Tytanowy, matowy MacBook Pro
Apple bada zastosowanie przetworzonego tytanu o wyjątkowych właściwościach na potrzeby przyszłych konstrukcji MacBooków, iPadów i iPhone’ów, zgodnie z nowo przyznanym wnioskiem patentowym.
W zgłoszeniu zatytułowanym „Części o tytanowej strukturze powierzchni, po obróbce strumieniowej”, przyznanym przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych i zauważonym przez Patently Apple, firma wyjaśnia, w jaki sposób różne urządzenia mogą otrzymać tytanowe obudowy z charakterystyczną tekturą wykończenia.
Patent wyjaśnia, że anodyzowane aluminium, używane w obecnych MacBookach i iPadach, nie jest (eureka!) tak twarde ani wytrzymałe, jak tytan. Jednak twardość tytanu sprawia, że jest on „bardzo trudny do wytrawiania”, co oznacza, że może być „nieatrakcyjny pod względem estetycznym”. Patent ma na celu przedstawienie rozwiązania tego problemu poprzez opisanie procesu piaskowania, wytrawiania i chemicznego nadania tytanowej obudowie bardziej atrakcyjnego wyglądu.
Apple opisuje teksturowaną powierzchnię jako zawierającą „szczyty oddzielone dolinami” z określonymi pomiarami mikrometrycznymi i jednostkami połysku. Proces obejmuje różne techniki nadawania „piaskowanej i wytrawionej części tytanowej drobnoziarnistej chropowatości”, która pozwala zachować „wysoki połysk powierzchni”.
„Charakterystyczne wykończenie powierzchni” jest opisywane jako takie, „które zarówno rozpraszająco, jak i lustrzanie odbija światło widzialne” i mówi się, że strukturalnie i estetycznie różni się od innych konwencjonalnych części tytanowych.
Patent zauważa również, że ta teksturowana obudowa tytanowa byłaby odpowiednia dla MacBooków, iPadów, iPhone’ów i zegarków Apple Watch. Apple używał tytanowych obudów do niewielkiej liczby produktów, takich jak PowerBook G4, który był dostępny między 2001 a 2003 rokiem. Pierwsza styczność Apple z tytanowymi obudowami była utrudniona z powodu takich problemów, jak kruchość (odpadała po prostu farba).
Dziś jedynym produktem Apple, w którym zastosowano tytanową obudowę, jest Apple Watch Edition, który wydaje się być znacznie bliższy unikalnemu wykończeniu opisanemu w patencie niż tytanowy PowerBook G4.
Urządzenia z obudową tytanową byłyby znacznie trwalsze, ale potencjalnie także lżejsze, gdyby można było zrównoważyć wagę metalu poprzez produkcję mocniejszych, ale cieńszych części.
W przyszłości możemy doczekać się czarnych, matowych MacBooków
W zeszłym miesiącu Apple uzyskał patent na matowe czarne wykończenie MacBooka Pro, ponieważ firma kontynuuje badania nad sposobami wyjścia poza standardowe obudowy z anodyzowanego aluminium.
Zgłoszenia patentowe nie mogą być traktowane jako dowód na to, co Apple zamierza wprowadzić na dany produkt na rynek, więc nie cieszcie się jeszcze. Jeśli chodzi o moją opinię, to zgodzić mogę się tylko z tym, że Apple prędzej czy później wprowadzi do oferty komputery z wykończeniem w kolorze matowej czerni.
Komentarze: 1
“charakterystyczną tekturą wykończenia”
Tekturą? :)
“Urządzenia z obudową tytanową byłyby znacznie trwalsze, ale potencjalnie także lżejsze, gdyby można było zrównoważyć wagę metalu poprzez produkcję mocniejszych, ale cieńszych części.”
Tytan sam w sobie jest cięższy niż aluminum, aby uzyskać taką samą wagę trzeba będzie odchudzić obudowy, które już teraz za grube nie są. Zatem będzie dobrze jeśli uda się utrzymać wagę, ewentualnie nieznacznie ją zmniejszyć.