iMagazine

Koogeek O1EU – HomeKitowa listwa zasilająca

03/10/2018, 12:07 · · · 6

Koogeek już kilka razy pozytywnie mnie zaskoczył swoimi produktami. Ich akcesoria działające z HomeKit testuję regularnie w iMagazine i jeszcze ani razu nie trafiłem na coś słabego.


Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 09/2018


Teraz trafił do mnie produkt, na który czekałem bardzo długo. Urządzenie genialne w swojej prostocie i ogólnym pomyśle. Jak to powiedział redakcyjny kolega Krzysiek Kołacz: „Jest to najprostszy i najtańszy sposób na wejście w świat HomeKit”.

Teraz trafił do mnie produkt, na który czekałem bardzo długo. Urządzenie genialne w swojej prostocie i ogólnym pomyśle. Jak to powiedział redakcyjny kolega Krzysiek Kołacz:  „Jest to najprostszy i najtańszy sposób na wejście w świat HomeKit”.

Koogeek O1EU to listwa zasilająca, która ma gniazdka sterowane z HomeKit. Listwa ma kabel o długości 1,5 m, na którego końcu mamy trzy oddzielnie, sterowane z HomeKit gniazdka oraz trzy porty USB, które niestety nie są sterowane. Listwa jest w kolorze białym i jest trochę większa niż standardowe. To dlatego, że nad każdym gniazdkiem mamy przycisk do ręcznego uruchomienia gniazdka oraz diodę sygnalizująca działanie każdego z gniazdek. Na dole znajdują się gumowe nóżki, które skutecznie zapobiegają przesuwaniu, gdy leży ona na podłodze. Całość wykonana ze świetnej jakości plastiku z bardzo fajnym kablem. Do wykonania nie ma się jak przyczepić.

Całość wykonana ze świetnej jakości plastiku z bardzo fajnym kablem. Do wykonania nie ma się jak przyczepić.

Same gniazda są standardzie Typ F i pozwalają na podłączenie urządzeń o mocy maksymalnie 3000 W. Pewnie nie zdajacie sobie nawet sprawy, że w Europie używamy dwóch różnych typów gniazdek, Typ E i Typ F, a one nie są wcale takie same. Typ E to gniazdo z dwoma otworami (na przewód fazowy i neutralny) oraz jednym bolcem umieszczonym pomiędzy nimi na przewód uziemienia ochronnego. Typ ten stosuje właśnie w Polsce oraz we Francji, w Belgii, w Czechach i na Słowacji. Typ F zaś to tzw. niemieckie gniazdko. To gniazdo z dwoma otworami oraz umieszczonymi po bokach sprężynującymi blaszkami dla uziemienia ochronnego. Gniazda te są używane w Niemczech i reszcie Europy, a także w niektórych krajach pozaeuropejskich.

Czy jednak powinniśmy się tym przejmować? W większości przypadków nie. To dlatego, że większość producentów stosuje w swoich urządzeniach wtyczki zgodne z oboma standardami. W najgorszym przypadku nie będziemy mieli uziemienia, co w przypadku większości elektroniki nie jest dużym problemem, do czasu, kiedy nie przydarzy nam się gwałtowna burza.

Oczywiście na takie zdarzenia listwę wyposażono w komplet zabezpieczeń. Mamy zabezpieczenie przed zwarciem, ochronę przed wysokim napięciem, zabezpieczenie przed przegrzaniem, ochronę przed przepięciami i ochronę przed zbyt dużym poborem mocy. Nie miałem ich okazji niestety – bądź na szczęście – przetestować, pozostaje mi ufać, że skoro została dopuszczona do sprzedaży w Europie, to znaczy, że spełnia wszystkie normy.

Mamy też trzy gniazda USB, jak wspomniałem, nie są one sterowane z HomeKit, ale pozwalają naładować każde iUrządzenie. Dwa porty dają prąd o natężeniu 1 A, a trzeci 2.1 A. Ten ostatni sprawdzi się przy ładowaniu iPada, z czym radzi sobie całkiem dobrze.

Listwa doda się do HomeKit jako trzy niezależne gniazdka, każde sterowane oddzielnie.

