iMagazine

Siri na HomePodzie nie chce poznać mojej żony

04/11/2019, 16:33 · · · 5

Od paru dni walczę z HomePodem, aby rozpoznał głos Iwony. Chodzi o nową funkcję w HomePodzie, dzięki której rozpoznaje on osobę, która zadaje Siri pytanie. To pozwoliłoby jej na dostęp do jej Przypomnień, Kalendarza i innych funkcji. Oczywiście funkcje Personal Requests i Recognise My Voice musi być włączona. Niestety, po wielu różnych próbach poddaję się.

Siri nie chce poznać mojej żony

Problem zaczął się od tego, że funkcja rozpoznawania głosu w ogóle nie pojawiała się na ekranie pod kontem Iwony. Jest oczywiście dodana do rodziny, więc powinna być. Okazało się, że trzeba było zrobić restart jej iPhone’a. Czemu? Windows jeden wie.

Następnie pojawiła się funkcja Recognise My Voice, ale nie można jej było włączyć, bo była wyszarzona. To też rozwiązałem restartem. HomePoda. Po co? Windows…

W końcu niby wszystko było aktywne i powinno było działać, ale po tym, jak Iwona zapytała Siri o odczytanie jej kalendarza, Siri odpowiedziała (parafrazując), z pewną powagą:

I’m sorry, I don’t know who you are. / Przepraszam, nie wiem kim jesteś.

Próbowałem już wszystkiego poza zresetowaniem HomePoda do ustawień fabrycznych. Wywalałem Iwoną z rodziny (na szczęście obyło się bez rozwodu) i ponownie ją do niej zapraszałem. Próbowałem przekonać Siri, że może z nią swobodnie rozmawiać. Przekupywałem randką. Nic nie pomogło.

Tak niestety wygląda obecnie świat software’u w Apple – zero informacji o błędzie. Słucham? Jeden przykład to za mało, mówicie? Zatem na szybko…

Keyboard Maestro i Catalina

Keyboard Maestro to znakomity program, który umożliwia automatyzację wielu czynności. Niestety, aby móc to robić, wymaga pewnych dodatkowych pozwoleń, które mu przydzieliłem zaraz po upgradzie do MacOS Mojave. Nagle jednak przestałem móc w Keyboard Maestro definiować skrótów klawiszowych do tworzonych makr. Okazuje się, że fakt, że Keyboard Maestro ma zaznaczone pozwolenie na dostęp do funkcji Dostępności, nie oznacza, że je ma – musiałem odznaczyć i ponownie je zaznaczyć, aby zaczęło wszystko działać prawidłowo. Ani OS, ani aplikacja nie były w stanie poinformować o problemie, bo developer nie ma takiej możliwości, a Apple po prostu nie informuje o tym, dlaczego dana funkcja nie działa oraz o tym, że jest zablokowana, bo OS tak zdecydował sam z siebie.

Aplikacja Apple Store na iOS

Zaraz po tym, jak zrobiłem upgrade iPhone’a XS na 11 Pro, próbowałem dokonać płatności za coś w Apple Store na iOS-ie. Przy próbie płatności pojawiało się okienko, w którym było podsumowanie oraz prośba o zatwierdzenie płatności. Po zatwierdzeniu pojawiał się kręciołek, który po chwili znikał i ponownie miałem do wyboru albo zatwierdzenie płatności, albo jej anulowanie. Nic nie pomagało i nie byłem w stanie przejść do następnego kroku.

Co się okazało?

Musiałem wejść do ustawień karty przypiętej do mojego konta, gdzie zobaczyłem jedną pozycję podświetloną na czerwono, i potwierdzić ją numerem CVC. iOS ewidentnie wiedział o tym, że karta nie jest potwierdzona. Czemu nie zostałem o tym poinformowany? Tego pewnie nikt nie wie, nawet Windows.


Apple już kilkukrotnie zrobiło sobie przerwę w dodawaniu nowych funkcji, aby skupić się na poprawianiu bugów. Niestety, wygląda na to, że takie ogólne sprzątanie raz na kilka lat, to za mało – czas zacząć stosować się do tego rokrocznie, bo każda odmiana iOS-a oraz MacOS-a tego mocno potrzebuje.

