nie podoba mi się podział danych między iPhone i iPad – zamiast 14/90 wolałbym na przykład 30/74. We wtorek będę ponownie rozmawiał w tej sprawie, więc zobaczymy na czym dokładnie zakończy się moja przygoda.


Jeśli macie jakieś uwagi lub pomysły, to zapraszam do komentarzy – decyzję będę podejmował najprawdopodobniej w najbliższy wtorek.

29

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


29
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
matiplJacekGrzegorz BsportpozLespru Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek Orliński
Gość
Jacek Orliński

Play dla firm: 30 zł od użytkownika, internet „niemilitowany”, ponad 4GB w UE.

toresos
Gość
toresos

Nie ma czegoś takiego jak „internet nielimitowany” :)

daszek
Gość
daszek

do 10GB, później lejek

Jacek Orliński
Gość
Jacek Orliński

Podnieśli niedawno zarówno limity na osobę (te 10 to stare info) jak i prędkość „lejka”. Obecnie jest to prędkość z którą wiele lat się męczyłem po neostradzie. Którą notorycznie uzyskuje w zatłoczonym metrze gdzie nadajniki na stacjach niewyrabiają.

Jacek
Gość
Jacek

Zrodlo?

Moridin
Gość

Nie szukam oferty na firmę.

toresos
Gość
toresos

Orange dla firmy: 30 netto, nielimitowane połączenia PL oraz w UE, 12GB wymienne z 4GB w roamingu. Bez łaski :)

Krzysztof Wątroba
Gość
Krzysztof Wątroba

Tak, mam Wojciechu pomysł dla ciebie: zacznij żyć życiem, a nie jakimś internetem. Wyjdź na spacer, przeczytaj wartościową książkę, obejrzyj ciekawy film, itd.
Straciłeś mnóstwo czasu, aby napisać powyższy artykuł, porównania, analizy, obliczenia. I po co to? Dla kilku marnych bajtów danych. Szkoda życia.

Alan Pavletta
Gość
Alan Pavletta

A jednak Pan przeczytał ten artykuł :) nie szkoda było czasu? :) Miłego weekendu, ma być pięknie w końc

Krzysztof Wątroba
Gość
Krzysztof Wątroba

Przeczytałem tylko początek. Jak zobaczyłem te cyferki i porównania to sobie odpuściłem i przewinąłem na koniec. Nie straciłem dużo czasu :)

Alan Pavletta
Gość
Alan Pavletta

Fakt, że wartości liczbowe podane longiem w tekście są trochę mało czytelne…

Moridin
Gość

Gdybym nie chciał tego pisać, to bym tego nie zrobił. 😉

Łukasz Motyka
Gość
Łukasz Motyka

Krzysztof, zamiast pisać głupie komentarze w internecie wyjdź na spacer, poczytaj wartościową książkę, obejrzyj ciekawy film itd. Straciłeś mnóstwo czasu, aby napisać powyższy komentarz. I po co to? Dla kilku marnych bajtów danych? Szkoda życia.

Jan Kuśmierski
Gość
Jan Kuśmierski

A nie możesz tego połączyć?
Telefon w nju a z internetem w iPadzie zostać w Plusie.
Może nie wyjdzie optymalnie finansowo, ale chyba parę złotych miesięcznie nie robi wielkiej różnicy, a jesteś bardziej uniezależniony od braku zasięgu (internetu).
Ja mam różne karty w różnych urządzeniach (telefon, iPad, mi-fi w samochodzie) i praktycznie zawsze coś jakiś akceptowalny internet znajdzie ;)

Red
Gość
Red

Świetnie, tylko co ma powiedzieć zwykły zjadacz chleba nie piszący o swoich żalach za pośrednictwem jakiegoś internetowego serwisu i wylewający swe żale na pomocą mediów społecznościowych? Skoro potraktowali Cię na początku tak jak to opisałeś to druga oferta to typowe zagranie pod publikę, typ dostanie lepszą ofertę to pewnie nas pochwali. Z komórkowcami zawsze jest tak, że mają bardzo głęboko klienta pozyskanego. Teraz podpiszesz lepszy aneks a za kolejne 24 miesiące znów będzie lament, że dostałeś ofertę jak każdy gość z ulicy :(

Moridin
Gość

Pierwszy raz „lamentuję”.

