Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Para HomePodów może położyć domową sieć Wi-Fi

Para HomePodów może położyć domową sieć Wi-Fi

18
Dodane: 4 lata temu

Apple niedawno dodało ciekawą możliwość do Apple TV i HomePodów – opcję wykorzystania ich jako głośników do kina domowego, wraz ze wsparciem dla Dolby Atmos.

Home Theatre with Apple TV 4K to nowość, która umożliwia ustawienie HomePoda lub pary HomePodów, jako głośniki dla Apple TV 4K. Nadal można je wykorzystywać niezależnie, do odtwarzania treści np. przez AirPlay lub z Apple Music, ale po włączeniu Apple TV, służą jako główne głośniki dla niego. Będzie wsparcie dla Dolby 5.1, 7.1 i Atmos – dlatego wymagany jest HomePod, ze względu na jego funkcję spatial awareness (świadomości przestrzennej).

Obecnie jestem na etapie całkowitej zmiany systemu kinowego u siebie w domu i do dypozycji mam Sonosa Beam, którego recenzowałem w 2019 roku oraz właśnie dwa HomePody. Zamierzałem zrobić porównanie tych dwóch systemów, ale jest jeden problem…

Kilka dni temu Wojtek Czerny wrzucił tweeta, w którym ostrzegał przed problemem z konfigurowaniem dwóch HomePodów. Tego samego dnia, kilka godzin wcześniej, po raz pierwszy skonfigurowałem oba swoje HomePody, aby pracowały jako stereo-para. Nie robiłem wtedy testów internetowych, ale wyczuwałem, że coś jest nie tak. Dopiero jak zobaczyłem jego tweeta, to zacząłem sprawdzać, jak to wygląda u mnie.

Mam u siebie światłowód Orange, który „daje” 1 Gbps downloadu i 300 Mbps uploadu. Po kablu. W teorii. W praktyce, działając na 802.11ax i 802.11ac, zależnie od urządzenia, częstotliwości (2,4 vs 5 GHz) i lokalizacji / odległości od routera, prędkości oscylują mi między 600/300 Mbps, a 140/170 Mbps (najdalszy punkt w od routera w domu, za trzema ścianami, lodówką i kominem komunikacyjnym). To więcej niż przyzwoicie w przypadku iPada lub iPhone’a, więc nie narzekam, ale zmiana była diametralna, po połączeniu dwóch HomePodów w parę.

Prędkość ze stereo-parą HomePodów, w najlepszym wypadku, gdy iPhone znajdował się dosłownie kilka centymetrów od routera, wynosiła u mnie między 70/20 Mbps a 50/10 Mbps. To oczywiście całkowicie niedopuszczalne.

Po rozparowaniu HomePodów i niewykonywaniu żadnej innej czynności, prędkości natychmiast wróciły do wcześniejszych. Nie restartowałem HomePodów, routera, iPhone’a, iPada. Niczego innego nie dotykałem.

My dwa Wojtki nie jesteśmy na szczęście osamotnieni i więcej osób zgłasza podobne problemy. HomePody Mini również mają jakieś problemy z łączeniem się po Wi-Fi.

Miejmy zatem nadzieję, że 14.3 rzeczywiście rozwiąże ten problem, a nie będzie tak, jak w przypadku macOS Big Sura, który uceglił komputera Oskara, a Apple zostawiło go na lodzie do dnia dzisiejszego.

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 18

Podstawy sieci komputerowych się kłaniają. Prędkość/przepustowość łącza internetowego jest cały czas stała, zapycha się ruch na przełączniku, przez co każde kolejne urządzenie wpięte do tego przełącznika ma wolniejsze połączenie z routerem/internetem. Rozwiązaniem jest stworzenie nowej podsieci dla bezprzewodowego przesyłania dźwięku z urządzenia na głośniki, lub wymianę głównego przełącznika który wytrzyma obciążenie, przy mnogości urządzeń.

Przeczytaj jeszcze raz uważnie.

