iMagazine

Jak to jest z tymi iPhone’ami z Plusa?

19/10/2012, 16:38 · · · 39

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że iPhone 5 w sieci Plus mają dołączane nieoryginalne ładowarki i że otwierane są pudełka, zanim telefon trafi na półkę w salonie.

Po naszym tekście wywiązała się ciekawa dyskusja nt serwisu i gwarancji.

Dziś dostaliśmy kolejny, ciekawy mail od jednego z naszych czytelników. Ma on właśnie problem serwisowy ze swoim iPhonem 4S kupionym w Plusie.

Pozwolę sobie przytoczyć go w całości:

Plus sprzedaje używane telefony jako nowe

Sieć Plus rozpakowuje telefony, aktywuje je na prywatną osobę i wgrywa własną, zmodyfikowaną wersję oprogramowania do iPhone 4S pod pretekstem troski o użytkownika. Tłumaczy przy tym najpierw, że zmiana oprogramowania polega wgraniu polskiej wersji dla aparatów iPhone serii 4S, a następnie że zmiany w oprogramowaniu telefonu polegają na uzupełnieniu elementów obowiązujących w sieci Plus. „Urządzenie może mieć indywidualne elementy, takie jak nazwy menu, porządek menu i ikony”.

Oto moja historia:

1 marca br. zdecydowałem się przedłużyć umowę z Plusem na kolejne 24 miesiące z iPhonem 4S za 1 zł. Po wielokrotnych doświadczeniach zakupowych sprzętów z Apple Store moja czujność została na tyle uśpiona, że nie zwróciłem uwagi na to, że pudełko z telefonem otrzymałem w salonie bez folii ochronnej.

Po kilku miesiącach użytkowania zauważyłem, że czas życia telefonu na baterii drastycznie zmalał, dlatego skontaktowałem się z infolinią Apple po ewentualne rozwiązanie problemu. Ku mojemu zaskoczeniu konsultant odmówił mi udzielenia wyczerpujących informacji, bo jak się okazało urządzenie nie było zarejestrowane na mnie, tylko na jakąś inną osobę fizyczną, której danych oczywiście się nie dowiedziałem.

Nieco poirytowany tym faktem rozpocząłem wewnętrzne śledztwo, które potwierdziło moje przypuszczenia: telefon, który kupiłem w Plusie został aktywowany przez prywatną osobę na 11 dni przed moim podpisaniem umowy. Sprawdzenie numeru seryjnego mojego aparatu na stronie producenta jednoznacznie potwierdziło ten fakt.

Gdybym wiedział, że z mojego telefonu korzystała inna osoba, nigdy by nie doszło do podpisania umowy z Polkomtelem. W związku z tym zwróciłem się do operatora z prośbą o wymianę aparatu na fabrycznie nowy o takim samym lub wyższym standardzie o wartości nie mniejszej niż wartość kary wskazanej w umowie tj. 2900 zł.

Odpowiedzi z Polkomtela były trzy i paradoksalnie każda następna durniejsza od poprzedniej.

Z pierwszego pisma dowiedziałem się, że sprzedawcą telefonu może być Polkomtel, ale z posiadanej dokumentacji wynika, że nim nie był. Ponadto kilka słów o regulaminie świadczenia usług, a także o tym że kwestię sprawności telefonu powinien rozpatrzyć punkt serwisowy. Zostałem także poinformowany m.in. o tym, że ilość wykonanych rozmów, a także wysłanych sms-ów wpływa na czas pracy telefonu. Na koniec poproszono mnie o dokładniejsze opisanie kwestii aktywacji mojego aparatu w firmie Apple co uczyniłem w kolejnym piśmie podtrzymując swoje żądanie.

Odpowiedź jaką uzyskałem od doradcy biznesowego wyłożyła mnie na łopatki:

Polkomtel kupił telefon od firmy AB S.A., która dokonując wgrania polskiej wersji dla aparatów iPhone serii 4S spowodowała 19.02.2012 roku zmianę oprogramowania, co zostało automatycznie uwzględnione u producenta telefonu. Ponadto podstawą do uwzględnienia ewentualnej naprawy przez autoryzowany serwis stanowi dowód zakupu telefonu wraz z KARTĄ GWARANCYJNĄ. Nie muszę chyba dodawać, że ten ostatni dokument w przypadku iPhone’ów nie jest wydawany wcale.

