iSH dla iOS – emulator Terminala dla iPhone’a i iPada

03/12/2018, 10:44 · · · 4

iPad pozwala na wiele rzeczy, ale czasami potrzebuję mieć dostęp do Terminala i narzędzi, których nie ma w formie aplikacji (chociaż wiele z nich pojawia się coraz częściej dla Shortcuts). Dla przykładu, rok temu pisałem o aplikacji youtube-dl, która wbrew swojej nazwie, nie służy tylko do pobierania wideo z YouTube’a, ale praktycznie z dowolnego URL-a, jaki mu zapodacie. No więc, iSH dla iOS rozwiązuje dla mnie ten problem…

iSH dla iOS

Niestety, Apple nie pozwala nam dobrać się do Terminala iOS-owego (do tego potrzebny jest jailbreak), więc Theodore Dubois musi go emulować. Bzdura kompletna, ale to działa. Na powyższym przykładzie widać jak instaluję ffmpegyoutube-dl oraz wybieram sobie film z YouTube’a do pobrania lokalnie.

Plik wideo pobiera się bez problemów, ale jeszcze są problemy z pobraniem samego audio i jego konwersją za pomocą ffmpeg. Bawiłem się tym chwilę, ale w końcu poddałem się, bo nie mam dzisiaj czasu na dochodzenie. Nie zmienia to faktu, że wszystko pięknie się pobiera i mamy dostęp do swoich plików poprzez odpowiedni Document Picker w aplikacji Files/Pliki.

iSH jest obecnie otwartą betą, do której możecie się zapisać poprzez TestFlight. Niestety, jest obecnie pełna, ale autor raz na 1-2 dni wywala osoby, które się zapisały, ale nie zainstalowały aplikacji, dzięki czemu regularnie zwalniane są miejsca na nowych chętnych. W moim przypadku czekałem 1 dzień – po prostu sprawdzajcie linka 1-2 razy dziennie, aż zaskoczy.


iOS ma już 8 lat, a nadal brakuje mu wielu podstawowych rzeczy, co częściowo wynika ze stosunkowo mało wymagających użytkowników, co z kolei powoduje, że deweloperom nie opłaca się przenosić swoich aplikacji na tę platformę, a częściowo z ograniczeń narzuconych przez Apple’a. Dla przykładu, makr w Excelu nie ma nie dlatego, że tak sobie ubzdurał Microsoft, tylko dlatego, że iOS Guidelines tego zabraniają. Nadszedł najwyższy czas, aby trochę całość otworzyć, być może za pomocą suwaka „działasz na własną odpowiedzialność i nie przychodź do nas po support”, a być może za pomocą pozytywnego wyroku Sądu Nawyższego USA.4

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.