Apple pozwane przez Amerykański rząd odpowiada
Stany Zjednoczone pozwały Apple, czego po Departamencie Sprawiedliwości nikt się nie spodziewał. Zareagowała giełda (choć nieznaczną korektą), a samo Apple również wydało oświadczenie w tej sprawie. O co w niej chodzi?
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oficjalnie złożył pozew antymonopolowy przeciwko Apple, po latach przygotowań do tego. Firma wyraziła już swój sprzeciw wobec pozwu i zapowiedziała „zdecydowaną obronę” przed roszczeniami.
Pełny plik .PDF z treścią pozwu Departamentu Sprawiedliwości znajdziecie tutaj.
W swoim komunikacie prasowym Departament Sprawiedliwości podkreślił niektóre zarzuty:
- Blokowanie innowacyjnych aplikacji. Apple zakłóciło rozwój aplikacji oferujących szeroką funkcjonalność, która ułatwiłaby konsumentom przełączanie się między konkurencyjnymi platformami smartfonów.
- Wyeliminowanie usług przesyłania strumieniowego w chmurze mobilnej. Apple zablokowało rozwój aplikacji i usług do przesyłania strumieniowego w chmurze, które pozwoliłyby konsumentom cieszyć się wysokiej jakości grami wideo i innymi aplikacjami opartymi na chmurze bez konieczności płacenia za drogi sprzęt do smartfonów.
- Wyłączenie wieloplatformowych aplikacji do przesyłania wiadomości. Apple pogorszył jakość przesyłania wiadomości między platformami, stał się mniej innowacyjny i mniej bezpieczny dla użytkowników, w związku z czym jego klienci muszą w dalszym ciągu kupować iPhone’y.
- Zmniejszenie funkcjonalności smartwatchów innych firm niż Apple. Apple ograniczyło funkcjonalność inteligentnych zegarków innych firm, tak że użytkownicy, którzy kupią Apple Watch, poniosą znaczne koszty bieżące, jeśli nie będą dalej kupować iPhone’ów.
Moim zdaniem absurdalny zrzut.
W odpowiedzi na zapewnienia Departamentu Sprawiedliwości Apple po raz pierwszy potwierdziło, że w pewnym momencie rozważał obsługę Androida w zegarku Apple Watch. Po trzyletnim dochodzeniu Apple stwierdziło, że Apple Watch z obsługą Androida nie nadaje się do użytku ze względu na ograniczenia techniczne. W związku z tym odrzucono ten pomysł.
- Ograniczanie portfeli cyfrowych stron trzecich. Firma Apple uniemożliwiła aplikacjom innych firm oferowanie funkcji „dotknij, aby zapłacić”, utrudniając tworzenie wieloplatformowych portfeli cyfrowych innych firm.
Departament Sprawiedliwości z pewnością będzie podpierał się europejskim DMA i jego akceptacją przez Apple i celowo zwlekano ze złożeniem pozwu do teraz. Pamiętajmy jednak, że prawdopodobnie nigdy nie będzie możliwe przeniesienie 1:1 treści DMA na grunt amerykański.
Oto odpowiedź Apple:
W Apple codziennie wprowadzamy innowacje po to, aby ludzie pokochali technologię — projektując produkty, które płynnie ze sobą współpracują, chronią prywatność i bezpieczeństwo ludzi oraz zapewniają naszym użytkownikom magiczne wrażenia.
Ten pozew zagraża temu, kim jesteśmy i zasadom, które wyróżniają produkty Apple na niezwykle konkurencyjnych rynkach. Jeśli się powiedzie, utrudni nam to tworzenie technologii, jakiej ludzie oczekują od Apple — gdzie krzyżują się sprzęt, oprogramowanie i usługi.
Stanowiłoby to również niebezpieczny precedens, upoważniający rząd do wzięcia zdecydowanego udziału w projektowaniu technologii dla ludzi. Uważamy, że pozew ten jest błędny pod względem faktów i prawa, dlatego będziemy się przed nim stanowczo bronić.
Można lubić Apple lub nie, ale w przypadku USA jest to bardzo dziwne zagranie. Amerykanie i tak będą kupowali głównie sprzęt Apple, co słusznie podsumował Dominik:
I tu jest clue tej sytuacji… ludzie po prostu wolą ten sprzęt i co z tym można zrobić?🤔🤷♂️ https://t.co/KoMWv4rwGA
— Dominik Łada (@dominiklada) March 21, 2024
Apple nie broni kupowania innego sprzętu i nigdy tego nie robiło.
Jestem bardzo ciekawy, jak ten proces się potoczy i nastawiałbym się na to, że potrwa co najmniej 5-10 lat.