Choć wiedziałem, że ktoś w Polkomtelu zatrzymał się z wiedzą o telefonach na Nokii 6310i poprosiłem o oficjalne stanowisko w tej sprawie Apple. Odpowiedź była następująca:

„W telefonie iPhone 4S nie ma możliwości ‚wgrania języka’ w sensie instalowania jakiegoś specjalnego i dodatkowego oprogramowania – czy to polskiego, czy jakiegokolwiek innego. Wybór języka następuję po pierwszym włączeniu urządzenia.”

Napisałem o tym fakcie do Polkomtela licząc, że tym razem uda się sprawę doprowadzić do końca.

Odpowiedź była miażdżąca: Polkomtel, choć nie jest partnerem Apple, zlecił firmie AB S.A. brandowanie mojego aparatu poprzez modyfikację oprogramowania. Oczywiście wszystko to zostało zrobione „w trosce o prawidłowe funkcjonowanie usług oferowanych przez sieć, które w przypadku posługiwania się przez użytkownika oprogramowaniem „nie autoryzowanym” (pisownia oryginalna) przez Polkomtel mógłby ulec zakłóceniu.

Swoją drogą ciekawe czy Apple już wie o tym, że Plus zleca zmianę oprogramowania na autoryzowane przez siebie?

W załączeniu przesyłam korespondencję, którą w razie konieczności można opublikować na stronie.

Jeszcze w październiku sprawa trafi do sądu.

Sympatycznie? Niezbyt. Dysponujemy pełną korespondencją pomiędzy naszym czytelnikiem, a działem reklamacji sieci Plus. Jak czytam te teksty to aż włos na głowie się jeży. Brak kompetencji i wiedzy osób pracujących w tym dziale nie najlepiej świadczy o sieci. Dodatkowo potraktowanie „z buta” klienta, który jest w sieci od kliku lat przemilczę. Dziwi mnie takie podejście operatora – powinni byli bez specjalnej dyskusji wymienić słuchawkę i byłoby po kłopocie.

Teraz istotne jest aby uściślić parę kwestii.

Po pierwsze Plus nie jest autoryzowanym dystrybutorem iPhonów w Polsce. Są nimi tylko Play, Orange i T-Mobile. Jako operator, Plus wychodząc na przeciw oczekiwaniom swoich klientów kupuje iPhony na wolnym rynku – w tym przypadku w AB S.A. AB faktycznie jest dystrybutorem produktów Apple…ale za wyjątkiem iPhonów. Dlatego AB kupuje je na zamówienie Plusa, właśnie na wolnym rynku, od innych operatorów lub międzynarodowych brokerów. Ponieważ nasi rodzimi operatorzy raczej nie mają problemów ze sprzedażą zamawianych przez siebie iPhonów, AB na zlecenie Plusa szuka ich za granicą (dlatego np w poprzednim tekście iPhone 5 był z Irlandii). Brokerzy skupują towar z rynku. Mały problem jest gdy skupują go bezpośrednio od operatorów. Gorzej jak skupują „z rynku”. Z naszych informacji wynika, że tego typu firmy potrafią za drobną opłatą wysyłać autokary pełne osób chcących łatwo i szybko zarobić np. do Apple Store i wykupować telefony, które potem trafiają w obieg (widzieliśmy takie sytuacje w Dreźnie podczas premiery iPhone 5).

