Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu iPad jako notebook – doświadczenia i życzenia

iPad jako notebook – doświadczenia i życzenia

50
Dodane: 5 lat temu

Codziennie spędzam kilka godzin na iPadzie, wykorzystując go do najprzeróżniejszych zadań. Apple, od paru lat, reklamuje iPada jako urządzenie, które może zastąpić nam tradycyjny komputer, np. laptopa. Problem z tym jest taki, że od lat potrafiłem za jego pomocą wykonać około 90% swoich zadań i niewiele się w tej kwestii zmieniało. Być może będzie lepiej na jesieni, wraz z debiutem iPadOS 13. Tymczasem…

Swojego MacBooka Pro z 2014 roku wymieniłem na model z 2016 roku z powodu ekranu i nie żałuję tej decyzji, chociaż szczęśliwy też nie jestem. Problem mam z jego innymi elementami – czasem pracy na baterii przy bardziej wymagających czynnościach oraz klawiaturą (szykuję się do ponownego odesłania go do serwisu, bo wymieniona zaczyna szwankować). Jednocześnie iPad Pro ma znakomity ekran i jest znacznie bardziej poręczny, więc przez te wszystkie lata starałem się to wykorzystać maksymalnie. Niestety, były przeszkody. Pierwszą jest konieczność sięgania ręką do ekranu – nie jest to wygodne. iPadOS 13 będzie wspierał myszki i trackpady, więc liczę, że to się szybko poprawi (jeszcze nie testowałem tej funkcji dogłębnie). Większym problemem są jednak same klawiatury. Gdy coś piszę, to lubię mieć komputer na kolanach – sytuacja, w której laptop/notebook odnajduje się wzorowo. Niestety, na obecną chwilę iPada można w ten sposób wykorzystywać jedynie mając Smart Keyboard Folio (mówię konkretnie na przykładzie mojego iPada Pro 11”), klawiaturę Brydge Pro lub coś w stylu Origami Workstation lub Studio Neat Canopy. To zapewne problem pierwszego świata, ale żadne z tych rozwiązań mi nie odpowiada i finalnie zawsze wracałem do MacBooka, bo było mi po prostu wygodniej. Wytłumaczenie wszystkie niuansów zajęłoby mi zbyt dużo czasu, więc podpowiem jedynie, że Brydge ma słabą klawiaturę, Canopy powoduje, że iPad ociera się o klawiaturę, a Origami Workstation nie jest wystarczająco stabilne z nowymi iPadami Pro. Do tego dochodzi oczywiście fakt, że poddałem się w kwestii prawego klawisza Option/Alt – muszę go mieć obok Spacji, zamiast Cmd, bo inaczej popełniam zbyt wiele błędów.

W zeszłym roku kupiłem sobie stojak do iPada, który przypomina konstrukcją iMaca. Nie wykorzystuję go zbyt często, ponieważ jest on jednak przeznaczony do stawiania na biurku, ale od jakiegoś czasu testuję stawianie go na stoliku obok kanapy. Podłączam do niego moją ulubioną klawiaturę mechaniczną, która spoczywa na moich kolanach i dzięki temu mam możliwość łączenia przyjemności korzystania z iPada z przyjemnością pisania na klawiaturze mechanicznej, którą sam zbudowałem. Niestety, ekran nie stoi na wprost przed moimi oczami, więc nie jest to specjalnie ergonomiczne rozwiązanie. Są co prawa stojaki podłogowe z wysięgnikami, dzięki czemu iPad wisiałby przed moją twarzą, w dokładnie takim ustawieniu, w jakim bym chciał, ale nadal nie rozwiązuje to problemu konieczności dotykania ekranu i przy okazji wprowadza nowy mebel do mieszkania. Widziałem już kilka klawiatur z wbudowanym TrackPointem (ten sutek między klawiszami, obecny od lat w ThinkPadach), ale nie są to jeszcze dopracowane konstrukcje. Najprościej (!!!) byłoby stworzyć obudowę, przypominającą pokrywę MacBooków i zawierającą programowalną mechaniczną klawiaturę, aby móc do niej włożyć Magic Trackpada… Jak się okazuje, ktoś już coś takiego robi.

