iMagazine

Brexit – jest oficjalna, rządowa aplikacja dla mieszkańców UK

25/10/2019, 12:02 · · · 4

Kilka dni temu w App Store pojawiła się długo wyczekiwana aplikacja, pozwalająca na weryfikację dokumentów koniecznych do otrzymania statusu osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii – EU Exit: ID document check.

Na aplikację umożliwiającą weryfikację dokumentów przy pomocy iPhone’a czekaliśmy bardzo długo. Głównym problemem był zamknięty chip NFC, który nie pozwalał na odczytanie informacji zawartych w biometrycznych paszportach i dowodach osobistych. Podczas gdy użytkownicy telefonów z Androidem mogli szybko i bez problemu uwiarygodnić dokumenty, złożyć aplikację i zabezpieczyć swój status w pobrexitowej Wielkiej Brytanii, posiadacze iPhone’ów mieli dwa wyjścia: pożyczyć Androida od kolegi albo umówić się na wizytę w punkcie weryfikacji dokumentów, często bardzo oddalonym od miejsca zamieszkania. Wraz z udostępnieniem najnowszego systemu – iOS13 – Apple pozwoliło na szersze wykorzystanie systemu zbliżeniowego, a co za tym idzie – umożliwiło publikację aplikacji działającej na iPhone’ach.

Sam proces weryfikacji jest bardzo prosty i w większości przypadków całość nie potrwa dłużej niż 10 minut. Do przeprowadzenia weryfikacji konieczny będzie dokument biometryczny potwierdzający naszą tożsamość oraz NIN (National Insurance Number), jeśli takowy posiadamy.

Na początku aplikacja poprosi nas o podanie i potwierdzenie adresu e-mail, oraz numer telefonu, na który wysłany zostanie numer weryfikacyjny. Następnie będziemy musieli zrobić zdjęcie dokumentu i zeskanować chip biometryczny. Skanowanie odbywa się poprzez położenie telefonu na dokumencie i poczekaniu, aż pojawi się potwierdzenie pobrania danych. Ta część procesu często zgłasza błędy, które nie powinny nas zniechęcać. Telefon należy położyć na mniej więcej 1/3 wysokości dokumentu, górna krawędź telefonu powinna zakrywać znaczek chipa na okładce. W następnej kolejności aplikacja wykona skan twarzy (musimy postarać się o dobre oświetlenie i jasne, jednolite tło), zaś na koniec poproszeni zastaniemy o zrobienie selfie. W przypadku selfie zasady są podobne do tych, obowiązujących przy robieniu zdjęć paszportowych. Powinniśmy mieć neutralny wyraz twarzy, patrzyć prosto w kamerę, zdjąć nakrycie głowy i okulary oraz upewnić się, że twarz nie jest zasłonięta włosami. Po zatwierdzeniu zdjęcia aplikacja prześle dane na serwer i poinformuje o zakończeniu procesu weryfikacji. W tym momencie możemy opuścić program i kontynuować wniosek na komputerze stacjonarnym, lub przenieść się bezpośrednio na stronę, by uzupełnić brakujące dane. Jeśli wybierzemy opcję pierwszą, do zalogowania się na komputerze potrzebny będzie dokument, którego użyliśmy do potwierdzenia naszej tożsamości. W drugim przypadku zostaniemy przeniesieni bezpośrednio do naszego wniosku i poproszeni o odpowiedź na kilka krótkich pytań dotyczących obywatelstwa, zmiany nazwiska, numeru ubezpieczenia oraz karalności. Odpowiedź na nie zajmie najwyżej kilka minut, warto więc zrobić to od razu, by uniknąć kolejki do ponownego logowania. Na koniec będziemy musieli ustawić pytania bezpieczeństwa, które umożliwią nam kontakt z infolinią.

Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania potwierdzamy złożenie wniosku a aplikacja automatycznie sprawdzi, do otrzymania jakiego statusu się zakwalifikowaliśmy. W tym celu sprawdzane są rejestry powiązane z numerem ubezpieczenia, np. podatkowe i zasiłkowe. Jeśli ilość danych w systemie pozwala na potwierdzenie stałego, 5-cio letniego pobytu w Wielkiej Brytanii, zostaniemy zakwalifikowani do otrzymania statusu osoby osiedlonej i nie będziemy musieli przedstawiać dodatkowych dokumentów. Jeśli dane w bazie nie wystarczą, aplikacja zaproponuje nam status przed osiedleniowy, z którym możemy się nie zgodzić. Jeśli zakwestionujemy decyzję, otrzymamy szczegółową listę braków i informacje o rodzaju dokumentów, jakie musimy przedstawić.

