Apple pracuje nad przełomową technologią Touch ID 2
Apple pracuje nad ulepszonym systemem Touch ID, który w przyszłości będzie zaszyty pod wyświetlaczem kolejnych generacji iPhone’ów.
Zgłoszenie patentowe, po raz pierwszy zauważone przez Patently Apple i złożone w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, nosi tytuł „Under-display fingerprint sensing based on off-axis angular light” i wyjaśnia, w jaki sposób można zwiększyć dokładność skanera linii papilarnych umieszczonego pod wyświetlaczem oraz jego niezawodność. Apple opisuje swoją technologię jako „ulepszony system wykrywania odcisków palców pod wyświetlaczem”, który w przeciwieństwie do wielu innych, istniejących tego typu rozwiązań używanych w urządzeniach z Androidem, wykorzystuje „pozaosiowe kątowe światło” do skuteczniejszego odczytywania odcisków palców bez zwiększania rozmiaru części sensora.
Większość optycznych systemów skanowania odcisków palców, ukrytych pod wyświetlaczami smartfonów, wykorzystuje światło emitowane z wyświetlaczy samego urządzenia do oświetlania opuszka palca użytkownika. Czujnik znajdujący się pod wyświetlaczem może następnie odczytać odcisk palca i uwierzytelnić użytkownika.
Ze względu na „przepustowość i dyfrakcję przy słabym oświetleniu” spowodowaną przez grubość wyświetlaczy, obraz odcisków palców może być narażony na niski kontrast i niski stosunek sygnału do szumu, co utrudnia odczytanie odcisków palców i potencjalnie wydłuża czas potrzebny na wykonanie takiego odczytu.
Aby przezwyciężyć ten problem, Apple proponuje system, w którym pozaosiowe kątowe światło z palca jest wychwytywane za pomocą szeregu „zależnych od kąta opcji filtrowania między wyświetlaczem a czujnikiem”. Według Apple ta metoda może „poprawić kontrast odcisków palców i zachować zwartość całego systemu wykrywania”.
Rozwiązanie opisane w patencie Apple obejmuje „warstwę emitującą światło, która pokryta jest inną, przeźroczystą i skonfigurowaną do oświetlania powierzchni dotykającej, co umożliwia transmisję odbitych promieni świetlnych z powierzchni do warstw znajdujących się pod spodem”. Optyczna warstwa sprzęgająca pod wyświetlaczem „zagina odbite promienie światła”, które są następnie odbierane przez warstwę kolimatora (celownika optycznego, wykorzystujący zjawisko kolimacji – uzyskania wiązki światła o niskiej rozbieżności) i interpretowane przez pikselowy czujnik obrazu.
Według analityka Ming-Chi Kuo, Apple planuje wdrożyć nową generację Touch ID do co najmniej jednego iPhone’a Pro w 2023 r.
Komentarze: 1
Mam 11 PRO i nie widziałem potrzeby dla wymiany na 12, ale TouchId w 13 będzie głównym powodem wymiany iPhona. Dla Apple Covid okazuje się super po drodze do zwiększenia sprzedaży kolejnego modelu w związku z TouchId. Wątpię, żeby ją zmarnowali ale brwi nie dam sobie zgolić….