Niestety, nie jest to idealne rozwiązanie, bo iPadOS nie pozwoli mi na zamianę miejscami prawego Option z Cmd, ale to chociaż początek. Znalazłem też potencjalne rozwiązanie pozbycia się kabla pomiędzy klawiaturą a iPadem. Pierwszym jest klawiatura HHKB z wymienionym kontrolerem na customowy Hasu, dzięki czemu zyskuje możliwość łączenia się po Bluetooth, a drugim jest nowa klawiatura Vortexa – model Tab75 – która nie jest co prawda programowalna za pomocą QMK, ale można ją skonfigurować pod swoje potrzeby w stopniu satysfakcjonującym. To wszystko jednak półśrodki, więc wysłałem zapytanie do ludzi, którzy specjalizują się w projektowaniu i budowaniu customowych klawiatur – ciekawy jestem czy i co odpowiedzą.

Wracając jednak do rzeczywistości…

Najgorsze dla mnie jest to, że Microsoftu już ten problem rozwiązał za pomocą wbudowanego stojaka w Surface Pro oraz ich klawiaturą Type Cover, która zawiera touchpada. Gdyby iPad miał obie te cechy, to nie musiałbym kombinować. Tak, wiem. Nie jestem typowym userem. To wszystko jest o tyle irytujące, że o ile uwielbiam korzystanie z iPada, ale nie jest on obecnie w stanie dostosować się do wszystkich moich potrzeb dokładnie tak, jakbym tego chciał.

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 50

Kurcze chciałbym, ale do obudowy Doro67 nie zmieszczę baterii – za mało miejsca – a customowej nikt mi raczej nie zrobi w liczbie sztuk 1.

PS. Więcej info o tym buildzie masz?

Obudowę customową możesz zrobić w technologi druku 3d sls ale niestety nie jest to tania zabawa – w okolicach 1000 zł za sztukę.
Bulid jest mój więc owszem – Obudowę znasz – Tina-c, ja zastosowałem Alps Orange, pcb to https://kprepublic.com/blogs/news/xd64-new-pcb-available-now więc można też zastosować switche MX. Największy problem jest z modułem bluetooth który obecnie jest nie do kupienia. Mi udało się kupić ostatnią sztukę. Pisałem do gościa który to robił ale niestety nie odpowiada. Jak wrócę do domu to podeślę Ci zdjęcie modułu.

Chrzanić PCB! Daj info o module BT i baterii lepiej, oraz jak to wewnętrznie spiąłeś, że nie podpinasz się do USB zewnętrznego.

eXpress Keyboard Platform jest genialny w swojej prostocie. Tak prosty, że aż dziwię się, że nie jest udostępniony jako plik do wydrukowania na drukarce 3D.

Ciekawe jakie trzeba by dołożyć zawiasy aby to się wszystko trzymało razem – te w Brydge Pro mi się niezbyt podobają.

Mają jakiś patent na niego, ale nie patrzyłem na szczegóły. Na dole strony info.

Ja przyznam, nie jestem w stanie nic “produkować” na tablecie. Konsumpcja treści tak i to tyle.

Może jestem już za stary, za wygodny, albo najzwyczajniej w świecie szkoda mi czasu energi i poniędzy.

Raz byłem zmuszony pracować na ipad (macbook w serwisie), dobrze, że mam to już za sobą :)

Mając macbooka, swoje przyzywczajenie itp. Walka z kompletowaniem wszystkich gażetów (co w sumie sprowadza się do robienia z tabletu laptopa), walka z przyzwyczajeniami, klawiszami skrótami itp. Pytanie czy ma to sens i uzasadnienie?

Ja dla siebie nie znalazłem.

Ciekawe. Nie widzę jedynie jak iPad się trzyma etui. Na wcisk chyba.

Tak. Ipad jest wciskany ,ale wygląda to na stabilną opcję:)

Bardziej martwi mnie że chciałbym to ściągać często bo ciężkie.

Na filmiku reklamowym widać ,że iPad jest wkładany w case zintegrowany z całością, więc jest stabilny jako całość.

