Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Apple usuwa z Siri obsługę połączeń, maili i poczty głosowej

Apple usuwa z Siri obsługę połączeń, maili i poczty głosowej

2
Dodane: 3 lata temu

Apple wprowadziło pewne zmiany w funkcjonowaniu Siri, usuwając funkcje, z których korzystają niedowidzący i niewidomi użytkownicy sprzętów Apple.

Wygląda na to, że kilka poleceń Siri, które zawierają szczegółowe informacje o połączeniach telefonicznych, wiadomościach głosowych i wiadomościach e-mail, przestało działać. Następujące polecenia zostały niedawno usunięte:

  • Czy mam nową pocztę głosową?
  • Odtwórz moje wiadomości głosowe
  • Sprawdź moją historię połączeń
  • Sprawdź moje ostatnie połączenia
  • Kto do mnie dzwonił?
  • Wyślij e-mail
  • Wyślij e-mail do [osoba]

Jedna z wielu osób piszących do Mac Rumors w tej sprawie, powiedziała, że nie może już używać Siri do wysyłania wiadomości e-mail ze swojego iPhone’a 8 z iOS 14. Załoga serwisu podjęła własne testy na iPhonie SE z iOS 15.0, a odpowiedź od Siri brzmiała: „Przepraszam, nie mogę pomóc z tym.” Potwierdziłem to również u siebie.

Mac Rumors poprosił Apple o komentarz, czy to błąd, czy też dostępne są alternatywne polecenia dla użytkowników, ale po kilku dniach oczekiwania na odpowiedź nie otrzymali odpowiedzi od firmy. Użytkownicy, którzy rozmawiali z pomocą techniczną Apple, zostali poinformowani, że firma jest świadoma problemu, więc istnieje możliwość, że te funkcje zostaną ponownie dodane w dowolnym momencie.

Przyznam, że to pierwszy tego typu przypadek o takiej skali, o którym słyszę i bardzo współczuję osobom, których dotyka ten problem. Z ich perspektywy odebrano im jeden z kanałów komunikacji z urządzeniem, a szerzej ze światem. Oby Apple szybko zareagowało.

Krzysztof Kołacz

🎙️ O technologii i nas samych w podcaście oraz newsletterze „Bo czemu nie?”. ☕️ O kawie w podcaście „Kawa. Bo czemu nie?”. 🏃🏻‍♂️ Po godzinach biegam z wdzięczności za życie.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 2

Ogólnie do momentu pojawienia się najnowszego iOS Siri nie działa całkiem poprawnie. Teraz są problemy ze wszystkim. Cały czas otrzymuje informację że moje polecenie jest niezrozumiałe I mam je powtórzyć. Dodatkowo trzeba mówić o wiele bardziej wyraźnie niż wcześniej co i tak z reguły nic nie daje. Coraz bardziej zawodzę się nad nowościami od Apple.

Po ostatniej aktualizacji działanie Siri jest nieakceptowalne. To jest skandal. Piszesz Krzysztof o wyciętych funkcjach (i to takich, które są istotne dla osób niepełnosprawnych) co się samo komentuje, ale to nie wszystko.

Siri jest bardzo słaba w kontekst, słaba w złożone interakcje / polecenia, ale jakoś (też nie zawsze, ale zazwyczaj) RADZIŁA sobie z powtarzalnymi akcjami. Wydaję polecenie: graj ambient. Odpala w AM ambient. Proste, w zasadzie prostsze być nie może, działanie w ramach własnego, jabłkowego ekosystemu.

Od 15-ki idzie to tak (serio, niemal za każdym razem, czasami nawet dłużej to trwa, aż się wierzyć nie chce!): graj ambient. Siri: odtwarzam muzykę z twoje biblioteki. Ja: graj ambient z apple music (na marginesie, powiecie teraz No, powtórzycie polecenie i …nic się nie dzieje, albo upiera się przy pierwotnym, błędnym wykonie). Siri: poczekaj, gram ostatnie utwory z twojej biblioteki. Ja: ambient. Siri: randomowy utwór z wymienioną nazwą, tak – zgadliście – nie jest to ambient. Ja: ambient, apple music. Siri: ambient z apple music.

Sumując. Siri jest obecnie frustrująco nieużywalne, działa kompletnie nieprzewidywalnie, nawet w tak prostych scenariuszach totalnie zawodzi. To jest skandal i absolutna porażka. Porównując do konkurencji, to wygląda tak, jakby Siri nie pojawiło się… ile to już będzie… 6 lat, 8 lat temu, tylko wczoraj i jest w fazie alfa.

Wstyd i żenada.