2x HomePod = pełna prędkość.
2x HomePod w stereo-parze = spadek prędkości o 8.5x.

Obciążenie sieci się nie zmieniło.

Przeczytałem i cały czas chodzi o prędkość połączenia z internetem na innym urządzeniu wpiętym do przełącznika na którym ruch jest “zapchany” przez wygenerowany algorytm stereo między urządzeniami AppleTV + HomePod + HomePod, dlatego pomiar prędkości odbywający się przez wąskie gardło przełącznika będzie pokazywał wartości jakie ma do dyspozycji na przełączniku a nie prędkości samego łącza. Proponuje ustawić QoS dla urządzeń na przełączniku, między urządzeniami sieci lokalnej, a nie dla samego łącza internetowego. Krótko: zamulona sieć lokalna to fałszywe wyniki łącza internetowego, oraz zamulony sam dostęp do internetu.

Przełącznik w Twojej nomenklaturze, to rozumiem, że switch?

Piszesz oczywiste rzeczy, ale to łatka. Ja wiem, jak to rozwiązać, ale chodzi o to, że nie powinienem musieć tego rozwiązywać. Ani żaden inny user. To fuckup kolejny Apple, na produkcyjnym softwarze, który nie powinien mieć miejsca.

Ja korzystsam z HomePodów w parze stereo od początku ich wypuszczenia i nie widzę żadnych problemów z WiFi. Słabe coś te routerki macie. Jest jak Kolega Tomasz pisze – słaby router nie jest w stanie dźwignąć komunikacji wewnątrz sieci i mówiąc wprost następuje zapchanie sieci i w konsekwencji throttling pasma przez co łącze na świat zewnętrzny nie jest w ogóle wykorzystane. QoS, lepszy router lub puszczenie nieco więcej danych po kablu żeby odciążyć Wifi (oczywiście poza HomePodami, np ATV)

Mało tego u mnie są 2 pary stereo homepodów w domu i nie ma problemu :P

Fajnie, że zakładasz z góry, że ktoś ma słaby router, nie pytając się uprzednio o to, jakiego ma. Takie podejście w zasadzie kończy dla mnie dyskusję.

Nie unoś się. Po prostu problemy, o których piszesz jasno wskazują słabość routera. Drogi != dobry. Słabość routera to słaby CPU czy mało RAMu.

Rozładuj sieć poprzez wpięcie większej liczby urządzeń ethernetem.
Zaraz na YWP zapytam Volanda czy ma problem z netem

Nie unoszę się. Po prostu przyjmujesz niewłaściwe założenia, a forma wypowiedzi zamyka dyskusję.

A jaka forma wypowiedzi byłaby ok, aby dyskusji nie zamykać? Chętnie dowiem się gdzie jest problem, gdyż spojrzałem sobie nawet w dokumentację Dolby Atmos i bitrate jaki tam jest to na ogół <1 Mbit dla audio w kontekście VOD, zatem bardzo mało. Czy ATV masz po wifi?

Czytanie ze zrozumieniem i logika się kłaniają (tu również do ziemi skłonić powinna się również pycha i wysoki podbródek), ale ja tłumaczyć już nie będę.

Przykro mi że nasze interpretacje tak bardzo się różnią.

A nie moglibyście sprawdzić jak faktycznie wygląda sytuacja sprawy sieci (WiFi)?
Rozumiem, że najprościej zrobić test na zewn., ale da się ogarnąć aby zobaczyć co faktycznie zapycha przepustowość na miejscu. Czy to jest komunikacja HP<>HP czy gdzieś dalej?
Bo jeśli to tylko HP<>HP, to jak pisze @tsliwa:disqus , może byłoby pokusić się o oddzielną podsieć na innym kanale, co zresztą polecam dla “smart thingsów”.

Cześć, mam obecnie dwa Homepody Mini z oprogramowaniem 14.4, światłowód z Orange, FunBoxa 3.0 i ten sam problem… Czy komuś udało się z tym uporać? @Moridin:disqus może Tobie się udało?