iMagazine

Apple Pay w Q1 lub Q2 w Polsce [niepotwierdzone źródło]

29/01/2018, 12:52 · · · 9

Po moich komentarzach z zeszłego tygodnia na temat BLIK-a i Apple Pay, otrzymałem dwie anonimowe, niezależne i potencjalnie sprzeczne informacje na temat negocjacji Apple z polskimi bankami.

Informacja #1

Pierwsze źródło donosi, że Apple Pay możemy zobaczyć już w pierwszym kwartale 2018 roku, przy czym bardziej prawdopodobny jest drugi. Apple rzekomo wywiera presję na czterech dużych bankach, aby wprowadzili ich usługę w tym pierwszym terminie, ale drugi jest realniejszy ze względu na nakład prac – przeszkodą jest tylko implementacja Apple Wallet w tych bankach, bo zgoda firmy z Cupertino już została wydana.

Informacja #2

Apple prowadzi negocjacje z Polskim Standardem Płatności (PSP) nie po to, aby wprowadzić BLIK-a do App Store, ale aby wykorzystać ich infrastrukturę w Apple Pay, żeby ominąć MasterCarda/VISA/itp. – zakładam, że głównym wabikiem tutaj są niższe opłaty (lub ich brak). W takiej sytuacji wyobrażam sobie to tak, że w Apple Wallet, zamiast naszej karty kredytowej lub debetowej, podpinamy się bezpośrednio do danego banku.

Przypomnę, że PSP zostało stworzone przez następujące banki: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank i PKO Bank Polski.


„Wszyscy” z niecierpliwością czekamy na Apple Pay i osobiście nie mam wątpliwości, że w końcu go otrzymamy. Prawdopodobnie nie w każdym banku i być może nawet nie w tym roku, ale… „nie ma dymu bez ognia”. Niestety, na obecną chwilę nie uzyskałem bardziej szczegółowych informacji1, ale nie mam podstaw twierdzić, że powyższe newsy są fałszywe. To czy są prawdziwe, oczywiście „wyjdzie w praniu”. Zastanawia mnie tylko, jak bardzo PSP zainteresuje Apple ich infrastrukturą BLIK-a – wiemy przecież, że Apple lubi ujednolicone usługi, co może być w tej sytuacji kłopotliwe, bo ten system jest obecny tylko w naszym kraju.

Wniosków za wiele nie można wyciągnąć z powyższych informacji, ale jak są zestawione razem, to wygląda na to, że Apple już zakończyło negocjacje w sprawie Apple Pay i pozostały już tylko kwestie techniczne do rozwiązania. Rozmowy z PSP natomiast wyglądają na świeższy temat i skoro jeszcze trwają, to może minąć wiele miesięcy zanim zaowocują czymś namacalym, szczególnie biorąc pod uwagę potrzebę integracji infrastruktury BLIK-a i Apple Paya.

Czekamy zatem dalej…

  1. Jeśli ktoś ma ochotę się ze mną skontaktować bardziej anonimowo niż za pomocą DM-ów, SMS-ów czy emaila, to jest to do zrobienia.
9

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


9
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
xWiruSSSvbartkristof46Ive Appleseed Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Upss
Gość
Upss

„Apple rzekomo wywiera presję na czterech dużych bankach”.
Opanujcie się trochę. :)

x
Gość
x

Akurat Apple może zjeść wszystkie polskie banki razem wzięte i zostanie im jeszcze baaaardzo dużo :)

LOL
Gość
LOL

„Apple rzekomo wywiera presję na czterech dużych bankach”.

Apple rzekomo wywiera presję na trzech operatorach komórkowych. Może grozić nawet brak premiery Apple Watch LTE. Od Play, po Orange do T-Mobile panika, zebrały się w sztaby kryzysowe, zagraniczne centrale T-Mobile i Orange wydały specjalne oświadczenia.

Andrzej
Gość
Andrzej

ja zwykle gogoś ponosi fantazja. już tyle przecieków było i zawsze imagazine się ośmieszało swoimi wiadomościami.

Ive Appleseed
Gość
Ive Appleseed

 Pay | już niedługo

kristof46
Gość
kristof46

Prawda jest taka ze w naszym kraju przy naszym bardzo rozwiniętym systemie płatności mobilnej to nie Apple rozdaje karty. Jasne każdy chce się przypodobać ale udział iOS w Polsce jest tak mały ze w sumie nikomu się to nie opłaca. Sam przeszedłem ostatnio so banku (Millennium) który z tego co czytam w grupie 4 zainteresowanych nie występuje. Czy się przeniosę jak ktoś wprowadzi Apple Pay? Może tak może nie. Mam zatem wrażenie ze dla Apple wprowadzenie tutaj swoje usługi jest dobre marketingowo plus daje szanse na zwiększenie sprzedaży głównie iPhone. Niemniej wprowadzenie usługi tylko dla 4 banków przy takim założeniu jest trochę bez sensu. Z sensem jest blik. Nie wszyscy go maja ale ci którzy go nie posiadają np.Citi w ogóle są mało czym zainteresowani. Oni dopiero ostatnio uruchomili Android Pay i tym samym dali jakiekolwiek możliwość płatności telefonem.

vbart
Gość
vbart

W nowootwartym KFC w Bydgoszczy są już obrandowania apple pay. Usluge dostarcza eservice.

WiruSSS
Gość
WiruSSS

Obrandowanie oznacza tyle, że obsługują płatności w tym standardzie. Nie oznacza to nic więcej ponad to, że np Amerykanin zapłaci tam swoim iphonem ;)

x
Gość
x

Na dworcach już widziałem logo Apple Pay kilka lat temu