iMagazine

Kultowe gry na makach – Commandos 2, Commandos 3, World of Tanks

09/06/2013, 20:08 · · · 12

Ostatnio kilkukrotnie pisałem na Twitterze i nie tylko, że brakuje mi od czasu do czasu możliwości pogrania w moją ulubioną grę sprzed lat – Commandos 2. Parę lat temu grałem w nią jeszcze na PowerPC, wcześniej na pececie. Niestety na Intelmaki jej nigdy nie było.

Marzę o tym, aby pojawiła się na iOS, w szczególności na iPadach. Uważam, że się idealnie do tego nadaje. Liczę, że skoro niedawno, zupełnie bez powodu, pojawił się o niej artykuł na The Verge, może to świadczyć o tym, że coś jest na rzeczy i niebawem coś w temacie ruszy. Ale póki co szukam co z tym fantem zrobić.

Moje rozważania i żale dotarły do kilku osób, m.in. do Jakuba Ostaszewskiego, który podesłał mi gotowe rozwiązanie – za które bardzo dziękuję.

commandos_on_mac2

Sprawa jest dosyć prosta i sprowadza się do zainstalowania gry pecetowej przy użyciu specjalnego opakowania, tzw „wrappera”, który opiera się o Wine’a (swoistego „emulatora” Windows – choć „wine is not an emulator”).

Zatem lecimy – z czym to się je?

Aby zainstalować naszą ulubioną grę pecetową na maku, potrzebujemy mieć owego wrappera oraz płyty z oryginalną wersją gry z peceta. Płyty lub obrazy ISO.

Wrappera pobieramy ze strony Paul The Tall. Znajdziemy tam kilkadziesiąt gotowych wrapperów do najpopularniejszych gier pecetowych – ja byłem zainteresowany Commandosami 2 i 3 oraz World of Tanks. Ale lista dostępnych pozycji jest bardzo długa i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Zrzut ekranu 2013-06-9 o 19.30.31

Teraz musimy mieć samą grę. Potrzebujemy do tego płyt lub obrazów płyt w formacie ISO. O ile płyty to pewnie nie jest problem to z obrazami ISO trzeba już sobie jakoś poradzić. Można je kupić i potem pobrać np ze strony GamersGate (Commandosi są po ok 4EUR). Można też poprosić kolegę aby stworzył obrazy ISO dla nas na swoim pececie. Obrazy ISO kupione we wspomnianym GamersGate mają jeszcze jedną przewagę – po instalacji nie odwołują się do fizycznej płyty CD/DVD, która musi być w napędzie i nie zawsze nasz makowy instalator sobie z tym radzi. Niektóre tytuły nie mają takich płytowych „zabezpieczeń” i kombinacja z wynajdywaniem ISO nie będzie potrzebna. To już musicie sami sprawdzić.

Procedura instalacji na przykładzie gry Commandos 3:

Zrzut ekranu 2013-06-9 o 11.47.51

1. Montujemy wprappera i kopiujemy/przesuwamy ikonę „Commandos 3” na pulpit.

2. Montujemy obraz ISO z grą.

3. Z pulpitu uruchamiamy naszego wrappera „Commandos 3”. Zostaniemy poinformowani o tym, że plik został pobrany z internetu, oczywiście wciskamy „Otwórz”.

Zrzut ekranu 2013-06-9 o 11.48.22

4. Teraz pojawi się nam okno, od którego zaczniemy samą instalację.

Zrzut ekranu 2013-06-9 o 11.48.30

5. Klikamy w „Install Software”. Pojawi się menu instalatora.

Zrzut ekranu 2013-06-9 o 11.48.36

6. Klikamy w „Choose Setup Executable” i wybieramy plik „setup.exe” z obrazu ISO z grą, który uprzednio zamontowaliśmy, ewentualnie z włożonej do napędu płyty.

Zrzut ekranu 2013-06-9 o 11.48.59

7. Uruchamia się dobrze znane nam okno windowsowego instalatora. Kilkukrotnie klikamy w „Dalej” i po bardzo krótkim czasie, jeśli mamy obraz ISO, lub trochę dłuższym gdy mamy CD, instalacja kończy się – uważam wręcz, że trwa to kilkukrotnie szybciej niż z tego co pamiętam trwało na pececie.

Zrzut ekranu 2013-06-9 o 11.49.34

8. Instalacja dobiegła końca. Okno windowsowego instalatora znika i pojawia się okno, w który musimy wybrać ręcznie plik, z którego przygotowana przez nas gra będzie się uruchamiać.

Zrzut ekranu 2013-06-9 o 12.11.24

9. Rozwijamy menu i wybieramy z niego plik „…/commandos3.exe”. Co ważne pojawia się on automatycznie w rozwijanym menu, także nie musimy go nigdzie szukać.

Zrzut ekranu 2013-06-9 o 12.11.32

10. To by było na tyle. Pozostaje nam już tyko uruchomienie gry i zabawa…

Po zakończeniu instalacji można odmontować wrappera i obraz ISO, a stworzoną grę możemy spokojnie przenieść do katalogu z aplikacjami lub, tak jak ja zrobiłem, zupełnie na drugi dysk – nie wpływa to w żaden sposób na pracę całości.

Na swoim Macbooku Pro 13″ Early 2011, z 16GB RAM i grafiką Intel HD Graphic 3000, wspomniane przeze mnie na początku gry, działają płynnie, bez zacięć, choć wiatraki wariują. Można fantastycznie pobawić się i przypomnieć sobie stare czasy.

Na koniec uprzedzam – ponownie zarwiecie noce! No i warto „uzbroić” się w klasyczną, 2-przyciskową mysz, bo Magic Mouse czy Magic Trackpad nie zda egzaminu.

Aha i jeszcze jedno – pamiętajcie, że stare klasyczne, pecetowe gry nie grzeszyły rozdzielczością

Miłej zabawy.

12

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


12