Koogeek O1EU – HomeKitowa listwa zasilająca
Koogeek już kilka razy pozytywnie mnie zaskoczył swoimi produktami. Ich akcesoria działające z HomeKit testuję regularnie w iMagazine i jeszcze ani razu nie trafiłem na coś słabego.
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 09/2018
Teraz trafił do mnie produkt, na który czekałem bardzo długo. Urządzenie genialne w swojej prostocie i ogólnym pomyśle. Jak to powiedział redakcyjny kolega Krzysiek Kołacz: „Jest to najprostszy i najtańszy sposób na wejście w świat HomeKit”.
Teraz trafił do mnie produkt, na który czekałem bardzo długo. Urządzenie genialne w swojej prostocie i ogólnym pomyśle. Jak to powiedział redakcyjny kolega Krzysiek Kołacz: „Jest to najprostszy i najtańszy sposób na wejście w świat HomeKit”.
Koogeek O1EU to listwa zasilająca, która ma gniazdka sterowane z HomeKit. Listwa ma kabel o długości 1,5 m, na którego końcu mamy trzy oddzielnie, sterowane z HomeKit gniazdka oraz trzy porty USB, które niestety nie są sterowane. Listwa jest w kolorze białym i jest trochę większa niż standardowe. To dlatego, że nad każdym gniazdkiem mamy przycisk do ręcznego uruchomienia gniazdka oraz diodę sygnalizująca działanie każdego z gniazdek. Na dole znajdują się gumowe nóżki, które skutecznie zapobiegają przesuwaniu, gdy leży ona na podłodze. Całość wykonana ze świetnej jakości plastiku z bardzo fajnym kablem. Do wykonania nie ma się jak przyczepić.
Całość wykonana ze świetnej jakości plastiku z bardzo fajnym kablem. Do wykonania nie ma się jak przyczepić.
Same gniazda są standardzie Typ F i pozwalają na podłączenie urządzeń o mocy maksymalnie 3000 W. Pewnie nie zdajacie sobie nawet sprawy, że w Europie używamy dwóch różnych typów gniazdek, Typ E i Typ F, a one nie są wcale takie same. Typ E to gniazdo z dwoma otworami (na przewód fazowy i neutralny) oraz jednym bolcem umieszczonym pomiędzy nimi na przewód uziemienia ochronnego. Typ ten stosuje właśnie w Polsce oraz we Francji, w Belgii, w Czechach i na Słowacji. Typ F zaś to tzw. niemieckie gniazdko. To gniazdo z dwoma otworami oraz umieszczonymi po bokach sprężynującymi blaszkami dla uziemienia ochronnego. Gniazda te są używane w Niemczech i reszcie Europy, a także w niektórych krajach pozaeuropejskich.
Czy jednak powinniśmy się tym przejmować? W większości przypadków nie. To dlatego, że większość producentów stosuje w swoich urządzeniach wtyczki zgodne z oboma standardami. W najgorszym przypadku nie będziemy mieli uziemienia, co w przypadku większości elektroniki nie jest dużym problemem, do czasu, kiedy nie przydarzy nam się gwałtowna burza.
Oczywiście na takie zdarzenia listwę wyposażono w komplet zabezpieczeń. Mamy zabezpieczenie przed zwarciem, ochronę przed wysokim napięciem, zabezpieczenie przed przegrzaniem, ochronę przed przepięciami i ochronę przed zbyt dużym poborem mocy. Nie miałem ich okazji niestety – bądź na szczęście – przetestować, pozostaje mi ufać, że skoro została dopuszczona do sprzedaży w Europie, to znaczy, że spełnia wszystkie normy.
Mamy też trzy gniazda USB, jak wspomniałem, nie są one sterowane z HomeKit, ale pozwalają naładować każde iUrządzenie. Dwa porty dają prąd o natężeniu 1 A, a trzeci 2.1 A. Ten ostatni sprawdzi się przy ładowaniu iPada, z czym radzi sobie całkiem dobrze.
Listwa doda się do HomeKit jako trzy niezależne gniazdka, każde sterowane oddzielnie.