5

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.


5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Ma FideckMaciejMiLŁukasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łukasz
Gość
Łukasz

Mam to samo. Ania widzi w profilu funkcje rozpoznawania głosu, ma ją zaznaczoną. Jak pytam HomePoda kim jestem to odpowiada dobrze. U niej jest info, że nie wie. Mało tego, jej profil nie pokazuje się na Apple TV :/ masakra. Też się poddałem na razie. Nawet ją usunąłem i ponownie dodałem do domu – nope, to też nie pomaga.

MiL
Gość
MiL

W Applu oprogramowanie teraz robią studenci na stażu. Księgowy tak wymyślił bo jest taniej i słupki mu rosną. Geniusz.

Maciej
Gość
Maciej

Dzień Dobry, co prawda moje pytanie nie dotyczy bezpośrednio tego artykułu, ale czy komuś udało się ustawić jakąś polską stację radiową w HomePod poprzez komendy Siri (np. RMF classic). A jak tak to w jaki sposób. Z góry dziękuję za odp.

Ma Fideck
Gość
Ma Fideck

Żadna stacja która nadaje przez nadajniki naziemne nie jest dostępna w Homepod. Ja znalazłem tylko kilka stacji nadających po polsku, ale nie są to żadne znane stacje. Na iPhone w AppleMusic w wyszukiwarce trzeba wpisać „polskie” to znajdzie w dziale radio kilka stacji

Ma Fideck
Gość
Ma Fideck

Miałem ten sam problem. Nie pomagało usuwanie wszystkich osób z Apple Home, nie pomagał reset HomePoda. Nie pomagały aktualizacje IOS do coraz to nowszych wersji.
Pomogło jedno:
Może zacznę od początku.
Podczas dodawania zaproszeń do Apple Home nie zauważałem żadnych błędów. Wszystko działało jak należy. Moja żona była w stanie obsługiwać wszystkie akcesoria Domu oraz edytować sceny i automatyzacje. Po dodaniu do HomePoda pojawiła się na telefonie informacja o potrzebie konfiguracji Poleceń osobistych. Po akceptacji wszystko wydawało się ok, ale na pytanie mojej żony „Hey Sir who am I” padała odpowiedź że osoba nie została rozpoznana i HomePod proponował włączenie funkcji rozpoznawania głosu na telefonie. Cholera, pomyślałem sobie, właśnie to zostało przed chwilą zrobione.
Na komputerze MacBook mojej żony, który także został aktualizowany do najnowszej, ostatniej wersji Systemu MacOS w aplikacji Dom wszystko na pierwszy rzut oka wyglądało w porządku. Tylko opcja „Polecenia osobiste” nie była włączona. Sprawdziliśmy czy jest włączona synchronizacja oraz czy włączone jest uwierzytelnienie 2-stopniowe. Sprawdziliśmy pęk kluczy. Wszystko było OK. Jedna rzecz mnie zastanawiała. Nazwa mojej żony, jaka się pojawiała w aplikacji Dom była trochę inna niż na jej telefonie i inna niż ta u mnie w aplikacji Dom.
Na MacBooku nazwa zaczynała się od nazwiska, a na telefonie od imienia. Ja na moim telefonie miałem tylko imię. Po ujednoliceniu tego na wszystkich urządzeniach, włączeniu wyświetlania nazw skróconych „Tylko imię” ,włączeniu sortowania po tych samych kryteriach „Nazwisko, Imię” oraz ustawienia jaka książka adresowa ma być używana jako domyślna coś nagle ruszyło.
Na początku zauważyłem to w aplikacji Dom na MacBooku. Opcja „Polecenia osobiste” zaczęła się pokazywać jako włączona i HomePod na pytanie mojej żony „Hey Sir who am I” odpowiedział jej imieniem.
Tak zakończyła się konfiguracja HomePoda. Teraz wszystko działa jak należy.