iMagazine

Kolejny bank z Apple Pay prawdopodobnie w Q3 2018

07/05/2018, 13:08 · · · 10

Plotki i przecieki na temat banków, które otrzymają Apple Pay są różne. Prywatnie słyszałem o Alior, BZWBK, mBank, Millennium, Santander i T-Mobile, którzy jako pierwsi wprowadzą tę usługę w Polsce, ale to nie znaczy, że będą jedynymi.

BGŻ BNP Paribas obecnie prowadzi zaawansowane już testy Apple Pay i planują uruchomić je w trzecim kwartale 2018 roku (lipiec-wrzesień). Same testy opierają się o transakcje na rzeczywistych operacjach wykonywanych na testowych kartach powiązanych z różnymi Apple ID.

Ciekawostką jest to, że Apple testy zleciło szwajcarskiej firmie, a sama umowa z Apple w Irlandii ma ponad 50 stron i bank może ją albo przyjąć, albo odrzucić – Apple nie przewiduje możliwości negocjacji. Nie wiadomo obecnie też jak zakończenie fuzji BGŻ i Raiffeisena, planowana na koniec 2018 roku, wpłynie na samą implementację usługi w obu bankach – niepotwierdzone informacją mówią, że ten drugi prowadzi niezależne testy Apple Pay.

Nie spodziewam się, żeby wszystkie banki obecne w Polsce wprowadziły tę usługę do swojej oferty równocześnie. Ktoś niewątpliwie będzie pierwszy, ale do końca roku (prawie wszyscy) najwięksi gracze powinni już konkurować w tej niszy. Piszę to dlatego, że widziałem, że wielu osób planuje zmianę banku, jeśli ich nie będzie miał Apple Pay „od razu”. Zamiast decydować o tym, gdzie pójdziecie ze względu na tę usługę, to sugeruję jednak wybrać ten bank, który da Wam najwięcej korzyści finansowych i najlepiej spełnia Wasze oczekiwania.


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

ania napisał(a):

Ja zmieniłam platformę i płatności mobilne mam już od roku – nie żałuję :)

Speed napisał(a):

Niestety płatności na android nie są tak samo bezpieczne jak Apple Pay, gdyż nie autoryzuje się ich odciskiem palca lub skanem twarzy.

adam wozniak napisał(a):

Żeby zapłacić przy użyciu Google Pay, to muszę odblokować tel, a robię to odciskiem palca na moim Xiaomi Mi6 – są bezpieczne. Nieodblokowanym tel nie zapłacisz, przynajmniej nie w przypadku Xiaomi, nie wiem jak wygląda implementacja w Szajsungach itp.., ale zakładam że identycznie.

Speed napisał(a):

Jednak ciągle mniej bezpieczne :). W AP masz realnie ponowną weryfikację w chwili płacenia.

Kuba napisał(a):

Też posiadam mi6 i wystarczy wybudzić ekran, nie trzeba odblokowywać. Tak zresztą mówi samo Google

Ivan napisał(a):

Ja płacę przez aplikację PeoPay zbliżeniowo i muszę za każdym razem potwierdzić odciskiem palca i tak też się loguje.

Upss napisał(a):

„…wiele osób planuje zmianę banku, jeśli ich nie będzie miał Apple Pay „od razu””. Masakra.
@morid1n proponuję włączyć finanse & bezpieczeństwo do art. w imagazine z korzyścią dla wszystkich.

Jerzy B napisał(a):

Coś wiadomo o Ing Banku ? Aktualnie przesiadłem się z iphone 6 na Samsunga S8, korzystam z Google Pay, i faktycznie ten brak autoryzacji płatności jest trochę niepokojący, działa to jak naklejka z banku przyklejona na telefon, w przypadku karty ING jakbym płacił naklejką to aplikacja ING od razu informuje o płatności.

Henry napisał(a):

A oba PKO w tyle…

Szymon napisał(a):

PKO BP również dostanie w Q2 :)