iMagazine

Super Retina Display to nie jest „nic innego jak wyświetlacz w technologii OLED wyprodukowany przez Samsunga“

06/11/2017, 11:15 · · · 6

Paweł Okopień opisywał dzisiaj Super Retina Display i zaczął od takiego oto zdania…

Super Retina Display w iPhone X to nic innego jak wyświetlacz w technologii OLED wyprodukowany przez Samsunga.

Apple wiele szczegółów na temat nowego ekranu nie zdradził, ale kilka osób, które otrzymało X-a do recenzji, otrzymało również dodatkowe informacje na temat produkcji tego wyświetlacza.

  1. Super Retina Display jest produkowany przez Samsung Display, ale zgodnie ze specyfikacją Apple – to firma z Cupertino dostarczyła wszelkie informacje oraz własne IP1.
  2. Apple stworzyło driver do obsługi ekranu.
  3. Super Retina Display, czyli Apple’owego OLED-a, nie da się bezpośrednio porównać technologicznie do Samsungowych – to są różne ekrany, które mają ze sobą niewiele wspólnego.
  4. Ekran Apple’a ma układ PenTile, co zademonstrował ładnie Aurélien.

  1. Apple do tego panelu, w ramach swojego IP, opracowało anti-aliasing sub-pixelowy, całą kalibrację kolorystyczną panelu, wraz z opcją jego zarządzania, True Tone i HDR, który wspiera HDR10 oraz Dolby Vision, zabezpieczenia przed wypalaniem się ekranu2 oraz warstwę dotykową.
  2. Jako ciekawostkę dodam, że to prawdopodobnie drugi na rynku OLED w smartfonie, w przestrzeni DCI-P3, który wspiera HDR od A do Z, czyli HDR10 oraz Dolby Vision w DCI-P3 – LG G6 wspiera oba te standardy, ale nie ma pełnego P3. LG V30 był pierwszy, ale jego ekranowi daleko do jakości ekranów Samsung Display.
  1. Intellectual Property, czyli własność intelektualną.
  2. Apple gorąco poleca zostawić funkcję Auto-Brightness włączoną, aby ograniczyć tę wadę OLED-ów.

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

iD4Ru73K napisał(a):

HDR i Dolby Vision w iPhone X to marketing dla takich jak Ty. Telefon ma za mało nitów (2x mniej niż Note 8). Miał być jaśniejszy, niż dostępne ekrany OLED, ale Apple lało wodę. Bawisz się w ich adwokata, zabawne :D

Łukasz Dorosz napisał(a):

Ale wiesz, że HDR to nie tylko dużo jaśniejsze biele, ale także dużo wieksza wartość tonalna.

Paweł Guraj napisał(a):

Tylko żeby tą większą rozpiętość tonalną i jaśniejsze biele uzyskać trzeba mieć mieć więcej nitów. OLEDy niestety dalej nie są najlepszymi wyświetlaczami do HDR’a.
Bardziej cieszy, że utrzymali DCI-P3 na OLED.

Mniejsza o to ale po co to komu jak oglądanie filmów na telefonie jest nieporozumieniem, nie rozumiem jak ludzie mogą na tych małych ekranikach które dodatkowo trzeba cały czas trzymać w rękach, mogą oglądać filmy po 2h. To już lepiej do takich celów iPada kupić.

gen.jusz napisał(a):

Po to, że wideo to nie tylko filmy po 2h…

MaciejŻ napisał(a):

Bardzo lubię Wojtka słuchać/czytać. Konkretnie i na temat. Szkoda że nie testuje dogłębnie całego X-a ;-)))))

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK