iMagazine

Przydatne skróty klawiszowe do obsługi Terminala

05/03/2012, 13:44 · · · 2

Niemal każdy, kto chciał wprowadzić jakieś modyfikacje w OS X (jak np. ustawienie wyświetlania większej ilości dni w widoku tygodniowym iCal, zmiana domyślnej nazwy zrzutów ekranu, zmiana lokacji zapisywania zrzutów ekranu, itp., itd.) musiał mieć styczność z Terminalem. I choć na pierwszy rzut oka jego obsługa może się wydawać „toporna”, to jednak da się temu zaradzić między innymi za pomocą skrótów klawiszowch.

Nie od dziś wiadomo, że znajomość skrótów klawiszowych potrafi znacząco przyspieszyć workflow. A OS X jest systemem niemal stworzonym do korzystania z wszelkiej maści kombinacji klawiszy. Jeśli chodzi o Terminal, to czy nie denerwuje Was, że gdy chcecie coś dopisać na początku linii, to musicie „jechać” kursorem tracąc przy tym ogromną ilość czasu? Nie daj Boże, gdy potem przypomnieliście sobie, że zapomnieliście jeszcze czegoś na końcu…

Sam do niedawna przeżywałem takie i inne rozterki, ale na szczęście udało mi się znaleźć parę przydatnych skrótów, które znacznie przyspieszą Waszą pracę z Terminalem. Zapraszam więc do zapoznania się z nimi:

  • Przejdź na początek linii – ⌃A
  • Przejdź na koniec linii – ⌃E
  • Przejdź do następnej linii – ⌃N
  • Przejdź do poprzedniej linii – ⌃P
  • Usuń poprzednie słowo – ⌃W
  • Usuń/Wytnij tekst od bieżącej pozycji kursora do początku linii – ⌃U
  • Usuń/Wytnij tekst od bieżącej pozycji kursora do końca linii – ⌃K
  • Wklej tekst od bieżącej pozycji kursora – ⌃Y (wkleja tylko teksty wycięte za pomocą skrótów ⌃U oraz ⌃K)

O ostatnich dwóch skrótach wspominałem również przy okazji dodatkowej opcji wycinania i wklejania tekstów z pominięciem systemowego schowka, gdyż działają one również w innych aplikacjach.

Źródło: OS X Daily

2

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maciej SkrzypczakMarcin Franikowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin Franikowski
Gość

To tak naprawdę po prostu skróty powłoki, basha. Nie są jakoś specjalnie ekskluzywne dla terminal.app.
Z innej beczki – jeżeli ktoś uzywa terminala namiętnie i często, polecam iTerm2. Pracuje w środowiskach znakowych od jakichś 14 lat i nigdy to nie było tak wygodne jak właśnie z iterm2.
Pozdrawiam

Maciej Skrzypczak
Gość

Zgadza się, i nie są ograniczone tylko do OS X, ale również innych Unixowych terminali, byle tylko by obsługiwały basha :)