Mistrz. Nareszcie ktoś normalny kto poza podstawowym użytkowaniem iPada do otwierania przeglądarki oczekuje od tego urządzenia czegoś więcej skoro płaci za niego około 5 tys zł bo tyle kosztuje iPad 11 z 256 GB dysku. Sam przeszedłem z Windowsa i Androida na urządzenia od Apple. Jestem w dużym stopniu zawiedziony. MacBooka używam codziennie ale nie ma żadnych zalet w stosunku do poczciwego Fujitsu z 2014r na i7 i 16GB RAM z 1Tb SSD. Ma mniejszy dysk i w zakupie był droższy o 40%. Pewnie ma lepszy trackpad z gestami (te były też w Fujitsu ale co prawda nie tak rozbudowwne) i ładniej wygląda ale co do niezawodność jego systemy mam duże obiekcje (osobny temat). Podobnie jest z iPhonem (kilkukrotnie resetowanie, strata danych, ponowne wpisywanie haseł bo serwis poradził czyszczenie a okazał się padnięty mikrofon przedni) ale to inna bajka. Co do iPada ma wiele zalet. Jednak brak myszy (ta w nowym systemie w postaci wielkiego kółka raczej będzie to padaka), brak możliwości otwierania systemu plików (obecny stan rzeczy mnie nie satysfakcjonuje) i katalogów jak na Windows (tam TotalComander nie miał sobie równych) dają o sobie znać. Chcesz otworzyć film na karcie pamięci lub dysku zewnętrznym. Nie działa. Podobnie z plikami Word, Excel, pdf. Książki do czytania kupione legalnie w księgarni zapisane www chmurze nie da się otworzyć (tu aplikacja innej firmy rozwiąże temat). Podpinasz do monitora to rozdzielczość masz jak w TV kineskopowym bo nie da się zrobić 16:9. Chcesz otworzyć dwa pliki na dysku Google. Zapomnij bo działa tylko jeden i a każdym razem otwierasz kolejny a obecnie używany się zamyka (to ma się też ponoć zmienić w nowym systemie jesienią w trybie wielozadaniowym). Miałem dokupić zegarek ale chyba dam sobie spokój i wrócę na złą stronę mocy. Jak nie obrabiasz Video i nie jesteś grafikiem lub fotografem to ten cały eko system to pic na wodę. To samo daje Google, one drive czy Dropbox (ten jest najdroższy). Do prac biurowych tzn otwarte trzy przeglądarki (na podpiętych dwóch monitorach) i każda po kilka lub kilkanaście kart to MacBook a dokładniej jego system jest w praktyce mniej wydajny niż Windows na laptopie o podobnych parametrach. Moim skromnym zdaniem po kilku miesiącach użytkowania iPada, MacBooka i kilku latach iPhona.

w ipadOS w koncu jest syustem plikow taki normalny.
Mozesz podlaczyc dysk, czytnik klart itd. wrzucic pliki do pamieci ipada .

Co do zewnetrznych monitorow to jest padlo, fakt. Netflix i VLC mapuja monitory i wyswietlaja film, ale to nie praca tylko zabawa.

dwie instancje tego samego programu maja byc w ipad os dostepne. Tera w betach dziala z niektorymi apkami (np pliki)

„Brydge ma słabą klawiaturę, Canopy powoduje, że iPad ociera się o klawiaturę, a Origami Workstation nie jest wystarczająco stabilne z nowymi iPadami Pro.”
Dlatego Smart Keyboard jest najlepszy. Lekki, mały, bez problemu się odpina od iPada, nie trzeba go ładować, ma klawiaturę motylkową (którą uwielbiam i nie zacina się jak w Macbookach) i wygodnie się na nim piszę na kolanach. Jedyny jego minus to cena no ale cóż zrobić.

Smart Keyboard w wersji 11″ powoduje że piszę znacznie wolniej niż na pełnej. Niestety nie dla mnie na dłuższą metę. Za bardzo mnie frustruje.

No ja sam rozważam wymianę mojego obecnego iPada 10,5 na 12,9 chociażby dla pełnowymiarowej klawiatury. Zwłaszcza że najnowszy iPad Pro 12,9 nie jest jakoś dużo większy ani dużo cięższy od mniejszego.

Ale zdecydowanie mniej poręczny i w zasadzie nie da się go używać jedną ręką.

