Apple Intelligence: Prywatność na pierwszym miejscu w porównaniu z konkurencją
Sztuczna inteligencja rozwija się błyskawicznie, ale często kosztem prywatności. Apple stawia jednak na inne podejście – oparte na przetwarzaniu danych lokalnie i ochronie użytkownika.
Co, pod kątem prywatności, wyróżnia Apple Intelligence na tle konkurencji?
- Lokalne modele na urządzeniu: funkcje Apple Intelligence działają bezpośrednio na urządzeniu – dlatego wymagają iPhone’a 15 Pro, iPhone’a 16 lub Maca/iPada z procesorem Apple M1. Dzięki temu dane użytkownika nie opuszczają sprzętu, a funkcje jak podsumowania powiadomień czy Genmoji działają całkowicie lokalnie.
- Prywatna chmura Apple (Private Cloud Compute): cięższe zadania trafiają do bezpiecznej chmury Apple, która nie przechowuje danych użytkownika. Apple udostępnia kod źródłowy tego systemu, umożliwiając niezależną weryfikację ochrony prywatności.
- Integracja z ChatGPT bez ryzyka: dzięki współpracy z OpenAI, żadne dane użytkowników Apple nie są przechowywane ani wykorzystywane do trenowania modeli. Co więcej, Siri nie wysyła zapytań do ChatGPT bez wyraźnej zgody użytkownika.
Firma opublikowała też ostatnio obszerny raport techniczny, w którym szczegółowo opisuje działanie, architekturę i proces trenowania swoich fundamentalnych modeli językowych, stanowiących trzon systemu Apple Intelligence – o czym pisał szeroko Darek.
Apple ujawnia sekrety Apple Intelligence. Mamy wgląd w architekturę i działanie nowej AI
Nadal jednak nie ma róży bez kolców i przy wszystkich zaletach Apple Intelligence należy pamiętać, że w Polsce ze sporej części funkcji po prostu nie skorzystamy. Oficjalnie powodem są unijne regulacje, ale nadal trudno mi uwierzyć, że jedna z największych firm świata nie jest w stanie się jakoś dogadać z kim trzeba.