Co zrobić, gdy Mac się nie włącza?
Jeżeli Mac nie chce się uruchomić, nie musi oznaczać to konieczności oddawania go do serwisu. Dzięki komunikatom dźwiękowym możemy wstępnie zdiagnozować usterkę, a następnie spróbować ją naprawić poprzez wykonanie jednej z kilku standardowych procedur.
W przypadku, gdy komputer nie uruchamia się prawidłowo, po włączeniu możemy usłyszeć krótkie dźwięki, opisujące problem.
Brak sygnału – sekwencja POST, sprawdzająca komponenty komputera, nie znalazła nieprawidłowości, lub też nie wystartowała, ponieważ wystąpił problem z zasilaniem. Może wynikać on zarówno z powodu rozładowanej baterii, jak i uszkodzenia zasilacza.
1 sygnał – komputer nie rozpoznaje pamięci RAM. Jeżeli była ona samodzielnie wymieniana, należy sprawdzić, czy na pewno jest dobrze podłączona, ponadto może być konieczne wykonanie resetu pamięci PRAM. W innym wypadku możemy mieć do czynienia z uszkodzeniem kości RAM bądź też awarią płyty głównej.
2 sygnały – pamięć RAM nie jest obsługiwana przez płytę główną. Należy sprawdzić, jaki typ pamięci pasuje do naszego modelu komputera.
3 sygnały – pamięć RAM jest nieprawidłowo podłączona.
4 sygnały – system nie jest wczytywany z dysku. Może to oznaczać zarówno uszkodzenie programowe, jak i awarię dysku. W tym wypadku można spróbować uruchomić komputer w trybie bezpiecznym.
5 sygnałów – płyta główna nie komunikuje się z procesorem. To poważna usterka, której naprawa poza gwarancją jest najczęściej nieopłacalna.
Źródło: Mac Tuts+
Komentarze: 2
W PeCetach był bardziej rozbudowany system beep-ów. Pamiętam jak liczyłem długie/krótkie aby wiedzieć czy to RAM, a może CPU.