Ponieważ Plus nie jest autoryzowanym dystrybutorem iPhone i kupuje go na wolnym rynku, to może de facto robić z nim co mu się żywnie podoba. Apple w takiej sytuacji nie ma co im zrobić. W gorszej sytuacji jest AB, jako oficjalny dystrybutor produktów Apple. Wg naszej wiedzy nie ma możliwości wgrywania czegokolwiek do iPhone bez jego aktywacji. Po aktywacji można, co najwyżej nie korzystając z App Store, wgrać tapetę. Podejrzewam, że owo „wgranie”, o którym pisze Plus jest związane z faktem, że telefony pochodzą z drugiego obiegu, skupione od ludzi, którzy faktycznie wcześniej musieli telefony np aktywować w zagranicznych sieciach podczas zakupu. „Wgranie” faktycznie polega na skasowaniu zawartości telefonu i przywróceniu go do stanu fabrycznego, dodatkowo wyczyszczeniu i ofoliowaniu. Pamiętajcie, że kupiony telefon w innej sieci i aktywowany, nie używany nawet przez 3 minuty, jest już…używany. Gwarancja Apple już biegnie od aktywacji, czyli od tego „pierwszego” użycia.

Apple prawdopodobnie nic nie wie o „wgrywaniu” czegokolwiek na iPhone, a już na pewno nie zgadza się, aby robił za nich to nieautoryzowany operator i to przy ich zgodzie – to się kupy nie trzyma. Potwierdzają to chyba wyraźnie słowa przedstawiciela sieci Plus, że

…próba oddania aparatu do autoryzowanego serwisu producenta innego niż wskazany w powyższym adresie, spotka się z odmową jego przyjęcia do przeglądu serwisowego

Jak widać po tej sytuacji, zdecydowanie warto kupować iPhone w autoryzowanych sieciach (Play, Orange czy T-Mobile) ewentualnie z Apple Store. Ta druga opcja w Polsce oczywiście via sklep internetowy.

Przed zakupem w sieci Plus poważnie bym się zastanowił.

Wysłaliśmy maila w tej sprawie do rzecznika sieci Plus – do czasu publikacji nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Będziemy śledzić temat i informować Was jak dalej potoczy się.

Jeśli macie jakieś swoje przemyślenia w tym temacie to zapraszamy do komentarzy.

39

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


39
Dodaj komentarz

avatar
21 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
KAMAMoridinAdrian PiotrowskiRafał WójcikMaciej Winiarski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MacMax
Gość
MacMax

Cała sieć Plus zatrzymała się z rozwojem na czasach Nokii 6310i…
Oby Plus nigdy nie dostał autoryzacji od Apple na sprzedaż iPhona bo to wstyd!
Ciekawa sprawa ale oczywiście współczuję bohaterowi i życzę powodzenia!

SnakeArtworX
Gość
SnakeArtworX

Zastanawiałem się nad zmianą operatora. Wiem jedno: nie będzie nim Plus, a kolejne iPhone’y kupować będę przez Apple Store.

jikollo
Gość
jikollo

Mam takie same odczucia. Niedługo czekają mnie przenosiny z Plusa. Tylko pytanie: na co? Orange – marny zasięg. Play – podobno strasznie drenuje baterie w telefonie. Chyba przejdę do T-Mobile. A iPhone bezpośrednio od Apple.

bobiko
Gość

Osobiście testuję Playa na SGS2 i nie zauważyłem aby drastycznie spadła bateria le rzeczywiście skoki między różnymi sieciami w ramach roamingu mogą molestować baterię. I Play ma dobry zasieg – pisze to uzytkownik plusa od 9lat.

Łukasz Nowak
Gość

Wystarczy w gruncie rzeczy ustawić na stałe np. Plusa i już nie ma „skoków” ;-)

MacMax
Gość
MacMax

Używam T-Mobile od wielu lat, jeszcze od lat 90. i muszę powiedzieć, że jedyne na co trochę można narzekać to ceny usług. A tak ogólnie jest to naprawdę dobra sieć z rewelacyjnym zasięgiem (przynajmniej ja tak to odczuwam). Chciałem ostatnio przejść do Play ale nie dam rady… Mam drugi telefon w Play i widzę jaki słabiutki ma zasięg. Do tego potrafi co chwilę się przełączać pomiędzy nadajnikami Plusa a Orange…

Maciej Winiarski
Gość
Maciej Winiarski

Zależy gdzie. Ostatnio byłem nad Bugiem, granica polsko-bialoruska i 4/5 kresek zasięgu w Orange. Najlepiej sprawdzić swoją okolicę w jakiej wyszukiwarce BTS.