W przypadku, gdy pracowaliśmy w UK przez 5 lat (przynajmniej 6 miesięcy w każdym roku), proces odbędzie się zupełnie automatycznie. Na stronie możemy też sprawdzić aktualny czas oczekiwania na wydanie decyzji.

Poniższe wideo prezentuje proces weryfikacji dokumentów.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przebiega w sposób daleki od ideału. Bez względu na to, czy Unia Europejska zgodzi się na kolejne przedłużenie terminu Brexitu, czy nie, warto zgłosić swoją aplikację przed 31 października. Jak pokazują realia, nic nie jest pewne, a złożenie wniosku o status osoby osiedlonej przed wyjściem z Unii zapewnia nam relatywny spokój, potwierdza prawo do podejmowania pracy oraz korzystania ze świadczeń społecznych i dostępu do służby zdrowia. Status osoby osiedlonej będzie potrzebny również do zawarcia umowy najmu mieszkania lub domu, więc nie warto zwlekać ze zgłoszeniem wniosku.

Niestety, aplikacja ma jedną wadę, przez którą otrzymała wiele negatywnych komentarzy w App Store – nie działa na iPhone’ach 7 i 7 plus pomimo tego, że można ją na nich zainstalować i rozpoznawana jest jako zgodna z wersją systemu. Ten błąd ma zostać naprawiony w kolejnych updatach aplikacji.

★ EU Exit: ID document check – link do App Store →

4

Kinga Ochendowska

NAMAS'CRAY  The crazy in me recognizes and honors the crazy in you. Jestem sztuczną inteligencją i makowym dinozaurem. Używałam sprzętu Apple zanim to stało się modne. Nie ufam ludziom, którzy nie lubią psów. Za to wierzę psom, które nie lubią ludzi.


4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Paweł NyczajBarts@nteeSylwia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sylwia
Gość
Sylwia

Ta aplikacja byla juz widoczna w app store przez pare miesiecy a nie „kilka dni temu pojawila sie” .. nie wiem skad te nieprawdziwe informacje…

s@ntee
Użytkownik

Zapewniam, że nie była. Aplikacja przeznaczona dla iOS została udostępniona przez Home Office 18 października 2019. Sprawa jej braku była przez wiele miesięcy opisywana przez media. Potwierdzić to można wchodząc na stronę https://www.gov.uk/guidance/using-the-eu-exit-id-document-check-app i sprawdzając historię zmian. Pozdrawiam.

Bart
Gość
Bart

Zasadnicza rzecz – KTO WOGOLE POWIEDZIAL IZ BEDZIE BREXIT?!

O 31 padziernika to juz na 1000000% go nie bedzie

Ide o 50zl zaklad iz go NIE bedzie (zostanie uwalony przez Second referendum lub… General Election)

Paweł Nyczaj
Gość
Paweł Nyczaj

Kto powiedział, że w UK w ogóle cokolwiek w kwestii brexitu jest pewne. Kto był w UK ostatnie 5 lat i nie zamierza wracać niech lepiej dla pewności uzyska status osoby osiedlonej. Jeśli nie będzie brexitu, to po prostu problem zniknie. Jeśli jednak brexit niestety będzie (aktualnie przełożony chyba na koniec stycznia i teoretycznie jest możliwe, że brexitu w końcu nigdy nie będzie), to status osoby osiedlonej pozwoli w miarę spokojnie pozostać w UK (pomijając ewentualne rozruchy, wskazany zapas leków i żywności), inwestować tam itp.

Mnie problem nie dotyczy (mieszkam w PL, nie mieszkałem w UK), ale jestem za drugim referendum, bo Brytyjczycy zostali oszukani. Nikt nie wspomniał im choćby o możliwych problemach w imporcie leków po brexicie (jak się okazuje choćby insulina jest głównie importowana, podobnie z innymi lekami mimo, że jeden z dużych koncernów farmaceutycznych Glaxo/SmitchKline jest brytyjski). do tego dochodzi udowodniony wpływ Rosji na kampanię probrexitową. Dla mnie są to przesłanki za drugim referendum.

Tak, czy owak po brexitowej zadymie nawet, jeśli brexit ostatecznie nie nastąpi pozostanie brak pełnego zaufania do Wielkiej Brytanii i traktowanie jej jako kraju, który jednak chciał opuścić Unię Europejską. Nadal bezpieczniej liczyć się z tym, że UK opuści UE i dlatego dobrze, że apka dla iOS pozwalająca uzyskać status osoby osiedlonej czyta chipy NFC w dokumentach