Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu BitTorrent Sync – NAS i jeszcze więcej folderów

BitTorrent Sync – NAS i jeszcze więcej folderów

5
Dodane: 8 lat temu

Tydzień temu po raz pierwszy uruchomiłem BitTorrent Sync Pro na swoich komputerach i muszę powiedzieć, że to jednak świetne rozwiązanie. Szczególnie do gustu przypadła mi możliwość synchronizowania folderów ~/Desktop~/Downloads – tego ostatniego jeszcze nie podłączyłem, bo muszę najpierw zrobić w nim porządek, ale prawdopodobnie stanie się to na dniach.

Kolejnym celem, jaki przed sobą postawiłem, było udostępnienie sobie wybranych folderów z archiwami, które spoczywają na HDD mojego stacjonarnego komputera. Gdy podróżuję, często potrzebuję dostać się do zdjęć prasowych, a te starsze czasami nie są już dostępne. Z tego powodu powoli buduję własne archiwum.

BitTorrent Sync Add Folder 01

Ponieważ folder Press Images znajduje się na dużym Macu, to tam dodałem go do listy poprzez funkcję Add folder → Standard Folder.

BitTorrent Sync Add Folder 02

Chciałem mieć nad nim kontrolę wszędzie – zmieniłem wobec tego prawa dostępu na Read & Write, dzięki czemu mogę modyfikować jego zawartość z MacBooka lub iUrządzenia.

BitTorrent Sync Add Folder 05

Bardzo szybko pojawił się na moim NAS-ie. Mam z nim obecnie jeden problem – wywalenie foldera z listy synchronizowanych powinno również usunąć pliki z dysku NAS-a, ale tak się nie dzieje – jeszcze nie wiem dlaczego; nie miałem czasu się tym zająć.

BitTorrent Sync Add Folder 03

Najważniejsze jednak, że folder natychmiast trafił na MacBooka, ale z placeholderami – plikami, które mogę pobrać na żądanie, ale nie zajmują żadnego miejsca na dysku. Automatycznie włączony był też Selective Sync, czyli tak, jak chciałem. Niestety, trochę wstyd się przyznać, nie wiem jeszcze, od czego zależy czy domyślnie jest on włączony, czy nie.

BitTorrent Sync Add Folder 04

Ładnie zresztą widać na powyższym przykładzie, jak takie pliki wyglądają. Mają zerowy rozmiar, a struktura katalogów jest zachowana. Wystarczy kliknąć dwukrotnie którymkolwiek z nich, aby po chwili pojawił się na dysku.


Wygoda BitTorrent Sync Pro z opcją selektywnej synchronizacji dowolnego folderu do dowolnego miejsca na drugim komputerze jest dla mnie nieoceniona. Dotychczas musiałem przewidywać, jakie pliki będę potrzebował przed wyjazdem, a jak wiadomo, zawsze czegoś się zapomni. Teraz mogą one leżeć w archiwum na powolnym HDD, a zawsze, w razie potrzeby, mogę się do nich dobrać w bardzo komfortowy sposób.

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 5

Jaki NAS byś polecił? w miarę przystępnej cenie, głównie pod współpracę z iOS. Chce sobie coś takiego kupić do domu, bo pamięć na Dropboxie się już kończy, iCloud drive też i chciałbym sobie wszystko zorganizować na prywatnym NAS.
W firmie mamy Seagate Personal Cloud ale to dość słabo działa, pewnie przez cenę i słabe łącze, dostęp do plików jest uciążliwy, powolny a nie wspomnę o odtwarzaniu Wideo przez internet.
Może masz jakieś doświadczenie w tej dziedzinie i coś mógłbyś doradzić?

Jakiś Synology lub QNAP. Nie znam obecnych modeli – musisz poszukać co Ci najbardziej odpowiada.

Ja wziąłem dużo tańszy ZyXEL 540. 4 zatoki. Trochę czasu zajęło mi skonfigurowanie i nauczenie sie serwerowego systemu. Filmy na TV odtwarza bez problemu, fotki i muzykę też. Po zmapowaniu dysków można tez zapisywać pliki bezpośrednio jak na komputerze. Można udostępniać w sieci zewnętrznej foldery i pobierać fotki na telefon będąc u cioci na imieninach. To właściwie standardowe funkcje większości Nasów. Qnap i synology pewnie mają lepszy interface i może są szybsze ale koszują dużo wiecej. Jedynie wkurza mnie Raid5, bo nie można wgrać fotek z aparatu tak aby od razu obejrzeć je w salonie na TV. Trzeba odczekać kilkadziesiąt minut zanim RAID5 porozsiewa wszystko na 4ech dyskach.
Serwer mam już rok. Zero problemów. Pracuje na PC.

“Automatycznie włączony był też Selective Sync, czyli tak, jak chciałem. Niestety, trochę wstyd się przyznać, nie wiem jeszcze, od czego zależy czy domyślnie jest on włączony, czy nie.”

Jak wejdziesz w moje urządzenia w konfiguracji SyncPro, to tam możesz wybrać jak ma synchronizować nowe katalogi z innych urządzeń

Thanks. Rzeczywiście tam jest. Nie przepadam za UI BTSync Pro – trochę zagmatwane jest.