Super Retina Display to nie jest „nic innego jak wyświetlacz w technologii OLED wyprodukowany przez Samsunga“ →
Paweł Okopień opisywał dzisiaj Super Retina Display i zaczął od takiego oto zdania…
Super Retina Display w iPhone X to nic innego jak wyświetlacz w technologii OLED wyprodukowany przez Samsunga.
Apple wiele szczegółów na temat nowego ekranu nie zdradził, ale kilka osób, które otrzymało X-a do recenzji, otrzymało również dodatkowe informacje na temat produkcji tego wyświetlacza.
- Super Retina Display jest produkowany przez Samsung Display, ale zgodnie ze specyfikacją Apple – to firma z Cupertino dostarczyła wszelkie informacje oraz własne IP1.
- Apple stworzyło driver do obsługi ekranu.
- Super Retina Display, czyli Apple’owego OLED-a, nie da się bezpośrednio porównać technologicznie do Samsungowych – to są różne ekrany, które mają ze sobą niewiele wspólnego.
- Ekran Apple’a ma układ PenTile, co zademonstrował ładnie Aurélien.
It’s an awesome display. After reading your review I took this picture of the diamond PenTile pixel arrangement. pic.twitter.com/yElJVnVy8P
— Aurélien C. (@aurelienche) November 5, 2017
- Apple do tego panelu, w ramach swojego IP, opracowało anti-aliasing sub-pixelowy, całą kalibrację kolorystyczną panelu, wraz z opcją jego zarządzania, True Tone i HDR, który wspiera HDR10 oraz Dolby Vision, zabezpieczenia przed wypalaniem się ekranu2 oraz warstwę dotykową.
- Jako ciekawostkę dodam, że to prawdopodobnie drugi na rynku OLED w smartfonie, w przestrzeni DCI-P3, który wspiera HDR od A do Z, czyli HDR10 oraz Dolby Vision w DCI-P3 – LG G6 wspiera oba te standardy, ale nie ma pełnego P3. LG V30 był pierwszy, ale jego ekranowi daleko do jakości ekranów Samsung Display.
Komentarze: 6
HDR i Dolby Vision w iPhone X to marketing dla takich jak Ty. Telefon ma za mało nitów (2x mniej niż Note 8). Miał być jaśniejszy, niż dostępne ekrany OLED, ale Apple lało wodę. Bawisz się w ich adwokata, zabawne :D
Ale wiesz, że HDR to nie tylko dużo jaśniejsze biele, ale także dużo wieksza wartość tonalna.
Tylko żeby tą większą rozpiętość tonalną i jaśniejsze biele uzyskać trzeba mieć mieć więcej nitów. OLEDy niestety dalej nie są najlepszymi wyświetlaczami do HDR’a.
Bardziej cieszy, że utrzymali DCI-P3 na OLED.
Mniejsza o to ale po co to komu jak oglądanie filmów na telefonie jest nieporozumieniem, nie rozumiem jak ludzie mogą na tych małych ekranikach które dodatkowo trzeba cały czas trzymać w rękach, mogą oglądać filmy po 2h. To już lepiej do takich celów iPada kupić.
Po to, że wideo to nie tylko filmy po 2h…
Bardzo lubię Wojtka słuchać/czytać. Konkretnie i na temat. Szkoda że nie testuje dogłębnie całego X-a ;-)))))