Also: Reddit? 🙂

mantis30
Gość

Dokładnie takie same uczucia mam. Jeśli człowiek nie zrobi telekomom gnoju publicznie, to sami nigdy nie zaproponują od siebie niczego korzystniejszego.

Tak samo irytował mnie zawsze podział „dla firm” i „dla Kowalskiego”, z dużo lepszymi warunkami zarówno na sprzęt jak i usługi, dla tej pierwszej grupy. Moje pieniądze i potrzeby są gorsze, mniej ważne, bo jestem osobą fizyczną?

Można prowadzić biznes dbając o każdego klienta, tylko u nas trzeba zaczekać na to jeszcze kilka pokoleń… Pytanie, czy faktycznie się doczekamy, obserwując to co się dzieje wokół, śmiem wątpić.

Lespru
Gość
Lespru

Hehe racja, jak by nie ta strona czy TT to by kolegę olali i tyle :-) (nie mam nic do strony bo ciekawy kontent i czytam).
To jest nie fair – sieć jest do d…y skoro tak robi i wyróżnia na sile, żeby nie stracić swojego blasku, tylko niech pamiętają, ze pierwsze wrażenia się liczą, a tak BTW mam umowę w T-mobile za 40 pln wszystko w cenie oraz 10GB neta plus dwie karty sim, które korzystają z mojego pakietu. Za dodatkowe 10 pln mam nielimitowany net czyli 20GB potem lejek 1Mb/s (oczywiście 2,6MB w UE)

Jacek
Gość

Weź to rzuć i za 50zł masz bez limitu w T-Mobile, a do wspólnej puli internetowej dołączasz SIM z danymi do iPada (jakaś drobna opłata za każdy dołączony numer) i nic nie musisz dzielić 14/90 czy 30/74. (UE w cenie). Jestem tam klientem od września 96 i są elastyczni, słuchają …

towi
Gość
towi

Ja w plusie za 29 zł brutto mam nielimitowane rozmowy, sms’y, 8,4 GB internetu w kraju i 1,5 GB w EU. Uważam, że oferta, która została Ci przedstawiona w abo na telefon jest słaba. Dodatkowo oczywiście bezpłatny transfer w Ipla i jakieś jeszcze dodatkowe usługi.

obsERwator
Gość
obsERwator

Wojtku te ceny plusa to netto czy brutto?

Moridin
Gość

Brutto.

Thomas
Gość
Thomas

W Plusie internet jest BEZ LIMITU !!! w technologii
LTE więc podany pakiet danych jest tylko dla połączeń poza LTE

Thomas
Gość
Thomas

oczywiście są granice przyzwoitości ale chyba będzie ciężko przekroczyć miesięcznie 70-100GB

Moridin
Gość

Tylko teoretycznie, bo lejek.

sportpoz
Gość

Od 2 lat korzystam z Nju i jestem mega zadowolony. Wcześniej używałem PLAY-a. Miałem ciągłe problemy z drenażem baterii (telefon szukał ciągle innych sieci), a do tego to co mnie najbardziej wkurzało – urywanie pakietu danych. W czasie ćwiczeń na siłowni musiałem co jakiś czas rozłączać sieć danych i włączać ponownie, bo nie wiadomo z jakiej przyczyny pakiety zostały zerwane. W Nju nie zdarzyło mi się to nigdy. Nie mam problemów z zasięgiem. Pokrycie sieci Orange jest naprawdę dobre.
Poza tym pakiety danych są spore w porównaniu do innych sieci.

Grzegorz B
Gość
Grzegorz B

W nju po wykorzystaniu pakietu prędkość spada do 1 Mb/s, nie 64k/s (pakiet internetowy 40GB). Korzystam z tej usługi i jestem mega zadowolony.

matipl
Gość

To faktyczny roaming? Czy tak piszesz, mając na myśli urzędowo przydzielane GB roamingu w EU (w zależności ile płacisz abo)?

Moridin
Gość

Tyle ile się należy przy danym abonamencie.