iMagazine

CarPlay będzie dostępny tylko w subskrypcji w modelach BMW

23/01/2018, 13:21 · · · 8

Pomimo, że CarPlay w wielu samochodach jest dostępny w cenie – samochodu lub nawigacji; różnie to jest rozwiązane – to BMW w USA każe sobie płacić za niego 300 USD, a w Niemczech 300 EUR (w obecnym polskim cenniku nie mogę tej funkcji w ogóle znaleźć). To się może zmienić, bo BMW planuje przejść na model subskrypcji.

Zac Estrada donosi, że w modelach na 2019 rok, CarPlay będzie darmowy przez pierwszy rok, a potem płatny 80 USD rocznie:

Smith said the new plan would be free for the first year of ownership on a new BMW. After that, owners would be asked to pay $80 per year to keep the service.

BMW twierdzi, że klienci korzystający z krótkich leasingów, zaoszczędzą w ten sposób pieniądze. Problem w tym, że producenci samochodów nie płacą Apple za CarPlay, co podkreśla Tim Stevens na łamach CNET:

In speaking with multiple sources at various manufacturers who offer cars with Apple CarPlay and/or Android Auto, I was quickly able to confirm that such fees, at least right now, do not exist. CarPlay and Android Auto, which are free for we consumers to use, are also provided for free for manufacturers to embed into their cars.

To nie jest do końca prawdą, bo muszą zapłacić licencję za niego, podobnie jak za program MFI, jednak są to opłaty „symboliczne”.

BMW ma też wkrótce oferować Amazon Alexa i Google Assistant w swoich samochodach. Na obecną chwilę nie wiadomo ile wyniesie opłata za nie ani czy będą oferowane w podobnej subskrypcji jak CarPlay.


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

jendrek napisał(a):

„w obecnym polskim cenniku nie mogę tej funkcji w ogóle znaleźć”
Bo Polsce dalej w BMW Car Play jest niedostępny. Miał być w Q1, a dalej nie ma. Za to BMW uporczywie „proponuje” swoją navi w wersji Business lub Professional. Jak się zorientujecie za ile, to zrozumiecie dlaczego…

TomaszPL napisał(a):

Za €~300 to można kupić system multimedialny 2DIN Pioneera z CarPlay i Android Auto. Trochę to dziwne, że taki koncern jak BMW wpadł na podobny pomysł. Żenada.

lconer napisał(a):

Wyciecie dziury 2DIN w desce BMW – bezcenne ;)

Marcin napisał(a):

A za co właściwie jest ta subskrypcja? Tam są jakieś funkcje on-line za tę kasę, czy po prostu ot tak sobie każą płacić?

MacGregor napisał(a):

Ciekawe czy będzie to dodatkowa/osobna subskrypcja czy powiedzmy człon dotychczasowego BMW Connected Drive … same subskrypcje w BMW to nic nowego – płacę od kilku lat … zastanawiam się jak to będzie wyglądać w cenniku

Rafu napisał(a):

Symboliczna oplata pomnozona w tysiacach juz symboliczna nie jest :)
Z innej strony ciekawy jestem, co da platna subskrypcja?

Wojtek Pietrusiewicz napisał(a):

Już wiemy że jednak jej nie ma. Czyli jest za darmo.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK