iMagazine

Windows 10 – nagrywanie dźwięku nie działa, bo nie

12/04/2018, 12:07 · · · 12

Od paru tygodni mam u siebie najprzeróżniejsze headsety gamingowe do testów. Wśród nich są m.in. Creative SoundBlasterX H5 H7, Sennheiser Game Zero, HyperX Cloud Flight i Logitech G933. Dzisiaj postanowiłem nagrać próbki dźwięku z mikrofonów wspomnianych headsetów…

W świecie PC, zależnie od gier, w które chcemy grać, można rozważyć platformę Mac, ale realnie Windows jest jedynym sensownym rozwiązaniem – będzie potrzebny, aby uruchomić chociażby PlayerUnknown’s Battlegrounds, podobnie jak wiele innych popularnych tytułów, które nigdy nie trafiły na Mac. A nawet jeśli trafiły, to i tak warto rozważyć Windows, nawet na BootCampie, ponieważ wiele gier na tym samym sprzęcie będzie zdecydowanie szybsze pod OS-em Microsoftu.

Ale…

Absolutnie niesamowite jest to, że Mac i macOS nie doprowadziły mnie do sytuacji, w której czułem frustrację, złość i bezsilność od 2008 roku, kiedy pierwszy raz przesiadłem się na niego. Z Windows 10 korzystam od zaledwie paru miesięcy – około sześciu, jeśli mnie pamięć nie myli – i udało mu się to zrobić już kilkukrotnie. Dzisiaj jednak przeszedł samego siebie.

Jak już wspominałem, usiadłem do nagrywania próbek dźwięku i naturalnie pierwszą decyzją było uruchomienie Voice Recordera, dołączonego do Windowsa, aby to zrobić. Nagrałem pierwszą, nawet śmiesznie wyszło, więc postanowiłem zrobić coś, co każda osoba uczyni w takiej sytuacji – wcisnąłem przycisk Play, aby odtworzyć to, co nagrałem.

Cisza.

Sprawdziłem wszystkie ustawienia i ponownie wcisnąłem Play.

Cisza.

Restart i próba nowego nagrania.

Cisza.

Klikanie, zmienianie ustawień, restarty, testy.

Cisza.

Po godzinie walki po prostu wyłączyłem Windowsa i usiadłem do MacBooka Pro, aby wylać swój żal. Po prostu nie ogarniam jak pod tym systemem zupełnie przypadkowo pewne rzeczy przestają działać. To tylko jeden przykład, ale w ciągu tych 6 miesięcy miałem wiele podobnych sytuacji. Ciekawostką jest to, że używam tego systemu wyłącznie do grania i ewentualnie składania klipów z gier w HitFilm Express (bo jest darmowy). Aż boję się zastanawiać co by było, gdybym chciał robić na nim bardziej zaawansowane rzeczy. Dlaczego tak się dzieje? Chyba nikt nie zna na to odpowiedzi, włączając w to twórcę systemu, ale być może wyłączając Murphy’ego

Gdybym został postawiony pod ścianą i dostał wybór, to nie wahałbym się ani sekundy:

  • korzystać z macOS na innym komputerze niż Mac,
  • korzystać z Windows na Macu.

Oczywiście wybrałbym macOS. Hardware jest zdecydowanie mniejszym kompromisem.


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

Adrian napisał(a):

Dziwne, u mnie nie ma takiego problemu. Bez problemowo nagrywa dźwięk i odtwarza. Czy w opcjach audio nagrywania miałeś włączone urządzenie z którego chcesz nagrywać np Zestaw słuchawko i osobno musi być włączony mikrofon.

Grzegorz Okaz napisał(a):

A kabelek włączyłeś? Hyhy. Ok a tak na poważnie, to nie koniecznie może być wina Windowsa. PC i złącza jack z płyty głównej wychodzą zazwyczaj na panel tylni i na panel przedni, jeśli masz takie złącza na obudowie. Tym które wyjście masz aktualnie aktywne steruje zależnie od producentów płyty, albo sterownik płyty głównej albo sterownik karty dźwiękowej zintegrowanej lub niezależnej jeśli masz. Możliwe, że masz przepięte źródło nie na to wejście gdzie wpiąłeś mikrofon.

Wojtek Pietrusiewicz napisał(a):

Wczoraj wieczorem, jak wyłączałem komputer, jeszcze wszystko działało. 😉 Rano włączyłem i przestało.

Grzegorz Okaz napisał(a):

Popatrz dokładnie po źródłach dźwięku i sterowniku. Moja, żona też regularnie dzwoni i pyta czemu jej słuchawki nie działają a odpowiedź jest zawsze ta sama… serio serio. ;) Te gamingowe hedsety to nie mają przypadkiem jeszcze jakiegoś swojego magicznego sterownika?

Wojtek Pietrusiewicz napisał(a):

Nie mają – po prostu zgłaszają się w systemie jak źródło w recording i microphone. Sprawdzałem – były wybrane.

Grzegorz Okaz napisał(a):

Ok w systemie się zgłaszają a w sterowniku karty dźwiękowej? To są dwa różne okna i aplikacje.

Andrzej Libiszewski napisał(a):

Z ciekawości, dałeś rejestratorowi prawa do użycia mikrofonu?

ichief napisał(a):

Dobrze że na stacji kosmicznej, oraz łodziach podwodnych z bronią ostateczną nie mają takich problemów.

Popielnik napisał(a):

Prukłem po kapuście – śmierdziało

Nazajutrz

Prukłem po śledziu – nie śmierdziało

Onegdaj miewałem inaczej … jak to zmienić, jak żyć :)

Coraz większa infantylność, banalność i czcze gadanie tu się wkrada.

Ja wiem ze nudno na podwórku, posucha bo i całe to Apple po śmierci Stefana jakieś takie nieciekawe …

Ale Kochani żeby aż tak …

Może ja się starzeje

Błażej napisał(a):

Może tylko odtwarzanie nie działa? Ja po każdym czy to włączeniu PC czy wybudzeniu muszę głośniki odłączać (fizycznie z gniazda w komputerze) i podłączać bo inaczej nie ma mowy o dźwięku. Tak sobie właśnie wymyślił mój Win10 i żadne sterowniki, podmiany, aktualizacje czy nawet wgrywanie od nowa systemu nic tu nie dały. Diagnostyka wskazuje, że wszystko jest ok, głośniki są podłączone ale nie ma dźwięku. Wypnij/wetknij i dźwięk jest :)