Bartosz Witkowski
Gość

Żenada…

Xerol33t
Gość
Xerol33t

To jest po prostu oszustwo

KHRoN
Gość

Zastanawiałem się ostatnio nad zmianą operatora.

Teraz wybór stał się prostszy – wiem już którego operatora na pewno NIE wybiorę :)

EdiVip
Gość
EdiVip

Powodzenia kolego! Jesteśmy z Tobą!

Aleksander Pitura
Gość

Dziękuję za publikację. Czas reakcji od chwili otrzymania tekstu do publikacji był krótszy niż ładowanie iMagazine na iPhonie 5 :) Wracając do tematu do chwili odpowiedzi od rzecznika prasowego wstrzymuję się przekazaniem sprawy do sądu. Jestem jednak bardzo rozczarowany obecnym stanowiskiem wszystkich osób z Plusa, które po kolei tworzyły dla mnie coraz to nowe odpowiedzi. Sprzedaż używanego telefonu jako nowego uważam za niedopuszczalne, ale jak widać każdy ma swoje standardy…

Dominik Łada
Gość

Link do tego tekstu jest już na Facebooku Plusa i Wykopie także mam nadzieję, że szybko odpowiedzą. Trzymamy kciuki.

Paweł Piotrowski
Gość

Obawiam się, że zrobią po polsku – będą chcieli zamieść brudy pod dywan…

Paweł Piotrowski
Gość

Myślę, że Apple powinno się o tym od Ciebie dowiedzieć. Ale nie Apple Polska. Raczej Apple USA.

phanthomas
Gość
phanthomas

Mam tylko nadzieję, że Apple nigdy nie da autoryzacji Plusowi. To jest przecież po prostu jawne oszustwo, na którym jak zwykle traci końcowy klient. Pozdrawiam bohatera i życzę powodzenia!

duchu
Gość
duchu

Kilka lat temu tez bylem w Plusie. Wszystko bylo fajnie, az do chwili gdy zaczeli doliczac do moich rachunkow dziwne kwoty ktore nie mialy pokrycia w moim uzytkowaniu telefonu. Sprawa trawala rok i oczywiscie Plus twierdzil ze nic takiego nie ma miejsca i jak chce to moge zerwac umowe ale oczywiscie to bedzie kosztowalo. Oczywiscie zrobilem to. Tobie radze to samo bo to glupia i ignorancka firma nic tam nie zalatwisz. A po tym jak solorz ja przejal napewno nie bedzie lepiej :)

Michał Januchta
Gość

Informacja o tym, ze nie można oddać iPhone kupioneo w plusie do autoryzowanego serwisu jest nie prawdziwa. Ja osobiście oddałem iPhone kupiony w plusie do autoryzowanego serwisu Armago.pl i został wymieniony na nowy w ramach gwarancji. Plus ma nowe telefony rozpakowywuje je, aby je obrandowac żałosną tapetą oraz wymienic angielska ładowarkw na europejska, bo w Polsce nie mogą sprzedać bez tego i oczywiście dodać wspaniała naklejki na spód opakowania. Są to nowe telefony z Uk

Adam Bialas
Gość

Typowo Polskie podejscie do klienta.
Kiedy to sie w koncu zmieni?

Robert Stachnik
Gość

wtedy kiedy naiwni klienci przestaną wydawać u nich pieniądze

Rafał Wójcik
Gość

Szkoda tylko że nie mamy żadnej dobrej alternatywy :/

Grz
Gość
Grz
kondzio42
Gość
kondzio42

od teraz w Polsce jest 3 operatorów T-Mobile Play Orange

Andrzej
Gość
Andrzej

Hmm, ja 17.12.2011 w ramach przedłużenia umowy w PLUS otrzymalem zapakowanego, nowego iphone 4 z Isource ( na pudelku byla ich naklejka z danymi adresowymi) tak wiec wydaje mi sie ze telefony maja z roznych zrodel „jak sie trafi”

natankraps
Gość
natankraps

Wiadomo – operatorzy kradną. Też mi nowość. Każdego to spotkało lub spotka. A jak już się zdarzyło, to trzeba walczyć o swoje.