Mistrz. Nareszcie ktoś normalny kto poza podstawowym użytkowaniem iPada do otwierania przeglądarki oczekuje od tego urządzenia czegoś więcej skoro płaci za niego około 5 tys zł bo tyle kosztuje iPad 11 z 256 GB dysku. Sam przeszedłem z Windowsa i Androida na urządzenia od Apple. Jestem w dużym stopniu zawiedziony. MacBooka używam codziennie ale nie ma żadnych zalet w stosunku do poczciwego Fujitsu z 2014r na i7 i 16GB RAM z 1Tb SSD. Ma mniejszy dysk i w zakupie był droższy o 40%. Pewnie ma lepszy trackpad z gestami (te były też w Fujitsu ale co prawda nie tak rozbudowwne) i ładniej wygląda ale co do niezawodność jego systemy mam duże obiekcje (osobny temat). Podobnie jest z iPhonem (kilkukrotnie resetowanie, strata danych, ponowne wpisywanie haseł bo serwis poradził czyszczenie a okazał się padnięty mikrofon przedni) ale to inna bajka. Co do iPada ma wiele zalet. Jednak brak myszy (ta w nowym systemie w postaci wielkiego kółka raczej będzie to padaka), brak możliwości otwierania systemu plików (obecny stan rzeczy mnie nie satysfakcjonuje) i katalogów jak na Windows (tam TotalComander nie miał sobie równych) dają o sobie znać. Chcesz otworzyć film na karcie pamięci lub dysku zewnętrznym. Nie działa. Podobnie z plikami Word, Excel, pdf. Książki do czytania kupione legalnie w księgarni zapisane www chmurze nie da się otworzyć (tu aplikacja innej firmy rozwiąże temat). Podpinasz do monitora to rozdzielczość masz jak w TV kineskopowym bo nie da się zrobić 16:9. Chcesz otworzyć dwa pliki na dysku Google. Zapomnij bo działa tylko jeden i a każdym razem otwierasz kolejny a obecnie używany się zamyka (to ma się też ponoć zmienić w nowym systemie jesienią w trybie wielozadaniowym). Miałem dokupić zegarek ale chyba dam sobie spokój i wrócę na złą stronę mocy. Jak nie obrabiasz Video i nie jesteś grafikiem lub fotografem to ten cały eko system to pic na wodę. To samo daje Google, one drive czy Dropbox (ten jest najdroższy). Do prac biurowych tzn otwarte trzy przeglądarki (na podpiętych dwóch monitorach) i każda po kilka lub kilkanaście kart to MacBook a dokładniej jego system jest w praktyce mniej wydajny niż Windows na laptopie o podobnych parametrach. Moim skromnym zdaniem po kilku miesiącach użytkowania iPada, MacBooka i kilku latach iPhona.

w ipadOS w koncu jest syustem plikow taki normalny.
Mozesz podlaczyc dysk, czytnik klart itd. wrzucic pliki do pamieci ipada .

Co do zewnetrznych monitorow to jest padlo, fakt. Netflix i VLC mapuja monitory i wyswietlaja film, ale to nie praca tylko zabawa.

dwie instancje tego samego programu maja byc w ipad os dostepne. Tera w betach dziala z niektorymi apkami (np pliki)

Tak sobie swobodnie myślę, czy mając trochę wolnej przestrzeni w tej obudowie nie zmieścisz jakiegoś pakietu z BTO + sterownik napięcia. Wyjście z boku pod port ładowania nie jest problemem , bo domyślam się, ze nawet wpinając płytkę z bluetooth to pakiet z 4rech 18860 załatwiłby sprawę na ponad miesiąc. Miejsca jest dosyć. Jedyny minus jaki mi przychodzi do głowy to zwiększenie wagi sumarycznej klawiatury, ale domyślam się, że bierzesz to pod uwagę. Zresztą może wystarczy bateria telefonu, ale nie sprawdzałem poboru mocy – musisz to policzyć.

Do Doro już nic się nie zmieści. A obudowy nie będę przecież niszczył wycinając jakiś otwór. 😞

Ja przyznam, nie jestem w stanie nic “produkować” na tablecie. Konsumpcja treści tak i to tyle.

Może jestem już za stary, za wygodny, albo najzwyczajniej w świecie szkoda mi czasu energi i poniędzy.

