Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Apple zabronił benchmarkowania Developer Transition Kit, więc oto jego wyniki

Apple zabronił benchmarkowania Developer Transition Kit, więc oto jego wyniki

4
Dodane: 4 lata temu

Apple, w NDA podpisywanym podczas zamawiania Developer Transition Kit (DTK), zabrania m.in. jego benchmarkowania, co oznacza, że mamy pierwsze wyniki tych testów.

DTK to obudowa Mac Mini, a w jego środku znajduje się A12Z z iPada Pro (dwuletnia konstrukcja), 16 GB RAM i 512 GB SSD. To istotne z perspektywy pierwszego Maca opartego o procesory ARM, ponieważ DTK ma iPadowy SoC, a Maki mają mieć całkowicie nowe i dedykowane do nich konstrukcje.

Geekbench 5 Emulacja Single Core Multi Core
Mac Mini z Core i3
4-rdzeniowy
Nie 912 3265
DTK 2020 z A12Z
4-rdzeniowy
Tak ~825 ~2851
iPad Pro z A12Z
8-rdzeniowy
Nie 1116 4618
Surface Pro X
8-rdzeniowy
Nie ~700 ~2600

Jak możecie zauważyć, A12Z w DTK jest wyraźniej wolniejszy niż iPad Pro, ale to nie dziwne – Geekbench 5 jest uruchomiony przez warstwę tłumaczącą z x86-64 na ARM Rosetta 2 i traci na tym od niecałych 30% wydajności na Single Core do ok. 40% na Multi Core. Ciekawym porównaniem jest natomiast Surface Pro X, który osiąga podobne wyniki, ale natywnie, bez emulacji.


Czekam z niecierpliwością na nową rodzinę SoC Apple’a, przeznaczoną dla wszelkich rodzajów Maców, w tym być może też takich, których jeszcze nie widzieliśmy. Spodziewam się już na starcie bardzo dobrej wydajności przy natywnym kodzie oraz znośnego działania kodu przepuszczanego przez Rosettę 2.

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 4

Ciekawe, jak będzie ze zgodnością ze starszymi aplikacjami i grami, ale co do wydajności to dzisiaj jest już naprawdę dobrze.
Ciekawe kiedy będzie najbliższą konferencja Apple to pewnie pokażą coś więcej w temacie.

Już pokazali, na konferencji otwierającej WWDC20 :) Rosetta 2 pozwoli na uruchomienie starszych aplikacji i gier przez wspomnianą w artykule warstwę tłumaczącą x86-64 na ARM. Dodatkowo z tego co pamiętam mówili też o tym, że istnieje możliwość kompilowania dotychczasowego, niezmienionego kodu na ARM. Jeśli więc deweloperzy aktywnie dbają jeszcze o swoje starsze aplikacji nie powinno być z nimi żadnego problemu.

Bez rewelacji na obecną chwilę: dwuletni już Intel Core m3-8100Y w Surface Go 2, mając zaledwie dwa rdzenie wykręca 852/1493

@sp@sportpoz:disqus Mój podstawowy model iMaka z 2011 i i5 daje wynik 689/1941 z procesorem 2.50 GHz i5-2400S (ten energooszczędny), więc chyba coś nie do końca w porządku jest z tym Twoim wynikiem…