#lifehacker – Jak zachować wakacje na dłużej?
Porzućcie płonne nadzieje Wy, którzy oczekujecie opisu programu. Jedyną aplikacją, jaką możemy w tym przypadku zaprezentować, jest antyczna sztuka nakładania kleju i farby.
Zdjęcia i filmy z wakacji są super. Trzymamy je na komputerze, backupujemy na zewnętrznych dyskach, pokazujemy rodzinie i znajomym. Ale samym elektronicznym plikom brakuje substancji – kształtu, tekstury, zapachu. Czegoś, czego można dotknąć. Oczywiście możemy z wakacji przywozić pamiątki „Made in China”, ale dużo lepiej wziąć sprawę w swoje ręce i upewnić się, że nasze wspomnienia będą miały niezapomniany charakter. Projekt nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, które możemy zaangażować w zbieranie wakacyjnych skarbów. Zapewniam, że oglądanie ich po kilku miesiącach sprawia wielką frajdę, a samo wykonanie, materiały i konstrukcja pozostawia szerokie pole do wykazania się kreatywnością.
Memory box – to po prostu pudełko wspomnień, czy też pamięci – jak kto woli. Nie musi się składać z fizycznego pudełka, chociaż takie rozwiązanie jest najbardziej praktyczne. W zastępstwie możemy użyć interesującej butelki, mason jar czy innego dowolnego pojemnika. Kluczem do dobrej zabawy jest wyobraźnia i kreatywność. Poniżej przedstawię dwa przykładowe pomysły, które można dowolnie modyfikować.
Skrzynia skarbów
Do wykonania skrzyni skarbów potrzebne będzie przede wszystkim pudełko – możemy użyć gotowego pudełka dekoracyjnego, z kartonu lub drewna, albo zrobić swoje własne, w czym chętnie pomogą nam zapewne dzieci. Świetnie nada się pudełko na buty, które możemy dowolnie pomalować, okleić kolorowym papierem, papierem dekoracyjnym, kawałkami drewienek, muszelkami… byle z fantazją. Następnie pudełko wypełniamy wakacyjną zawartością, czyli przedmiotami, które mają nam przypominać o przeżytych przygodach.
Proponuję wydrukowanie kilku zdjęć (kilku – nie wszystkich!) w formacie polaroid oraz umieszczenie reszty na pendrive’ie wraz wakacyjnymi filmami i z muzyką, która podobała nam się tego lata. To tworzy bazę dla naszej skrzyni skarbów. W przypadku dorosłych, do pudełka możemy włożyć menu z odwiedzonej restauracji, bilet na Karaiby, morskie muszelki, organdynową torebkę wypełnioną piaskiem, drobne bibeloty czy inne rzeczy, które przychodzą Wam na myśl.
W przypadku dzieci najlepiej sprawdzą się przedmioty, które same zbiorą w lesie, lub na plaży – kamyczki, muszelki, suszone roślinki, narysowane przez nie obrazki. Sami zapytajcie je, co było dla nich najważniejsze, w czasie wakacji. Nie zapomnijcie umieścić w nich daty i miejsca tak, żeby nawet po kilku latach można było łatwo przypomnieć sobie, których wakacji dotyczy pudełko.
Gotowe pudełka pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale można je wziąć na kolana w jesienno-zimowe wieczory i przypomnieć sobie słoneczne lato. Wrażenie z obcowania z fizycznym przedmiotem jest nieporównywalne do przeglądania biblioteki w Photos. Dołączonego pendrive’a można podłączyć do telewizora lub komputera i bez zbędnego przeszukiwania biblioteki cieszyć się zdjęciami. Dodatkowym atutem jest podkład muzyczny stworzony przez nagrane przez nas, powiązane ze wspomnieniami utwory. Świetna zabawa, nawet po latach, gwarantowana.
Latarnia morska/leśna
Kolejnym pomysłem na zachowanie wakacyjnych wspomnień jest przygotowanie latarni. Również i ten projekt nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Potrzebny będzie duży słoik, na przykład mason jar, sztywna folia plastikowa (opcjonalnie), muszelki, suszone roślinki, małe zdjęcia (mogą być wyskalowane i wydrukowane na domowej drukarce), bezbarwny klej uniwersalny, farby akrylowe, elektryczna świeczka (nie polecam zwykłych tealightów, chyba że ktoś liczy na duże odszkodowanie z ubezpieczenia domu!) oraz wyobraźnia. Techniki wykonania mogą być różne. Na sztywnej folii dzieci mogą namalować wakacyjny krajobraz. Folię sklejamy w gruby rulon tak, by zmieściła się w słoiku, pozostawiając miejsce na umieszczenie elektrycznej świeczki w środku i przestrzeń pomiędzy słoikiem a samą folią, która tworzy trójwymiarowe wrażenie. Na dnie słoika możemy umieścić piasek i muszelki. Następnie wkładamy folię i zabezpieczamy ją w piasku przed przesuwaniem się. W środku rulonu umieszczamy świeczkę, włączamy ją i obserwujemy rozświetlony krajobraz. W „dorosłej” wersji możemy do wewnętrznych ścianek słoika przykleić bezbarwnym klejem suszone roślinki, dno wypełnić piaskiem, dolną część udekorować muszelkami, górną wstążką lub kilkakrotnie owiniętym sznurkiem pakowym. Możemy też stworzyć aranżację z małych zdjęć, przyklejonych od wewnątrz słoika, pozbyć się świeczki a do środka włożyć pendrive’a o podobnej zawartości, jak w przypadku skrzyni skarbów i pomysłowo udekorować wieczko.
Tworzenie skrzyń, latarni i pudełek to fajna, rodzinna zabawa, która przedłuża wakacyjny klimat i sprawia, że letnie wspomnienia pozostają z nami na lata. Przede wszystkim zaś, łączy ze sobą nowoczesność (w postaci elektronicznie zapisanych kompozycji fotograficzno-muzycznych) z nieco tradycyjną, nostalgiczną tradycją rękodzieła.
POLECAM!
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 08/2015
Komentarze: 1
Hmmm… Przydatne jeśli ma się pieniądze na wyjazd ;)