iMagazine

Poważna wpadka Apple w macOS High Sierra

28/11/2017, 23:04 · · · 8
fot. Freepik.com (d3images)

Apple na każdym kroku podkreśla, że bezpieczeństwo danych użytkowników jest dla nich najważniejsze. Niestety niektóre wpadki zdają się temu przeczyć.

Jako użytkownicy sprzętów z nadgryzionym jabłkiem oczekujemy, że korzystając z nich, przynajmniej ze strony systemu, powinniśmy być w miarę bezpieczni. Oczywiście rozumiemy, że to wszystko powstało ręką człowieka, a przecież rzeczą ludzką jest popełniać błędy. Jednak w obliczu pojawiających się aktualizacji, czy to pomniejszych, czy tych większych chcemy, żeby poziom zabezpieczeń systemu wzrastał. Niestety wydaje się czasem, że jest odwrotnie. Świadczy o tym chociażby najnowsze odkrycie, którym podzielił się na Twitterze niejaki Lemi Orhan Ergin:

Jak się okazuje, macOS High Sierra umożliwia zalogowanie się na konto root, czyli z największymi uprawnieniami do naszej maszyny, bez podawania hasła. Wystarczy kilka razy spróbować odblokować, aby w końcu system na to zezwolił…

Co jeszcze bardziej przerażające, to fakt, że w taki sposób można się po prostu od razu zalogować na konto root już na ekranie logowania… Oj nieładna wpadka Apple, nieładna.


Zapewnie Apple już niedługo wyda aktualizację, która naprawi ten karygodny błąd. Zachodzi jednak pytanie, czy można się w obecnej sytuacji zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem przez konto root?

Tak, wystarczy ustawić hasło dla tego konta. Jak to zrobić, przedstawiam w tym poradniku.


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Esf napisał(a):

To żałosne. Dla bezpieczeństwa przesiadałem się na jabłka… Nie ma co się śmiać z androidów i windowsów jak nasz system został tak skompromitowany!

mada napisał(a):

jesteś agentem wywiadu?

Co się z tą firmą dzieje? Przecież niedawno dokładnie w tym samym miejscu był inny żałosny błąd. W miejscu podpowiedzi do hasła wyświetlało się hasło. Dlaczego tak odpowiedzialne miejsca w systemie są zmieniane/implementowane przez takich amatorów? I gdzie jest review kodu przed akceptacją zmian? Gdzie są testy? Tak przecież wygląda rozwój oprogramowania w każdej przeciętnej firmie z dużo mniejszym doświadczeniem. Dlaczego od pewnego czasu w Apple już to tak nie wygląda?! Co się tam dzieje?!

Pool napisał(a):

Bo za pisanie kodu systemu zabrali się nieuki.

mada napisał(a):

tragedia. teraz teściowa sprawdzi ci maile.

Alfi napisał(a):

Krótko. Takie coś w 98 było w Win, potem jeszcze podobnego kalibru w XP przed SP. Dwie dekady temu. HS jest niedorobione, pełne upierdliwych bugów, ale to JUŻ K.RWA PRZEGIĘCIE. Podstawowa sprawa. Niech się Apple pierd$%%!

mada napisał(a):

tak, wyrzuć maka przez okno. koniecznie. ;)

Maryna napisał(a):

Poziom tej wpadki jest tak ogromnie żenujący że to nawet strach komentować … miliony nieświadomych osób w biurach które zostawiają zablokowane komputery w dobrej wierze jest narażonych na wyciek danych … działy IT mają ręcę pełne roboty … bo jakiś kretyn w Cupertino nie dopilnował podstawowych spraw związanych z bezpieczeństwem.

Śmieszne jest jak na konferencji Cook mówi jak to jego zespół cieżko pracował byśmy dostali taki amazing product …..

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK