iMagazine

iSH dla iOS – emulator Terminala dla iPhone’a i iPada

03/12/2018, 10:44 · · · 2

iPad pozwala na wiele rzeczy, ale czasami potrzebuję mieć dostęp do Terminala i narzędzi, których nie ma w formie aplikacji (chociaż wiele z nich pojawia się coraz częściej dla Shortcuts). Dla przykładu, rok temu pisałem o aplikacji youtube-dl, która wbrew swojej nazwie, nie służy tylko do pobierania wideo z YouTube’a, ale praktycznie z dowolnego URL-a, jaki mu zapodacie. No więc, iSH dla iOS rozwiązuje dla mnie ten problem…

iSH dla iOS

Niestety, Apple nie pozwala nam dobrać się do Terminala iOS-owego (do tego potrzebny jest jailbreak), więc Theodore Dubois musi go emulować. Bzdura kompletna, ale to działa. Na powyższym przykładzie widać jak instaluję ffmpeg i youtube-dl oraz wybieram sobie film z YouTube’a do pobrania lokalnie.

Plik wideo pobiera się bez problemów, ale jeszcze są problemy z pobraniem samego audio i jego konwersją za pomocą ffmpeg. Bawiłem się tym chwilę, ale w końcu poddałem się, bo nie mam dzisiaj czasu na dochodzenie. Nie zmienia to faktu, że wszystko pięknie się pobiera i mamy dostęp do swoich plików poprzez odpowiedni Document Picker w aplikacji Files/Pliki.

iSH jest obecnie otwartą betą, do której możecie się zapisać poprzez TestFlight. Niestety, jest obecnie pełna, ale autor raz na 1-2 dni wywala osoby, które się zapisały, ale nie zainstalowały aplikacji, dzięki czemu regularnie zwalniane są miejsca na nowych chętnych. W moim przypadku czekałem 1 dzień – po prostu sprawdzajcie linka 1-2 razy dziennie, aż zaskoczy.


iOS ma już 8 lat, a nadal brakuje mu wielu podstawowych rzeczy, co częściowo wynika ze stosunkowo mało wymagających użytkowników, co z kolei powoduje, że deweloperom nie opłaca się przenosić swoich aplikacji na tę platformę, a częściowo z ograniczeń narzuconych przez Apple’a. Dla przykładu, makr w Excelu nie ma nie dlatego, że tak sobie ubzdurał Microsoft, tylko dlatego, że iOS Guidelines tego zabraniają. Nadszedł najwyższy czas, aby trochę całość otworzyć, być może za pomocą suwaka „działasz na własną odpowiedzialność i nie przychodź do nas po support”, a być może za pomocą pozytywnego wyroku Sądu Nawyższego USA.

2

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
WaldekUppsss Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Uppsss
Gość
Uppsss

” …stosunkowo mało wymagających użytkowników”, mogłeś napisać, że z deb*. Apple nauczyło ich powtarzać jak mantrę „łatwy i bezpieczny system”, a reszta która chce więcej, męczy się patrząc na rozwiązania konkurencji.

Waldek
Gość
Waldek

Sprawdź wersję youtube-dl; może to jakaś stara paczka? Osobiście proponuję instalację poprzez pip lub pobranie bezpośrednio skryptu z yt-dl.org. Wersja 2018.12.03 w Termux na Androidzie pobrała plik MP3 bez problemu.