iMagazine

Sandisk

Jabłko czy pecet? RetroNews nr 05

27/09/2017, 10:00 · · · 7

Dyskusja, która nie słabnie do dziś. Lepsze jabłko czy okno? Lepiej prościej, ale bez możliwości ingerowania w to, co kryją wnętrzności czy może trudniej, ale w krainie gdzie hulaj duszo, piekła nie ma?

Działa

Rok premiery iPhone’a. PC Format1 zdaje się być zszokowany, pisząc w dwustronicowym artykule:

Część funkcji w systemie Apple działa w sposób zaskakujący dla osób używających od lat pecetów. Aby wysunąć płytę CD/DVD z napędu należy umieścić ikonę z zawartością płyty w koszu. […] Do maka możemy włożyć jedynie komponenty firmy Apple lub przez nią certyfikowane.

Po narzekaniu, jak zwykle, przychodzi jednak chwila na refleksję, której skutkiem jest wyróżnienie sporej ilości plusów sadowniczych maszyn:

Przewagą maków nad pecetami, tak że markowymi, a zarazem gwarancją ich stabilności jest łatwy w obsłudze system operacyjny […]

Tutaj nie wiadomo dlaczego autor artykułu użył nazwy:

Mac OS.

Może był prorokiem? Wówczas na rynku był OS X 10.4 Tiger.

Nowy komputer firmy Apple można od razu podłączyć do przewodowej lub bezprzewodowej sieci LAN oraz podpiąć do niego dowolne urządzenie peryferyjne. […] Korzystanie z zainstalowanego oprogramowania jest intuicyjne. […] Maki postrzegane są jako komputery multimedialne. Dostarczony z systemem operacyjnym pakiet iLife składa się ze współpracujących ze sobą programów iPhoto, iMovie HD, iDVD, GarageBand, iTunes oraz iWeb.

Dla bezpieczeństwa podobnie jak ma to miejsce dziś, autor artykułu pozostawia sobie jednak malkontencką furtkę z wytrychem w drzwiach:

Nie oznacza to jednak, że maki upodobniły się do pecetów. Nadal są bardziej stabilne ale nie można ich elastycznie modyfikować ani rozbudowywać.

Na koniec krem de la kem:

Łatki opracowuje się rzadko – nie ma takiej potrzeby, bo wirusów na maki nie ma. Dostępne obecnie łatki zostały przygotowane jeszcze dla platformy PowerPC.

Retrospektywa

Apple jest dziś chyba jedynym producentem oprogramowania, który aktualizuje je tak często, że niektórzy – jak nasz Norbert, instalowanie aktualizacji uczynili sporą częścią swojego życia. Uwaga – dystans wskazany!

Wróćmy jednak do odwiecznego dylematu. Czy Wy też macie wrażenie, że lata mijają a podstawy tych rozterek komputerowych pism, hobbystów branży czy po prostu, klientów – są takie same? Dla mnie pokazuje to jedną rzecz: Apple zaskakuje nas i wymyka się prawom logiki od ponad trzech dekad. Ktoś wskaże drugą taką firmę.

  1. PC Format, 06/2007, str. 112-113.
7

Krzysztof Kołacz

Pasjonat Apple. Redaktor iMagazine.pl. Account Executive w Miquido. 🎙 Podcaster: www.boczemunie.pl. Mówca publiczny Toastmasters International. Perfekcjonista. 👉 www.krzysztofkolacz.pl


7
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
ESRafał Zawiślak1111Krzysztof Kołaczkashiash Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MRB
Gość
MRB

Moja odpowiedź na pytanie zadane przez autora byłaby mocno polityczna, w negatywnym sensie

Jaromir Kopp (Mac Wyznawca)
Gość

Użył „Mac OS” bo tak się od System 7.5 bodaj nazywały systemy Apple (na 100 procent już od Mac OS 8). Po prostu z przyzwyczajenia tej nazwy użył.
Wcześniej do 7.1 po prostu: System 7.01 itp.

kashiash
Gość

Obecnie dyskusja o wyższości Mac Os nad Windows to jak dyskusja o wyższości świat Wielkiej Nocy na świetami Bożego Narodzenia. Co kto woli i jak mu pasuje.

1111
Gość

macOS mniej zakrecony i mniejsze szanse na wirus w dodatki macOS jest czesciej rozbudowywany od samych bebechow – Windows to NADAL…… Windows NT lekko przerobiony ikonkami i wodotryskami

Rafał Zawiślak
Gość

Nazwa MacOS jest poprawnie uzyta, OSX to nazwa używana od czasów mountain liona. Widać, że od niedawna używasz Maków :)

ES
Gość
ES

Tiger nazywał się „Mac OS X 10.4 Tiger” i dlatego takiej nazwy użył. Pierwszy OS X, bez „Mac”, to był Mountain Lion z 2012 r. Dziwne, że tego nie wiecie.