Samo dodawanie listwy do HomeKit to oczywiście bajka. Na spodzie oraz w instrukcji mamy kod dodawania i wystarczy go zeskanować w aplikacji Dom. Listwa doda się do HomeKit jako trzy niezależne gniazdka, każde sterowane oddzielnie. Jedynym problemem, na jaki możecie natrafić, jest obsługa połączeń Wi-Fi – działa jedynie w paśmie 2,4 GHz. Jeśli Wasza sieć działa tylko w paśmie 5 GHz, to nie podłączycie listwy do swojego domu. To może być spore ograniczenie, choć z drugiej strony większość domowych routerów pozwala na stworzenie dwóch sieci dla obydwu częstotliwości. Za to połączenie przez Wi-Fi, a nie Bluetooth powoduje, że listwa w HomeKit działa zdecydowanie szybciej. Naciśnięcie przycisku w aplikacji praktycznie bez opóźnienia przenosi się na fizyczne włączenie lub wyłączenie danego gniazdka.
Połączenie przez Wi-Fi, a nie Bluetooth powoduje, że listwa z poziomu HomeKit działa zdecydowanie szybciej. Naciśnięcie przycisku w aplikacji praktycznie bez opóźnienia przenosi się na fizyczne włączenie lub wyłączenie danego gniazdka.
Teraz znów muszę ponarzekać na HomeKit, listwą możemy sterować z natywnej aplikacji Dom lub każdej innej napisanej dla HomeKit. Jeśli jednak chcemy skorzystać z dodatkowej funkcji, jaką jest monitorowanie poboru mocy, to musimy się udać do aplikacji od firmy Koogeek – ta na szczęście jest całkiem udana. Jeśli chodzi o pobór mocy, możemy zobaczyć ten aktualny, ale też w ujęciu dziennym lub miesięcznym. To może się przydać. Appka od producenta pozwala także na zrobienie aktualizacji softu w tym przedłużaczu z rozgałęziaczem. Robiliście kiedyś aktualizację softu w przedłużaczu? Ja już tak!
Oczywiście, jak w przypadku wszystkich urządzeń HomeKit, aby mieć dostęp do nich spoza domu lub mieć możliwość automatyzacji w domu, trzeba mieć Apple TV lub iPada jako domowy hub. Taki urok HomeKit.
Po dwóch tygodniach z listwą uważam, że to produkt idealny.
Po dwóch tygodniach z listwą uważam, że to produkt idealny. Po pierwsze niezawodny, raz podłączony ponad dwa tygodnie temu działa sprawnie cały czas, a nie zawsze z urządzeniami HomeKit tak jest. Po drugie przydatny, każdy w domu ma taką listwę, teraz mamy jej wersję smart. Możemy podłączyć lampkę, wentylator i żelazko. Wszystkim sterować zdalnie i monitorować pobór mocy, przy okazji ładując iPada. Po trzecie świetnie wykonany i po czwarte tani, bo kosztuje 299 złotych, a w promocji nawet 249 złotych. Co mogę powiedzieć – ocena iMagazine 6/6 i mocny kandydat do gadżetu roku iMagazine 2018.
Sprzęt do testów użyczył dystrybutor mobidick.pl.
Komentarze: 6
“W najgorszym przypadku nie będziemy mieli uziemienia, co w przypadku większości elektroniki nie jest dużym problemem, do czasu, kiedy nie przydarzy nam się gwałtowna burza.”
A co ma burza do uziemienia gniazda 🤔? W trakcie burzy bardziej interesuje mnie skuteczna ochronna przeciwprzepięciowa. Uziemienie gniazd służy ochronnie przeciwporażeniowej.
Kurła, gdzie ta promocja za 249zł? Brałbym, 300 już boli trochę bardziej
dołączam do pytania
W pre-order była. W lipcu ;)
Bez problemu za 240 kupiłem na Amazonie kilka dni temu. Z darmową wysyłką
Czekałem na coś takiego ale póki co wybrałem system Hue PHilipsa i do niego 2 gniazdka… Ale nie wiem czy to współpracuje z Home – ja używam appki na iOS nieapplowej.
Tutaj niestety widzę jeden problem który często mnie spotyka – wtyczka potrafiąca zablokować dwa gniazdka. Świetnym rozwiązaniem są listwy w których każde gniazdko jest oddzielnym kawałkiem takiej “łamanej” listwy – co nie zmienia faktu że opisany sprzęt jest fajny:
https://amperlux.pl/dpm-filtr-listwa-przepieciowa-6-gniazdowa-1-5m.html