iMagazine

Jeszcze będą Apple Store’y

03/11/2017, 16:10 · · · 11

Tydzień temu wróciłem z Nowego Jorku, tam w 10 minut wymieniono mi iPhone’a 7 ze względu na problemy z baterią. Brakuje mi Apple Store, polskiej Siri, czy Apple Pay. Jestem jednak przekonany, że to się zmieni.

Odkąd sięgam pamięcią, w moim rodzinnym domu przyjazd z podróży, czy to służbowej, czy turystycznej, wiązał się z drobnymi upominkami, głównie słodyczami dla najbliższych. Globalizacja totalnie utrudnia to zadanie. Dziś Toblerone, to nie jest domeną sklepów wolnocłowych. Taką samą czekoladę Milka kupimy w Polsce, Berlinie, Madrycie, czy Nowym Jorku. Nawet Hershey’s zaczyna być coraz łatwiej dostępny.

Tak samo w dniu dzisiejszym jesteśmy świadkami premiery iPhone’a X, równolegle niemal na całym świecie. Owszem są różnice w cenie jak przy wielu produktach, ale na to wpływa wiele czynników. Kto chciał mógł jednak nabyć ten telefon i to w cywilizowany sposób, co jeszcze parę lat temu było nie do pomyślenia, wyjazdy do Niemiec, czy ponad miesięczne opóźnienia.

Niedawno w Arkadii w Warszawie otworzono pierwszy sklep Victoria’s Secret, to jeden z takich przykładów sklepów które są pewnym symbolem, a u nas ich nie było. W 2009 roku pojawił się pierwszy Starbucks w Polsce, dziś nie robi to już wrażenia. Razem z konkurencją w postaci Costa są w wielu polskich miastach, w przypadku Warszawy na każdym kroku, dokładnie tak jak w Nowym Jorku.

Ubolewam nad brakiem Apple Store, ponieważ daje on zupełnie inne podejście do klienta niż u większości Resellerów. Brakuje mi też tych walorów edukacyjnych i jakości serwisu. Chciałbym korzystać z Siri w Polsce normalnie, ponieważ daje to dużą wygodę podobnie jak Apple Pay.

Wiem jednak, że dziś to nie jest pytanie „czy”, tylko „kiedy” i obstawiam, że będzie to jeszcze ta dekada. O ile oczywiście nic nadzwyczajnego w gospodarce się nie wydarzy, a jak na razie nawet obecne rządy nie pokrzyżowały dalszych planów rozwojów wielu zagranicznych firm. Nie wszystko jest „cacy” u nas i wiele rzeczy potrzebuje dużych zmian, także mentalnych. Jest wiele firm, które traktują nas wciąż jako klienta drugiej kategorii, jeszcze inne jako tanią siłę roboczą. Ale to zupełnie inny temat. Podobnie jak różnice w społeczeństwie, rozwarstwienie itd.

Na co dzień tego nie widzimy, ale z perspektywy dekady naprawdę wiele rzeczy w kontekście wejścia dużych firm do Polski czy dostępu do usług się zmieniło. Netflix, Uber, Apple Music i wiele innych. Nie wiem czy Apple Pay pojawi się jeszcze w tym roku, czy Siri zacznie mówić po Polsku w najbliższych miesiącach. Wiem jednak, że pewnego dnia widok Apple Store w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu nas nie będzie dziwił.

11

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

11
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
ManiekJan KowalskiUppkennyinny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adam wozniak
Gość
adam wozniak

Pytanie czy próbowałeś wcześniej tą baterie u nas w PL reklamować i Cie spławili? Myśle że Apple Store u nas to kwestia góra 3 lat 😉

qkill
Gość

Ja reklamowalem baterie w 6S, telefon po gwarancji ale na liscie telefonów wg APPLE z bateriami do wymiany, czas oczekiwania na wymiane baterii 14 dni, telefonu zastepczego nie daja.

Gość nie polityk
Gość
Gość nie polityk

„… a jak na razie nawet obecne rządy i pokrzyżowały dalszych planów rozwojów wielu zagranicznych firm.”
Coś tu trzeba zmienić by zrozumieć autora; czy obecne rządy mają tu znaczenie bo poprzednie nie były lepsze? Ale przecież nie zajmujemy się tutaj polityką?

Łukasz
Gość
Łukasz

Żenująca wstawka poityczna. Darujcie sobie

Nets
Gość
Nets

żebyjący brak dystansu… i przypomnę, iMagazine jest blogiem prywatnym, mogą tobić wstawki jakie im się podobają, to nie Korea.

inny
Gość
inny

Paweł niestety tak ma. Nie może się otrząsnąć ale niestety dla niego ten stan raczej nie zmieni się przez najbliższe kilkanaście lat (druga strona to komedia – rysiu, grzesiu i ferajna :D )

kenny
Gość
kenny

Ja myśle, że pierwsze Apple Store powinno być gdzieś w Warsaw Spire, niestety jest to niemożliwe, ze względu na to, że część tego budynku okupuje już Samsung…

Upp
Gość
Upp

Okopień, „obecne rządy” próbują „dalsze plany rozwojowe wielu zagranicznych firm” sprowadzić do normalności, czyli reguły w świecie – płacenia podatków. Zrozum to wreszcie.

inny
Gość
inny

ja bym go nie prowokował takimi wpisami bo gotowy jeszcze posunąć się do płomiennego rozwiązania.

Jan Kowalski
Gość
Jan Kowalski

Pan Okopień znów snuje swoje wizje, podobne snuł na myapple gdzie z hukiem wyleciał, tu widać trzyma taki sam poziom…

Maniek
Gość
Maniek

Aktualnie otwieraja Apple Store w Wiedniu.