Raz byłem zmuszony pracować na ipad (macbook w serwisie), dobrze, że mam to już za sobą :)

Mając macbooka, swoje przyzywczajenie itp. Walka z kompletowaniem wszystkich gażetów (co w sumie sprowadza się do robienia z tabletu laptopa), walka z przyzwyczajeniami, klawiszami skrótami itp. Pytanie czy ma to sens i uzasadnienie?

Ja dla siebie nie znalazłem.

Ciekawe. Nie widzę jedynie jak iPad się trzyma etui. Na wcisk chyba.

Tak. Ipad jest wciskany ,ale wygląda to na stabilną opcję:)

Bardziej martwi mnie że chciałbym to ściągać często bo ciężkie.

Na filmiku reklamowym widać ,że iPad jest wkładany w case zintegrowany z całością, więc jest stabilny jako całość.

eXpress Keyboard Platform jest genialny w swojej prostocie. Tak prosty, że aż dziwię się, że nie jest udostępniony jako plik do wydrukowania na drukarce 3D.

Ciekawe jakie trzeba by dołożyć zawiasy aby to się wszystko trzymało razem – te w Brydge Pro mi się niezbyt podobają.

Mają jakiś patent na niego, ale nie patrzyłem na szczegóły. Na dole strony info.

Tak sobie swobodnie myślę, czy mając trochę wolnej przestrzeni w tej obudowie nie zmieścisz jakiegoś pakietu z BTO + sterownik napięcia. Wyjście z boku pod port ładowania nie jest problemem , bo domyślam się, ze nawet wpinając płytkę z bluetooth to pakiet z 4rech 18860 załatwiłby sprawę na ponad miesiąc. Miejsca jest dosyć. Jedyny minus jaki mi przychodzi do głowy to zwiększenie wagi sumarycznej klawiatury, ale domyślam się, że bierzesz to pod uwagę. Zresztą może wystarczy bateria telefonu, ale nie sprawdzałem poboru mocy – musisz to policzyć.

Do Doro już nic się nie zmieści. A obudowy nie będę przecież niszczył wycinając jakiś otwór. 😞

“Brydge ma słabą klawiaturę, Canopy powoduje, że iPad ociera się o klawiaturę, a Origami Workstation nie jest wystarczająco stabilne z nowymi iPadami Pro.”
Dlatego Smart Keyboard jest najlepszy. Lekki, mały, bez problemu się odpina od iPada, nie trzeba go ładować, ma klawiaturę motylkową (którą uwielbiam i nie zacina się jak w Macbookach) i wygodnie się na nim piszę na kolanach. Jedyny jego minus to cena no ale cóż zrobić.

Smart Keyboard w wersji 11″ powoduje że piszę znacznie wolniej niż na pełnej. Niestety nie dla mnie na dłuższą metę. Za bardzo mnie frustruje.

No ja sam rozważam wymianę mojego obecnego iPada 10,5 na 12,9 chociażby dla pełnowymiarowej klawiatury. Zwłaszcza że najnowszy iPad Pro 12,9 nie jest jakoś dużo większy ani dużo cięższy od mniejszego.

Ale zdecydowanie mniej poręczny i w zasadzie nie da się go używać jedną ręką.

Kurcze chciałbym, ale do obudowy Doro67 nie zmieszczę baterii – za mało miejsca – a customowej nikt mi raczej nie zrobi w liczbie sztuk 1.

PS. Więcej info o tym buildzie masz?

Obudowę customową możesz zrobić w technologi druku 3d sls ale niestety nie jest to tania zabawa – w okolicach 1000 zł za sztukę.
Bulid jest mój więc owszem – Obudowę znasz – Tina-c, ja zastosowałem Alps Orange, pcb to https://kprepublic.com/blogs/news/xd64-new-pcb-available-now więc można też zastosować switche MX. Największy problem jest z modułem bluetooth który obecnie jest nie do kupienia. Mi udało się kupić ostatnią sztukę. Pisałem do gościa który to robił ale niestety nie odpowiada. Jak wrócę do domu to podeślę Ci zdjęcie modułu.

Chrzanić PCB! Daj info o module BT i baterii lepiej, oraz jak to wewnętrznie spiąłeś, że nie podpinasz się do USB zewnętrznego.