iMagazine

Nic w internecie nie jest darmowe, a szczególnie darmowy VPN (a w trakcie pisania tego artykułu zadzwonił do mnie Hindus z Peru, reprezentujący amerykańskiego Google w Hong Kongu)

19/07/2019, 10:18 · · · 46

Zbliża się czwarta rocznica odkąd zacząłem płacić za VPN, aby dodatkowo chronić się przed śledzeniem przez najprzeróżniejsze strony i serwisy. Jako prosty przykład podam Facebooka czy Instagrama – przestałem z nich korzystać bez włączonego VPN-a1. Dopiero w tym tygodniu dowiedziałem się jednak o tym, że istnieje coś takiego, jak darmowy VPN. Ciekawszy jednak jest fakt, że ponad połowa z najpopularniejszych VPN-ów ma powiązania z Chinami lub należy do chińskich firm.

Simon Migliano szeroko opisał temat darmowych VPN-ów tutaj, więc jeśli macie chwilę i jest to temat, który Was interesuje, to gorąco zachęcam do zapoznania się z wnioskami. Jeśli nie macie na to czasu lub chęci, to podpowiem tylko tyle, że nie ma czegoś takiego jak darmowy VPN – w wielu przypadkach, jeśli nie płacicie za niego gotówką, to możecie śmiało założyć, że płacicie w inny sposób, prawdopodobnie danymi na swój temat, czyli tym, przed czym ten VPN miał Was chronić.

Trochę bez sensu, prawda?

Temat prywatności jest poruszany coraz częściej w ostatnich paru latach. Apple zdecydowanie pomogło, nawet jeśli wykorzystują temat prywatności jako sposób na sprzedawanie większej ilości usług i produktów (mam tutaj na myśli fakt, że trąbią o prywatności, a tymczasem przenieśli chińskiego iClouda na chińskie serwery). Tak, nie wątpię, że macOS i iOS przykładają znacznie większą wagę do dbania o naszą prywatność – zespół Safari tutaj szczególnie pokazuje, na co ich stać – ale finalnie nie są w stanie zadbać o nas w pełni. Po pierwsze, w App Store nadal jest mnóstwo aplikacji, których tam być nie powinno. Pomimo ograniczeń iOS-a dla deweloperów w kwestii zbierania danych o użytkownikach, nadal są na to sposoby i programiści pozbawieniu skrupułów skrzętnie to wykorzystują. Ciekawym przykładem są tutaj aplikacje pogodowe, które zbierały dane lokalizacyjne o nas, a potem je odsprzedawały dalej, a to tylko jeden z wielu. W każdym razie, nawet na iOS-ie należy się pilnować.

Problem w tym, że zdecydowana większość ma to – przepraszam za kolokwializm – głęboko w dupie. Martwią się i oburzają zachowaniem FaceApp, o którym znowu głośno w paru ostatnich dniach (jak szybko zapomnieli o dokładnie tych samych obawach poruszanych kilka lat temu!), a tymczasem mają na swoich telefonach, tabletach i komputerach zainstalowanego Facebooka, Instagrama, WhatsAppa i wiele innych programów, których zachowanie jest podejrzane i które zbierają o nich wszystko co się da, analizując twarze na ich zdjęciach, logując ich lokalizację, nazwy sieci Wi-Fi w okolicy, wykorzystywane aplikacje, wyciągając listę wszystkich ich kontaktów i wiele więcej.

Prawda jest taka, że dzisiaj jeszcze nie wiemy do czego to doprowadzi. Być może nie będzie z tego tytułu żadnych negatywnych wydarzeń w przyszłości, ale niestety, nie wiemy tego. Może tutaj snuć wiele teorii, ale ten temat zostawię dla autorów sci-fi. Lepiej niż pozostawać w niewiedzy jest zadbać o swoje bezpieczeństwo na przyszłość (chociaż patrząc po zmianach klimatycznych i raportach naukowców, być może prędzej dopadnie nas głód niż reperkusje z tego powodu), chociażby w podstawowym stopniu. Nie korzystajcie z podejrzanych aplikacji (Facebook, Instagram itp.) i zapłaćcie za VPN. Z góry za rok lub dwa. Wyjdzie taniej i nie będziecie mieli sytuacji, że po miesiącu nie przedłużycie subskrypcji. Jeśli aplikacji prosi o dostęp do GPS lub Bluetooth, a nie potrzebuje tej funkcji, to nie dawajcie jej na to pozwolenia. No i przede wszystkim nie udostępniajcie kontaktów! Oczywiście są od tego wszystkiego wyjątki – są na świecie deweloperzy, którym można zaufać, ale pamiętajcie, że to właśnie wyjątki i szukać ich należy ze świecą.

PS. Jeśli szukacie VPN-a, to polecam skorzystać z tego źródła – jest tam gigantyczna tabela, w której na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Jak zaczynałem ten artykuł, to miałem napisać jedynie kilka krótkich słów, ale jesteśmy już tutaj, więc na koniec podpowiem jeszcze, żebyście poważnie rozważyli rezygnację z usług Google, w tym z Gmaila i ich wyszukiwarki. Alternatyw dla tego pierwszego jest mnóstwo – sam korzystam z FastMaila od wielu lata już i jestem z ich usług bardzo zadowolony (tutaj dostaniecie 10% zniżki na ich usługi) – a dla tego drugiego jest jedna: DuckDuckGo. Tak, korzystam z DDG codziennie od wielu lat. Wyniki są zaskakująco zbliżone do tych od Google’a (jeśli chcecie jednak wyszukać coś w Google Search, bo DDG tego nie znajduje, to wystarczy dodać do szukanego hasła !g, aby odpalić wyniki Google’a jednorazowo) i być może polskie są ciut gorsze, ale DDG nas nie śledzi.

( Zadzwonił telefon… )

Właśnie odebrałem telefon od pana reprezentującego Google International Services w Hong Kongu. Dzwonił Hindus, z Peru, reprezentujący amerykańską firmę z ich oddziału w Hong Kongu. Globalizacja pełną gębą. Przez chwilę pociągnąłem wątek, aby wybadać w jaki sposób chce mnie oszukać, ale dałem za wygraną po minucie – jakość połączenia była za słaba. Ważniejsze, że miał mój numer telefonu oraz imię i nazwisko. Jeszcze nie przeżyłem cyberataku, ale zaraz siadam do przejrzenia i poprawienia moich haseł, 2FA i reszty zabezpieczeń.

Wy też to powinniście zrobić.

  1. Dla formalności dodam, że kilka lat temu skasowałem tam konto.
46

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.