iMagazine

Warto zrobić upgrade do 6S / 6S Plus z powodu Live Photos

12/02/2016, 17:37 · · · 20

Bardzo często ostatnio od Was dostaję pytanie o to czy warto robić upgrade do iPhone’a 6S lub 6S Plus. Poruszałem ten temat w swojej recenzji, więc przede wszystkim zachęcam do przeczytania jej w całości, ale wiem, że nie każdy pofatyguje się do niej zajrzeć (lenie!), więc nie pozostaje mi nic innego jak polecić upgrade, pod kilkoma warunkami.

Po pierwsze, 3D Touch całkowicie zmienił wiele przyzwyczajeń w używaniu aplikacji i UI iOS-a – chociażby często za jego pomocą przełączam się pomiędzy aplikacjami zamiast dwuklik przycisku Home. Inni z kolei w ogóle z niego nie korzystają, więc musicie sobie sami odpowiedzieć, czy warto. Dla mnie tak.

Najważniejszym powodem, dla którego warto robić upgrade do 6S lub 6S Plus (nawet z 6/6+!), to Live Photos. Te zdjęcia są genialne, szczególnie jak się zacznie je umiejętnie wykorzystywać. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mniejszych „człowieków” (tzw. dzieci) – część filmowa dodatkowo dodaje kontekst do zdjęcia, do którego cudowanie wrócić po paru dniach, tygodniach czy miesiącach. Wszystkie moje dobre przykłady, mające znaczenie dla mnie, są niestety na tyle prywatnymi wydarzeniami, że nie będę się z Wami nimi dzielił tutaj, ale dzisiaj uchwyciłem fajny kadr, który zyskał dzięki tej funkcji.

Jeśli robicie dużo zdjęć, to gorąco polecam przesiadkę na 6S lub 6S Plus. Na ten drugi tylko jeśli potrzebujecie stabilizowane wideo. OIS może i pomaga, ale nie uważam go za must have.

20

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.


20
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
KamilaDoNotProcrastinatePawciuStefMichał Kruszyniak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
@gracjangk
Gość

Ja nie wyobrażałem sobie zakupu 6+, robiłem nawet krótkie testy w sklepie. Iintuicja powiedziała by jednak spróbować, i tak został. Czas pracy na baterii robi swoje.
Denerwuje mnie jedna rzecz: widok poziomy ikon aktywuje się często gdy wyjmuję telefon z kieszeni, irytujące.

Czy Live Photos są normalnie obsługiwane przez mac’ową aplikację zdjęcia?

Michał Kruszyniak
Gość

ale wiesz, że możesz zablokować obrót menu?

DoNotProcrastinate
Gość
DoNotProcrastinate

ale nie ma zablokowania obrotu podczas wyciągania z kieszeni. To jedyna funkcja z 6+ za którą „tęsknie”, ale go zniszczyłem, A rozmiar 6S lepiej mi pasuje.

adriank1410
Gość

Live Photos to mistrzostwo. Szkoda, że np. Google Photos nie obsługuje jeszcze backupów takich zdjęć (zostaje samo nieruchome zdjęcie). Jest w ogóle udostępnione dla developerów API przez Apple? Bo coś długo trwa wprowadzanie tego.

Xawery
Gość
Xawery

Nawiążę do „Na ten drugi tylko jeśli potrzebujecie stabilizowane wideo.” Czy to nie jest tak, ze w wersjach bez „+” jest stabilizacja tylko cyfrowa? Ja czasami używam iP6 jako kamery samochodowej i mimo różnych drgań w czasie jazdy obraz odtwarzany jest drobniejszych pozbawiony, a te mocniejsze nie są aż tak widoczne.

Moridin
Gość

Jest tak jak mówisz ale jak ktoś chce najlepszą jakość to.. :)

Artur
Gość
Artur

No tak mam 6. Dzisiaj się dowiedziałem, że muszę kupić 6s. Za 8 miesięcy dowiem się, że jak to nie mam 7? Idąc tym tokiem rozumowania w ciagu 24 miesięcy mam wydać ponad 11000 zł na telefony (daruj argument z odsprzedażą). Powoli zaczyna to brzmieć jak marketing VAG…

Moridin
Gość

Szczerze od serca polecam Live Photos bo z radością oglądam te z ostatnich paru miesięcy i żałuję że nie miałem ich wcześniej.

DoNotProcrastinate
Gość
DoNotProcrastinate

To czemu sprzedawać? Wszystkie poprzednie oprócz 5S’a porozdawałem rodzinie.

Szymon Serocki
Gość
Szymon Serocki

Eee tam, zbyt łatwo można sobie doinstalować Live Photos do iPhone 6, żeby mnie to motywowało do przesiadki :D

Kamila
Gość
Kamila

Jak zainstalować tą funkcję na 6s plus jeśli jej nie mam?

Stef
Gość

Dla Live Photos? Zdecydowanie nie warto. Irytujące badziewie i tyle a w pozostałych przypadkach lepiej nagrać klip.

Moridin
Gość

Ciekawe jak skrajnie różne są opinie ludzkie.

Pawciu
Gość

Czy ten dwusekundowy filmik to ma być to coś dla którego warto przesiąść się 6S?
Mnie to irytuje, że trwa tylko 2 sekundy i tak nagle się urywa. Przecież lepiej nagrać kilkunastosekundową (lub dłuższą) sekwencję.

Moridin
Gość

Ale to jest zdjęcie do którego masz do 3 sekund wideo, dodające kontekst do niego.

Pawciu
Gość

Może w iPhonie, albo w Photos to faktycznie dobrze wygląda i robi ważenie. Taka wklejka z YouTube w niskiej jakości psuje efekt.
Czy to live photo jest wykonywane w pełnej rozdzielczości 12mpix, czy pierwsze zdjęcie jest w fullres a sekwencja w mniejszej?

Moridin
Gość

Opisywałem wszystko we „Wszystko o iOS 9…”

Pawciu
Gość

No nieźle, kupiłem ale nie przeczytałem :)

Moridin
Gość

Trochę tego jest do opisania, a mam urlop, więc mam nadzieję, że zrozumiesz dlaczego tam odsyłam. :)

Pawciu
Gość

Spoko, zaraz zasiądę do lektury, bo odłożyłem to na później i zupełnie zapomniałem o tym.