iMagazine

Apple stawia na WiFi Mesh od Linksys

15/01/2018, 10:45 · · · 4

Jeśli liczyliście, że Apple jednak wprowadzi jakiś nowy własny sprzęt sieciowy to wasze nadzieje zostały właśnie rozwiane. W Apple Store Online i sklepach stacjonarnych pojawiły się właśnie routery Linksys. Wszystko wskazuje na to, że linia urządzeń AirPort będzie powoli wygaszana.

Już w 2016 roku dowiedzieliśmy się, że Apple porzuca pracę nad swoimi urządzeniami sieciowymi. Szkoda, ponieważ te nie tylko dobrze wyglądały, ale też były łatwe w konfiguracji. Na zagranicznych stronach Apple Store Online zaczął się właśnie pojawiać system Linksys Velop. To rozwiązanie bazujące na technologii Wi-Fi Mesh. To jasno sugeruje, że Apple raczej nie zdecyduje się wejść w takie sprzęty w najbliższej przyszłości.

Decyzja Apple jest po części zrozumiała – praca nad tymi akcesoriami wymagała zespołu inżynierów, a jest to tylko poboczna linia produktów. W dodatku taka, gdzie trzeba cały czas pamiętać o bezpieczeństwie. Rezygnując z tego Apple przerzuca kwestie bezpieczeństwa w sieci na firmy trzecie. Jest to jednak kolejny przykład na to jak w obecnym Apple panuje zarządzanie nie przez wizje, a przez Excela. Co oczywiście jest uzasadnione biznesowo, ale nie koniecznie wpisuje się w wizerunek firmy dbającej o dostarczenie najlepszych wrażeń z użytkowania komputerów i urządzeń mobilnych.

Same systemy Wi-Fi Mesh są natomiast przyszłością domowych rozwiązań sieciowych. Od pół roku sam korzystam z TP-Link Deco i jestem zadowolony z zarządzania siecią przez aplikację mobilną, z zasięgu sieci, jej wydajności oraz prostej konfiguracji. Tak to powinno już od dawana wyglądać. Na razie Mesh jest wciąż kosztowny, ale wraz z pojawianiem się coraz większej liczby takich rozwiązań powinien on tanieć.


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

https://www.apple.com/pl/shop/product/HLX42ZM/A/system-linksys-velop-whole-home-mesh-wi-fi-3-sztuki?fnode=58

Link

Buthimild napisał(a):

Dzięki za link, brakowało mi go w artykule. Swoją drogą interesująca rzecz, że w innych sklepach za 2 szt. trzeba zapłacić 1799 podczas gdy u Apple w tej cenie dostaniemy 3 urządzenia. To jakaś promocja, czy inne sklepy zawyżają cenę?

LukCzu napisał(a):

„People love our AirPort products and we continue to sell them. Connectivity is important in the home and we are giving customers yet another option that is well suited for larger homes.” – Apple

mada napisał(a):

„Jest to jednak kolejny przykład na to jak w obecnym Apple panuje zarządzanie nie przez wizje, a przez Excela.”

Raz piszecie, że Apple sie za bardzo rozdrabnia, raz, że rządzi księgowy. Zdecydujcie sie.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK