Apple Pay w latach 2020-2023: Komunikacja miejska w Filadelfii, San Diego, Bostonie i wielu innych miastach
Od 2 grudnia użytkownicy ApplePay w Londynie mogą korzystać z ekspresowego trybu płatności w środkach transportu publicznego w mieście. Dzięki niemu, wystarczy zbliżyć urządzenie obsługujące Apple Pay do czytnika w pojeździe (lub bramki na stacji metra), a ta automatycznie autoryzuje nasz przejazd – bez konieczności zatwierdzania transakcji TouchID lub FaceID (środki zostaną pobrane ze wskazanej w systemie karty). Apple planuje wdrożyć tę możliwość w kolejnych krajach; w ciągu najbliższych trzech lat.
Na liście planowanych miast znalazły się:
- Filadelfia: urząd komunikacji SEPTA planuje zacząć wspierać Apple Pay oraz inne mobilne trackery płatności w przyszłym roku. Rzekomo ma to nastąpić w 2 kwartale 2020.
- Boston: MBTA uruchomi pilotażowy program Apple Pay Express Transit w 2022 roku, a wdrożenie planowane jest na 2023.
- San Diego: SDMTS planuje wdrożyć taką możliwość w trzecim lub czwartym kwartale 2020 roku.
- Toronto: kanadyjski Metrolinx również planuje limitowany, pilotaż i program testów nowej formy płatności za przejazdy w 2020 roku.
- Montreal: STM wdrożenie zapowiada na lata 2022-2023.
Czy kiedyś na tej liście znajdzie się Polska? Być może, choć nie liczyłbym, że to nastąpi szybko. W Polsce wdrażanie tego typu usług w miejskich przedsiębiorstwach komunikacyjnych idzie bardzo powoli, choć w ostatnich latach (głównie za sprawą dotacji z funduszy europejskich) widać spory progres w tym temacie. Często dotyczy to jednak lokalnych, szytych na miarę rozwiązań, a nie adaptacji do jakichkolwiek, międzynarodowych standardów.
Komentarze: 4
Gdy na początku lat 90. ubiegłego wieku Lech Wałęsa posługiwał się terminem „w temacie” większość ludzi była rozbawiona. Dziś ten błąd językowy nie jest często zauważany nawet przez redaktorów: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/w-tym-temacie;15018.html
„Na liście planowanych krajów znalazły się[…]”
Filadelfia, Boston, San Diego, Toronto i Montreal nie są krajami, a miastami. Pierwsze trzy z wymienionych należą do USA, a kolejne dwa do Kanady.
“Na liście planowanych krajów znalazły się[…]”
Filadelfia, Boston, San Diego, Toronto i Montreal nie są krajami, a miastami. Pierwsze trzy z wymienionych należą do USA, a kolejne dwa do Kanady.
Gdy na początku lat 90. ubiegłego wieku Lech Wałęsa posługiwał się terminem “w temacie” większość ludzi była rozbawiona. Dziś ten błąd językowy nie jest często zauważany nawet przez redaktorów: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/w-tym-temacie;15018.html