iMagazine

Najbliższe plany dla modyfikacji moich klawiatur

11/03/2019, 13:35 · · · 3

Jak wiecie, dałem się wciągnąć w nieskończoną otchłań świata klawiatur mechanicznych. Obecnie mam dwie – Massdropa ALTVortexa Race 3 – z których korzystam naprzemiennie. W najbliższym czasie planuję jednak je zmodyfikować…

Jak już pisałem, nie jestem do końca zadowolony z przełączników w Race 3, ponieważ ten pod klawiszem Spacji jest za lekki. W związku z tym postanowiłem wymienić tylko ten jeden przełącznik, abym nie aktywował ją niechcący. W międzyczasie jednak dojechał ALT, który ma przełączniki, które nie są lutowane i można je w prosty sposób wymienić. To mnie zachęciło do eksperymentowania na niej i dlatego kilka dni temu zamówiłem sporą ilość przełączników Gateron Yellow, przez wielu uważanych za jedne z najlepszych w swojej kategorii. Są to liniowe przełączniki, plasujące się pomiędzy Cherry MX Red i Cherry MX Black (lub ich odpowiednikami od Gaterona, również Red i Black), a pracują jak demonstruje wykres poniżej…

Jak widać, wymagają większej siły nacisku aby rozpocząć wciskanie przycisku, ale kończą się na takiej samej sile, jakiej wymagają liniowe Red-y. Nie miałem żadnych doświadczeń z tymi przełącznikami, ale zakładam, że powinny przypaść mi do gustu, na podstawie moich historycznych doświadczeń. Jeśli tak się rzeczywiście stanie, na podstawie testów w Massdropie ALT, to następnie zabiorę się za wylutowanie wszystkich MX Speed Silverów z Vortexa Race 3 i zastąpię je Gateronami.

To jednak nie koniec, bo przy okazji wezmę się za poprawę pracy i brzmienia stabilizatorów w Massdropie ALT. Niestety, te fabryczne nie są nasmarowane niczym, więc grzechoczą (Vortex smaruje swoje stabilizatory fabrycznie, dzięki czemu są ciche). Procedura jest dosyć prosta, bo wystarczy je wyjąć, rozmontować i nasmarować odpowiednimi smarami, a całą procedurę można znaleźć na filmach w internecie. Nie będę bawił się w sam „band-aid mod”, bo ponoć nadmiernie zmiękcza te klawisze. Na deser jeszcze planuję znaleźć cienką gąbkę, aby wypełnić pustą przestrzeń obudowy na klawiaturę, aby zmniejszyć rezonans powodowany stukaniem klawiszy – tak po prawdzie, to go nie słyszę, ale skoro jednak będzie otwarta, to czemu nie?

Jeśli macie jeszcze jakieś fajne sugestie lub pomysły, to koniecznie dajcie znać. Od razu podpowiem, że już rozważałem inne przełączniki (typu tactile lub twardsze liniowe, np. MX/Gateron Black) pod modyfikatory, ale ostatecznie zrezygnowałem z tego pomysłu, przynajmniej na teraz.

3

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
BartłomiejWojtek PietrusiewiczSebastian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sebastian
Gość
Sebastian

Ja mam w swojej klawiaturze Cherry MX Brown . Za każdym razem jak wracam z Race 3 na klawiatury od Thinkpada jestem zaskoczony ja twarde one są (choć bardzo wygodne do pisania). Nie mam takich problemów ze spacją jak Ty wiec nie kusi mnie żadne kombinowanie z przełącznikami (na razie).
Natomiast mechaniczna klawiatura sprawiła, że chcę pisać bardziej poprawnie używając wszystkich palców.

Wojtek Pietrusiewicz
Gość
Wojtek Pietrusiewicz

Sporo kursów online jest w tym temacie, darmowych, z ćwiczeniami.

Bartłomiej
Gość
Bartłomiej

Może jakieś sprytne makra (myślę tutaj zwłaszcza o ALT, chociaż Race też ma całkiem fajne możliwości nagrywania)?

Ja w swoim Pok3r wstukałem kilka często używanych funkcji (zwłaszcza do zrzucania zawartości zmiennych do logu).