iMagazine

Jak Apple Watch uratował jego użytkownikowi życie podczas próby samobójstwa

16/07/2018, 20:36 · · · 9

Temat samobójstwa jest w ogóle nie tylko smutny, ale bardzo tragiczny. Jak traumatyczne ktoś musi mieć przeżycia, żeby w ogóle rozważać taki scenariusz? Większość z nas zapewne nie jest w stanie zrozumieć co taka osoba czuje, ale użytkownik Reddita ender1946 wczoraj opisał swoje doświadczenia w tym zakresie.

Jak pisze ender1946, przed miesiącem zostawiła go jego narzeczona, z którą był od pięciu lat. Zdradza przy okazji ciekawostkę, że dwa lata temu, gdy oświadczał się jej, założył jej Apple Watcha na nadgarstek zamiast pierścionka na palec – takie miała życzenie. Wracając jednak do tematu… jego niedoszła żona przed tygodniem kupiła suknię ślubną, więc jej odejście było dla niego szokiem. Jeśli to mało, to zostawiła endera1946 dla swojego szefa, który z kolei zostawił swoją żonę dla niej. Przy okazji dowiedział się, że jego narzeczona zdradzała go wielokrotnie w trakcie trwania ich związku. Ender1946, jak można się domyślić, miał problemy z przetworzeniem tych wszystkich wydarzeń i emocji.

Dnia 7 lipca 2018 roku miał szczególnie zły dzień i spróbował popełnić samobójstwo poprzez powieszenie. Zbyt późno zrozumiał, co robi i jaką złą decyzję podjął. Telefon zostawił po drugiej stronie pokoju, ponieważ nie przewidział, że będzie go jeszcze potrzebował, ale szybko zorientował się, że ma na sobie Apple Watcha, więc wykorzystał jego funkcję SOS, aby zadzwonić po pomoc. Udało mu się stanąć na czubkach palców i zachować przytomność dopóki nie przyjechała policja. Ender1946 pisze, że gdyby nie Apple Watch, to nie byłoby go dzisiaj wśród żywych. Zdradza też, że obecnie znajduje się pod opieką terapeuty, stara się patrzeć na życie bardziej pozytywnie i czuje się szczęśliwy, że rodzina go wspiera.


Depresja i myśli samobójcze są poważnym tematem i spodziewam się, że nikt, kto nie przeżył prawdziwej depresji, nie zrozumie co taka osoba może czuć. Bardzo przykro czytać o takich sytuacjach, ale wspominam o niej dlatego, że Apple Watch (lub podobne urządzenie, z możliwością dzwonienia dla 112) może uratować nam życie, czy to w sytuacji, w której nie mamy dostępu do telefonu, czy podczas zagrożenia, kiedy nie mamy możliwości skorzystania z niego albo po prostu monitorując nasze tętno. Zresztą w zeszłym roku Apple puściło reklamę, w której osoby, które napisały do firmy listy ze swoimi doświadczeniami czytają je na głos…

Casey Bennett, który występuje od 1:35, miał wypadek samochodowy, z którego nie mógł się wydostać, a jego telefon wypadł przez szybę, więc zadzwonił po odpowiednie służby za pomocą Apple Watcha. Większość z nas prawdopodobnie nigdy nie wykorzysta go w tym zakresie, ale dobrze być gotowym na każdą ewentualność, dlatego należy:

  • skonfigurować odpowiednio „Hey Siri”, abyśmy mogli głosem powiedzieć „Hey Siri, call 112”,
  • mieć włączoną Siri i funkcję SOS w Apple Watcha.

Jak ustawić „Hey Siri”

  1. Należy wejść do aplikacji Ustawienia.
  2. Tam odszukać pozycję Siri i Wyszukiwanie / Siri & Search.
  3. Pozostaje włączyć trzy pierwsze opcje, zgodnie ze screenshotem.

Jak włączyć SOS

  1. Uruchomić aplikację Watch na iPhone’ie.
  2. Przejść do zakładki Ogólne → SOS.
  3. Włączyć pierwszą opcję.

Pamiętajcie też o wypełnieniu swojej Karty Medycznej w aplikacji Zdrowie!

Aplikacja Zdrowie w iOS 8 – Karta Medyczna

9

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


9
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
7 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
PawciuJacek OrlińskiApple BoyWojtek Pietrusiewiczdarekzaw Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
FMar
Gość
FMar

Sponsorowany bełkot. Facet 7 lipca chce popełnić samobójstwo, a 16 lipca jest już szczęśliwy…

darekzaw
Gość
darekzaw

Nie wiesz o czym piszesz, to nie zabieraj głosu. Nie mas pojęcia co koże z człowiekiem zrobić depresja i jak niewiele czasami potrzeba, żeby się z niej otrząsnąć. Pamiętam przysłowie „tonący brzytwy się chwyta”? W tym przypadku Apple Watch był tą brzytwą. Należy się cieszyć, że w ostatnim chwili chwycił tę brzytwę imarobiłmz niej użytek. Warto się się cieszyć, że został uratowany i szybko dochodzi do siebie a nie krytykować. Kolejne uratowane życie.

Apple Boy
Gość
Apple Boy

Przynajmniej oddała mu „smartwatch zaręczynowy”… :D

Co za debilny pomysł btw… technologia, która za kilka lat będzie przestarzała zamiast pierścionka z diamentem… widać, że dziewczyna potrafi tylko myśleć krótkoterminowo i nie jest materiałem na żonę.

Jacek Orliński
Użytkownik

Diamenty to dopiero debilny pomysł, wspieranie czyjegoś idiotycznego monopolu z sztucznie windowaną ceną kamyczka.

Pawciu
Gość
Pawciu

Trochę pożyjesz to zmienisz zdanie.