iMagazine

Znani reżyserzy piszą do producentów telewizorów z prośbą o zmianę ustawień fabrycznych

11/10/2017, 17:43 · · · 4

Grupa reżyserów zwróciła się do producentów telewizorów z żądaniem wyłączenia natywnego systemu upłynnienia obrazu. W ten sposób twórcy z Hollywood chcą pozbyć się efektu opery mydlanej i sprawić, by filmy w domowym zaciszu wyglądały tak jak w kinie. Inicjatywa zacna, ale kluczowa jest edukacja.

Do producentów telewizorów zwrócił się James Gunn, reżyser dwóch części Strażników Galaktyki, a także Rian Jonson (Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi), Chris McQuarrie (Mission: Impossible- Rogue Nation), Edgar Wright (Baby Driver), Christoper Miller (Lego: Przygoda), Matt Reeves, Dan Trachtenberg, Reed Moreno oraz Tom Cruise.

Problem dotyczy tzw. upłynniaczy obrazu, które zapobiegają smużeniu na przykład podczas sportowych relacji, ale nie sprawdzają się przy hollywoodzkich produkcjach, które realizowane są z prędkością 24 klatek na sekundę. Telewizory natomiast dodają tzw. sztuczne klatki, co w efekcie sprawia, że obraz jest teatralny, filmowy. Wszystko też zależy od modelu i ustawień, a także samego źródła sygnału. Dlatego teraz uznani reżyserzy z Hollywood i to, ci od nowych produkcji, często fani najnowszych technologii w kinie zaapelowali do producentów telewizorów o zmianę fabrycznych ustawień.

Obawiam się, że nie zmieni to wiele i wszystko pozostanie po staremu. Moim zdaniem warto byłoby jednak, aby reżyserzy w nieco inny sposób włączyli się w poprawę odbioru filmów w domowym zaciszu. Mogliby zrealizować filmy edukacyjne związane z ustawieniami telewizorów i zachęcające użytkowników do dostosowania parametrów filmowych. Niestety obecnie większość telewizorów, choć jest wyposażona w przyzwoite ustawienia fabryczne dostosowane do oglądania filmów jak tryby THX, prawdziwe kino, to i tak po wyjęciu z pudełka wita nas tryb standardowy i dynamiczny.

Telewizory już te ze średniej półki potrafią zaoferować dobry obraz, a czasem nawet bardzo dobry. W dodatku coraz większe ekrany i łatwy dostęp do dobrego nagłośnienia sprawiają, że filmowe seanse w domu mogą zapewnić nam fantastyczny odbiór filmu. Niestety często użytkownicy mają źle ustawiony sprzęt, łącznie z dobraniem złych złącz na przykład w ciut starszych telewizorach dekoder podłączają po SCART zamiast HDMI. Edukacja jest stale konieczna, niestety nie zależy na niej ani producentom, ani sprzedawcom, ani nadawcom telewizyjnym. Dlatego to w twórcach filmowych można by pokładać nadzieje. Na razie marnie widzę jednak akcje takie jak ta.

źródłoFlatPanelsHD

4

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
andig89madaPolBartek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartek
Gość
Bartek

Dziwna sprawa. Tylko reżyserzy nie przejmowali się faktem iż kilka lat wstecz był bym telewizorów 3D. W tej chwili odeszły już do lamusa. Powód jest prozaiczny, brak treści właśnie kręconych w 3D.(Konwersja 2D/3D to nie to samo)

Pol
Gość
Pol

Sony od lat ma funkcje theatre 24p , polecam włączyć, kolory nabierają cieplejszego odciniA jak w kinie od lampy

mada
Gość
mada

te upłynniacze to koszmar. sam byłem w szoku, kiedy kiedyś zobaczyłem swoją produkcję na tv. nie miało to nic wspólnego z oryginałem.

andig89
Gość
andig89

Podam prosty przepis – film jest w standardzie X i:
– jeśli TV obsługuje X, to zmienia parametry na czas seansu (jeśli dozwolone w ustawieniach) na te zakodowane w filmie. Tak, trzeba je przesłać, nagrać itp., ale co to za problem…?
– jeśli TV nie obsługuje X, tylko jakiś Y, to następuje konwersja ustawień X na Y i dalej to samo co w 1 punkcie.

Proste? Proste. Potrzeba dostosować się do pomieszczenia? Dodać parę czujników. Nie obarczajmy użytkowników głupotami. To, że firmy, biznesy są upośledzone, nie oznacza, że my użytkownicy mamy się godzić na ochłapy. Ta sama sytuacja tyczy się również korekcji dźwięku. Jakby kogoś tknęło – no ale jako?! Głośniki są różne, ekrany są różne! Odpowiadam – albo spełnia coś jakiś standard albo nie. Po to się właśnie standardy tworzy, żeby takie problemy rozwiązywać. Poza tym, całe te „smarty” powinny mieć dostępną bibliotekę moderskich ustawień do pobrań wprost z urządzenia. Tym magicznym sposobem, jeśli mamy urządzenie które standardu nie obsługuje możemy sami zrobić plik z ustawieniami lub pobrać takowy jeśli istnieje.

Nie ma za co.

BTW. Ja bym nie liczył, że szybko ktoś to wprowadzi, bo zwykły użytkownik ma gdzieś takie opcje. Pracy to będzie kosztować, a zwrot będzie słaby. Pewnie takie opcje spadną na przystawki pokroju ATV, a sam TV będzie dawał im tylko dostęp do tych ustawień. Skoro Apple miałoby coś takiego wprowadzić to sobie jeszcze konkretnie poczekamy.