Samo dodawanie listwy do HomeKit to oczywiście bajka. Na spodzie oraz w instrukcji mamy kod dodawania i wystarczy go zeskanować w aplikacji Dom. Listwa doda się do HomeKit jako trzy niezależne gniazdka, każde sterowane oddzielnie. Jedynym problemem, na jaki możecie natrafić, jest obsługa połączeń Wi-Fi – działa jedynie w paśmie 2,4 GHz. Jeśli Wasza sieć działa tylko w paśmie 5 GHz, to nie podłączycie listwy do swojego domu. To może być spore ograniczenie, choć z drugiej strony większość domowych routerów pozwala na stworzenie dwóch sieci dla obydwu częstotliwości. Za to połączenie przez Wi-Fi, a nie Bluetooth powoduje, że listwa w HomeKit działa zdecydowanie szybciej. Naciśnięcie przycisku w aplikacji praktycznie bez opóźnienia przenosi się na fizyczne włączenie lub wyłączenie danego gniazdka.

Połączenie przez Wi-Fi, a nie Bluetooth powoduje, że listwa z poziomu HomeKit działa zdecydowanie szybciej. Naciśnięcie przycisku w aplikacji praktycznie bez opóźnienia przenosi się na fizyczne włączenie lub wyłączenie danego gniazdka.

Teraz znów muszę ponarzekać na HomeKit, listwą możemy sterować z natywnej aplikacji Dom lub każdej innej napisanej dla HomeKit. Jeśli jednak chcemy skorzystać z dodatkowej funkcji, jaką jest monitorowanie poboru mocy, to musimy się udać do aplikacji od firmy Koogeek – ta na szczęście jest całkiem udana. Jeśli chodzi o pobór mocy, możemy zobaczyć ten aktualny, ale też w ujęciu dziennym lub miesięcznym. To może się przydać. Appka od producenta pozwala także na zrobienie aktualizacji softu w tym przedłużaczu z rozgałęziaczem. Robiliście kiedyś aktualizację softu w przedłużaczu? Ja już tak!

Oczywiście, jak w przypadku wszystkich urządzeń HomeKit, aby mieć dostęp do nich spoza domu lub mieć możliwość automatyzacji w domu, trzeba mieć Apple TV lub iPada jako domowy hub. Taki urok HomeKit.

Po dwóch tygodniach z listwą uważam, że to produkt idealny.

Po dwóch tygodniach z listwą uważam, że to produkt idealny. Po pierwsze niezawodny, raz podłączony ponad dwa tygodnie temu działa sprawnie cały czas, a nie zawsze z urządzeniami HomeKit tak jest. Po drugie przydatny, każdy w domu ma taką listwę, teraz mamy jej wersję smart. Możemy podłączyć lampkę, wentylator i żelazko. Wszystkim sterować zdalnie i monitorować pobór mocy, przy okazji ładując iPada. Po trzecie świetnie wykonany i po czwarte tani, bo kosztuje 299 złotych, a w promocji nawet 249 złotych. Co mogę powiedzieć – ocena iMagazine 6/6 i mocny kandydat do gadżetu roku iMagazine 2018.

Sprzęt do testów użyczył dystrybutor mobidick.pl.


Ocena iMagazine: 6/6 6/6

6

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Mariuszw.p.MarcinespressomanJanusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
KBA
Gość
KBA

„W najgorszym przypadku nie będziemy mieli uziemienia, co w przypadku większości elektroniki nie jest dużym problemem, do czasu, kiedy nie przydarzy nam się gwałtowna burza.”
A co ma burza do uziemienia gniazda 🤔? W trakcie burzy bardziej interesuje mnie skuteczna ochronna przeciwprzepięciowa. Uziemienie gniazd służy ochronnie przeciwporażeniowej.

Janusz
Gość
Janusz

Kurła, gdzie ta promocja za 249zł? Brałbym, 300 już boli trochę bardziej

espressoman
Użytkownik

dołączam do pytania

Marcin
Gość
Marcin

W pre-order była. W lipcu ;)

Mariusz
Gość
Mariusz

Bez problemu za 240 kupiłem na Amazonie kilka dni temu. Z darmową wysyłką

w.p.
Gość
w.p.

Czekałem na coś takiego ale póki co wybrałem system Hue PHilipsa i do niego 2 gniazdka… Ale nie wiem czy to współpracuje z Home – ja używam appki na iOS nieapplowej.
Tutaj niestety widzę jeden problem który często mnie spotyka – wtyczka potrafiąca zablokować dwa gniazdka. Świetnym rozwiązaniem są listwy w których każde gniazdko jest oddzielnym kawałkiem takiej „łamanej” listwy – co nie zmienia faktu że opisany sprzęt jest fajny:
https://amperlux.pl/dpm-filtr-listwa-przepieciowa-6-gniazdowa-1-5m.html