iMagazine

Polski smart home FIBARO w Apple Store Online

13/10/2017, 12:32 · · · 9

Od dzisiaj produkty FIBARO zgodne z HomeKit są dostępne w Apple Store Online. Początkowo produkty Fibaro dostępne będą w 19 krajach: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Holandii, Belgii, Polsce, Portugalii, Norwegii, Austrii, Czechach, Danii, Finlandii, Irlandii, Luxemburgu oraz na Węgrzech.

Na pierwszy rzut do sprzedaży wchodzi Flood Sensor, czyli inteligentny, bezprzewodowy czujnik, który nas poinformuje o możliwym zalaniu mieszkania. Flood Sensor może działać samodzielnie, uruchamiając intensywny dźwięk alarmowy po wykryciu wody lub jako element Apple HomeKit, wysyłając powiadomienia bezpośrednio na telefon. W ten sposób czujnik połączony z elektrozaworem jest w stanie uratować nasz dom przed zalaniem, gdy my jesteśmy np. na wakacjach. Urządzenie jest też wyposażone w specjalne teleskopowe sondy, które zapewniają mu pewny kontakt z powierzchnią oraz czujnik temperatury. Jego cena wynosi 69,99 EUR (299,00 PLN).

Wkrótce w Apple Store pojawią się kolejne produkty Fibraro zgodne z HomeKit, a firma ma ich już całkiem sporo w swojej ofercie. Są to wspomniany Flood Sensor (czujnik zalania), Motion Sensor (czujnik ruchu), Door/Window Sensor (czujnik otwarcia drzwi lub okna), CO Sensor (czujnik czadu) oraz Single Switch (inteligentny włącznik). W tym roku, na berlińskich targach IFA producent poinformował, że wkrótce oferta ta zostanie poszerzona o 2 kolejne urządzenia: Wall Plug (inteligentne gniazdko) i The Button (fizyczny włącznik sekwencji). Zachęcam do obejrzenia prezentacji całego portfolio na naszej ostatniej imprezie.

FIBARO to altualnie jedyna polska firma, która obecna jest w oficjalnym sklepie Apple – wcześnie była też kostka Dice+, niestety ten projekt umarł z nierozumiałnych przyczyn. Dodatkowo, Flood Sensor to pierwszy czujnik zalania dostępny w ofercie rozwiązań dla HomeKit.

Mówi Krzysztof Banasiak, Członek Zarządu ds. rozwoju portfela produktów:

– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że nasze produkty będą dostępne w oficjalnym sklepie Apple. To dla nas potwierdzenie, że rozwiązania, które oferujemy są na najwyższym poziomie i mogą spełniać wymagania takich firm jak Apple

W nadchodzącym numerze iMagazine możecie się spodziewać testu HomeKitowych rozwiązań Fibaro.

9

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

9
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Norbert Cała (@norbertcala)OleksomeoneDanielNorbert Cała Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
phhh
Gość
phhh

A kiedy termostat do kaloryfera?
Sezon grzewczy idzie.

Daniel
Gość
Daniel

A jak kilka lat temu pisałem Norbert do Ciebie to marudziles, ze finaro kiepskie bo musi być centralka ;)

someone
Gość
someone

Jeśli dobrze rozumiem to Fibaro ma obecnie dwie linie produktowe: Z-wave i Home Kit. Czy ta z Home Kitem potrzebuje centralki? Czy wystarczający jest router? Idąc dalej w jaki sposób możliwe jest sterowanie będąc po za domem? Dzięki za podpowiedź!

Olek
Gość
Olek

Bez sensu to Fibaro. HomeKit w Fibaro z tego co wiem działa przez Bluetooth, który ma ograniczony zasięg. Do mieszkania to moze ok, ale co w przypadku kilkupoziomowego domu, gdzie rozwiazania Home Automation przede wszystkim mogą wnieść sporą wartość. Czy nie lepiej byłoby zrobić centralkę Fibaro zgodną z HomeKit jako tzw. bridge – nie ma wtedy problemu z komunikacją (tym bardziej, że sieć z-wave to sieć typu mesh). Osobiście wolę takie rozwiązania. Sam używam Rasberry z oprograwaniem homenbridge, które potrafi symulować mostek HomeBridge. Dzięki temu mam steruje za pomocą HomeKit wszelkimi urządzeniami (nawet tymi, które nie wspierają HomeKit gniazdkami TPLink, stare netatmo bez HomeKit, etc.). Konfiguracja zajmuje 30 min. Kosztuje to ok. 170 PLN i potrafi integrować się z ponad 700 urządzeniami, które nawet nie wspierając oficjalnie HomeKit-a pojawiają się w nim dzięki temu mostkowi. A może się mylę i centralka Fibaro może działać jako mostek HomeKit – ale nigdzie nie znalazłem takiej informacji.

Norbert Cała (@norbertcala)
Gość

Centralka Fibraro nie działa jako HomeKit.

Oczywiście znamy HomeBridge na RPi, pisaliśmy o tym duży artykuł kilka miesięcy temu. Sam używam tego w domu.

Jeśli chodzi o Fibaro działające na BT, to w dwupoziomowym domu nie zauważyłem problemów z łącznością.

Olek
Gość
Olek

Ja mam akurat 3 poziomy włącznie z piwnicą i z doświadczenia wiem, że wtedy może być problem. Dodatkowo fajnie byłoby sterować bramą wjazdowa, garażową, lampami ogrodowymi, itp. Są to znaczne odległości. Dlatego bardzo pozytywnie oceniam sieci mesh, takie jak ZigBee (korzystam do żarówek) lub wspomniany Z-Wave, które zostały stworzone na potrzeby inteligentnych budynków (w odróżnieniu od Bluetooth). Dlatego nadal uważam, ze z tym BT w celu zarządzania inteligentnym budynkiem to trochę nieporozumienie. Dziwię się tylko że Fibaro samo nie wprowadziło oficjalnie home kit do swojej centrali robiąc z niej mostek HomeKit (tak jak np. robi Netatmo, Philips, etc.). Wydaje mi się że byłoby to wtedy bardziej uniwersalne i elastyczne. Sam bym się wtedy może zdecydował na Fibaro.