Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Realnie spodziewałbym się Apple Pay w Polsce w III lub IV kwartale 2018

Realnie spodziewałbym się Apple Pay w Polsce w III lub IV kwartale 2018 →

11
Dodane: 6 lat temu

Pod koniec stycznia b.r. opisałem informacje od swojego źródła na temat Apple Pay…

Pierwsze źródło donosi, że Apple Pay możemy zobaczyć już w pierwszym kwartale 2018 roku, przy czym bardziej prawdopodobny jest drugi. Apple rzekomo wywiera presję na czterech dużych bankach, aby wprowadzili ich usługę w tym pierwszym terminie…

Jak już Paweł wspominał, Tim Cook potwierdził, że Apple Pay trafi do Polski, a moje źródło mówiło o dwóch terminach – wczesnym w pierwszym kwartale 2018 (styczeń-marzec) lub bardziej prawdopodobnym, w drugim kwartale (kwiecień-czerwiec). Tymczasem Tim Cook użył następujących słów w odniesieniu do Apple Pay:

With the launch of Brazil in April, Apple Pay is now available in 21 markets and we expect Norway, Poland, and Ukraine to launch in the next several months.

Spodziewamy się zatem Apple Pay w trzech krajach w ciągu „several” miesięcy. „Several”, zgodnie z definicją, oznacza „więcej niż dwa, ale nie wiele”, co raczej wyklucza czerwiec. Oczywiście to słowo często jest używane bardziej potocznie, więc być może cud się zdarzy, ale z moich obserwacji na przestrzeni paru lat, „several” bardzo często oznacza w rejonie 5-7. Optymistycznie więc spodziewajmy się Apple Pay w Polsce w sierpniu, a pesymistycznie po prostu w 2018 roku, być może nawet w grudniu, choć nie wykluczam całkowicie czerwcowego cudu.

Pozostaje jeszcze pytanie o banki, do których trafi. Plotki mówią o następujących kandydatach: Alior, BZWBK, mBank, Millennium, Santander i T-Mobile. Osobiście spodziewam się, że w pierwszym rzucie dostaniemy tylko jeden bank, a reszta będzie się pojawiała konsekwentnie, ale to tylko moje pesymistyczne spostrzeżenia – może rzeczywiście trafi równocześnie do wszystkich powyższych.

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 11

Ja myśle że faktycznie będzie to czerwiec. Banki w Polsce są gotowe na Apple Pay od dłuższego czasu. Mamy bardzo rozwiniętą infrastrukturę płatności karta. Zresztą pewien polski serwis kilkanaście dni temu ogłosił informację o Apple Pay w Polsce i Cook wczoraj to potwierdził . Ten serwis również pisał, że w czerwcu powinniśmy się spodziewać AP u nas więc zaufam im po raz drugi. Oczywiście jak na start nie będzie usługi w moim banku to zakładam konto tam gdzie będzie :)

Spider’s Web pisał długo po @morid1n
Mogą to oficjalnie publicznie ogłosić na WWDC18 i jeśli nie ruszą z tym przed wakacjami to we wrześniu wraz z premierą iOS 12.

“Banki w Polsce są gotowe na Apple Pay od dłuższego czasu”

Mylisz trochę pojęcia. To, że mamy bardzo rozwiniętą bankowość w Polsce, to nie znaczy, że integracja z firmą trzecią (Google Pay / Apple Pay) trwa kilka dni. Do tego dochodzą wystawcy kart, którzy w całością pośredniczą i często na papierkologii marnuje się 60-70% czasu dot. danego wdrożenia.

W ich przypadku, zaraz na drugi dzień działała już strona o Apple Pay. W Polsce i innych zapowiedzianych krajach dalej nie działa. Może faktycznie będziemy dłużej czekać, że nie spieszą się ze stroną.

Z potwierdzonego źródła moge Wam powiedzieć, że już trwaja testy Apple Pay w Polsce, bo sam widziałem jak to działa w praktyce w jedym z polskich banków (znajomy płacił w sklepie ), narazie tylko pracownicy moga korzystać w formie testów. Co do terminu to funkcjonalność miała się pojawić maj-czerwiec, ale nie jest pewny ten termin czy zostanie utrzymany.

Panie Wojtku, pięknie Pan wyjaśnił definicję słowa several, natomiast proszę zauważyć, Tim odniósł się nie tylko do Polski, ale i do Ukrainy oraz Norwegii. A co za tym idzie, te 5-7 miesięcy możne oznaczać start w takiej Ukrainie, która zapewne ma gorzej rozwiniętą infrastrukturę płatności, aniżeli my. A wątpię, że Pay zadebiutuje w trzech ww. krajach jednocześnie. Dlatego sądzę, że ten czerwiec jest dla Polski bardzo wiarygodny, a sierpień czy grudzień o którym Pan wspomniał, to bardziej dla Ukrainy bądź Norwegii. Ciekawe jakie plotki krążą po ukraińskich i norweskich mediach, może tamtejsze przecieki wskazują na III bądź IV kwartał.