Jebacz Koz
Gość

Walić kwestie ajFona. Co to Kurcze ma być? Samowolą i robienie w bambuko klientów (czyt. frajerów)?

Nigdy nie korzystaniem z tej sieci zawsze kojarzyła mi sie z opóźnionym dzieckiem, które non stop ssie swojego kciuka.

Robert Stachnik
Gość

jak mówiłem Plus stoi w miejscu i to od dawna ! ale jedno trzeba im pogratulować zasięgu.

Arhenius
Gość
Arhenius

Ten artykuł to totalne nieporozumienie. Osoba, która zgłasza się z wyimaginowanym problemem „używanego” iPhona oraz autor wogóle nie wiedzą o czym piszą. Nie chcę tutaj bronić sieci Plus natomiast opiszę z neutralnego punktu jak wygląda sytuacja. Plus rzeczywiście skupuje telefony na wolnym rynku z różnych źródeł. Te iPhony nie są często wcześniej aktywowane, otwiera i aktywuje je Plus w celu wgrania swojej tapety i jakiś innych gadżetów. Z punktu widzenia klienta ta wcześniejsza aktywacja nie ma znaczenia ponieważ pomimo odnotowania takiego faktu na serwerach Apple i uruchomienia gwarancji datę tą można zmienić zgłaszając się do Apple z dowodem zakupu z widocznym na nim nr. seryjnym. Tak więc klient nie ma powodów do obaw o swoją gwarancję. Z drugiej strony tłumaczenie pracowników Plus tez jest śmieszne bo nie wiedzą co sprzedają i na jakiej zasadzie. Podsumowując klient który się skarży, pracownicy Plusa i autor tekstu wypowiadają się na temat o którym nie mają pojęcia. Śmieszy mnie coś takiego bo wygląda jak sprzeczka 3 ślepych o kolorach.

Pozdrawiam wszystkich czytelników.

Rafał Wójcik
Gość

Pralnia brudnych pieniędzy tyle w temacie… Specjalny soft do iPhona ta… Kto wierzy w takie bajki??

Adrian Piotrowski
Gość
Adrian Piotrowski

Co za bzdura… Gdybym nie to, ze znam bardzo duzo osob z AB S.A. we Wroclawiu i jestem z nimi w stalym kontakcie od 7-8 lat to moze bym uwierzyl… Caly artykul i to „sledztwo” to jedna wielka bzdura i paranoje autora… Szkoda gadac. Bzdura od A do Z. Autor artykulu ma paranoje. Powinien poszukac lekarza. Nie odnosze
soe do dzialalnosci plusa dlatego, ze cala tresc artykulu to jedna
wielka bzdura.

bobiko
Gość

Tylko szkoda,ze firma AB S.A. nie wydała zadnego oficjalnego sprostowania ani nie wystosowała maila do autora i osoby poszkodowanej.

Nie robiąc nic w tej sprawie, mozna domniemywać, że zgadzają się z tym co piszą powyżej.

Dominik Łada
Gość
Moridin
Gość

#KomentarzRoku2012

KAMA
Gość
KAMA

kupilam iPHONA 5 w sieci Plus, przy moim abonamencie kosztowal 1400 zl, po 1 dniu okazalo sie, ze telefon nie lapie zasiegu (czekalam na niego 4!tygodnie), po kolejnych 4 tygodniach (dzisiaj) dostalam obiecanego nowego iphona, po sprawdzeniu IMEI dowiedzialam sie, ze telefon zostal zakupiony ROK TEMU w NIEMCZECH!! znajduja sie na nim zagraniczne numery telefonow, SMSy, ZDJECIA! jezeli IPHONE to tylko z appstore badz od sprawdzonego dystrybutora- Plus to zlodzieje, oszusci, psuja sobie opinie takimi zagraniami, nie dosc, ze sa drodzy to jeszcze tak oszukuja nieswiadomych ludzi! uzywanego, rocznego ajfona kupilabym za gora 700 zl, dno i brak slow..