iMagazine

macOS Catalina ma irytujące funkcje „bezpieczeństwa”

25/07/2019, 12:56 · · · 7

W ostatnim tygodniu zacząłem śledzić temat zwiększonego „bezpieczeństwa” w macOS Catalina i na obecną chwilę nie wygląda to za dobrze. Pozostaje nam liczyć na to, że Apple trochę złagodzi swoje zapędy albo będziemy mieli sytuację, z którą spotkała się Vista przed wieloma laty.

Prawdopodobnie najlepiej ilustruje to poniższa, absolutnie genialna reklama, z serii Get a Mac…

Ironia losu.

Różnica jednak polega na tym, że w Windows Vista można było to wyłączyć – Catalina tego nie przewiduje. „Ale co konkretnie?” pytajcie…

Aplikacje trzecie spoza App Store, które chcą dostęp do dysku, np. podczas otwierania pliku, wyzwalają wyświetlanie się komunikatu z pytaniem o to, czy zezwalamy na ten dostęp. Gatekeeper, po ręcznym wyłączeniu przez użytkownika, automatycznie się włącza bez jego zgody. Zablokowano pluginy do Quick Looka. Są problemy z otwieraniem plików DMG, które nie zostały notarialnie podpisane przez dewelopera i autoryzowane przez Apple. To tylko część atrakcji, które nas czekają. Deweloperzy i użytkownicy, którzy kochają macOS, zaczynają lekko panikować i coraz głośniej wyrażają swoją dezaprobatę.


#Protip

Gatekeepera można całkowicie wyłączyć za pomocą komendy defaults write /Library/Preferences/com.apple.security GKAutoRearm -bool false w Terminalu.


Sandboxing w obecnej formie jest prawdopodobnie najgorszą rzeczą, jaka spotkała macOS. Ogranicza nadmiernie deweloperów, wielu z których wycofało się już z pisania oprogramowania na tę platformę, bo nie chcą wypuszczać softu, który jest sztucznie ograniczony. Prowadzi to również do mniejszej ilości nowych lub nawet usuwania istniejących funkcji, w już wypuszczonych aplikacjach. Są też pozytywne aspekty tych zmian – teoretycznie jest bezpieczniej dla mniej świadomych użytkowników i są mniejsze szanse na infekcję malwarem.

Nie zmienia to wszystko jednak faktu, że macOS jest dojrzałym systemem operacyjnym, wyposażonym m.in. w mnóstwo możliwości automatyzacji, czy to poprzez skrypty w bashu, Automatora, czy aplikacje trzecie, typu Keyboard Maestro. Nie będę prorokował, jak to wszystko będzie wyglądało na jesieni, bo jesteśmy nadal w fazie beta i wiele się jeszcze może zmienić, ale jest spora szansa, że będę bardzo długo zwlekał z uaktualnieniem Mojave do Cataliny – utrata lub utrudnienie wygodnej automatyzacji, z której korzystam codziennie, jest dla mnie nie do zaakceptowania. macOS jest dla mnie środowiskiem, w którym mogę robić to, na co mam ochotę, w sposób, w jaki mam ochotę – nie chcę otrzymać zamkniętego odpowiednika iOS, do którego Apple zdaje się coraz bardziej dążyć.

Wybrane źródła

7

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


7
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
TomaszArturJaworowiczWojtek PietrusiewiczSebastian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariusz
Gość
Mariusz

Używam od momentu, kiedy Apple wypuściło wersję beta i nie widzę jakichś upierdliwości ze strony systemu w stylu starego Windows Vista. Owszem, system domyślnie blokuje możliwość instalacji aplikacji trzecich, ale wystarczy plik instalacyjny uruchomić z wciśniętym Option.
Wyłączenie Gatekeepera jest skrajną głupotą.

nome
Gość
nome

Używam Bety i nic mi nie przeszkadza. Może używacie jakiegoś śmieciowego softu?

Sebastian
Gość
Sebastian

Windows Vista miała ten mechanizm ochrony ustawiony tak bardzo upierdliwie żeby zmusić deweloperów do poprawnego pisania aplikacji. W Windows XP zmorą Microsoftu było oprogramowanie wymagające uprawnień administratora. Vista zakończyła te praktyki.
W przypadku Mac OS podejrzewam, że są dwie przyczyny:
1. Zmuszenie do poprawienia źle napisanego oprogramowania
2. Przeniesienia dystrybucji oprogramowania do AppStore

Dbamy o użytkowników, ale ktoś musi to sfinansować

Jaworowicz
Gość

A tak na przyszłość: Czy można gdzieś zignorować daną aktualizację do odwołania? Czy muszę się pogodzić z informacjami o nowej wersji co jakiś czas.

Artur
Gość
Artur

Rozszerzenia safari są tylko z App Store. Nie działa darmowy Translate :) Zablokowali rozszerzenia z których od lat korzystałem. O kant stołu ta Catalina!

Tomasz
Gość
Tomasz

a taki program jak ofiice będzie mozna otworzyć? Który to program zainstalowaliśmy ze strony microsoftu?